Vyučený mechanik, který se stal kultem východoněmeckého sportu. Schur slaví 90

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 2. 2021 8:37
Je legendárním cyklistou a zároveň symbolem propagandy úspěchů socialistického sportu, v bývalé Německé demokratické republice se stal kultovním idolem. Slavný Gustav Adolf Schur, jenž zůstal levicové ideologii věrný i po pádu železné opony, dnes slaví 90. narozeniny.
Gustav Adolf Schur při Závodu míru v roce 1956
Gustav Adolf Schur při Závodu míru v roce 1956 | Foto: ČTK

Reprezentant Německé demokratické republiky, který se narodil 23. února 1931, patřil k největším hvězdám silniční cyklistiky v někdejším východním bloku. Dvojnásobný mistr světa také dvakrát vyhrál slavný Závod míru, na kterém se dokonce pětkrát radoval z týmového triumfu. Z olympiád si Schur přivezl týmové stříbro a bronz. 

Vyučený mechanik začínal se závoděním v Magdeburgu. Prvního velkého úspěchu dosáhl jako člen vítězného družstva na Závodu míru 1953, o dva roky později vyhrál individuální hodnocení a v roce 1958 slavil titul amatérského mistra světa.

O rok později zlato obhájil a mohl dosáhnout i hattricku. Vítězství na šampionátu, který se konal v NDR, ale věnoval kolegovi z družstva Bernhardu Ecksteinovi, když mistrovskou taktikou podržel v šachu soupeře a sám si ještě dojel pro stříbro.

Ve východním Německu se Schur stal nedotknutelnou modlou, mýtem, ba kultem. Jak před lety připomněl list Frankfurter Allgemeine Zeitung, věnoval populární "Täve" (zkrácené Gustav) Němcům na východě v 50. letech minulého století to, co jim na západě přinesl fotbalový trenér Sepp Herberger titulem mistrů světa v roce 1954: pocit, že jsou po druhé světové válce zase bráni vážně.

Na vrcholu kariéry dostával i lukrativní nabídky k odchodu na Západ, které ale odmítal.

"Mou motivací byli lidé. Věděl jsem, že se se mnou radují miliony, a to mne hnalo vpřed," vysvětlil věrnost amatérskému sportu a východoněmeckému režimu.

Někteří spoluobčané mu nejsou ochotni zapomenout, že 32 let seděl jako poslanec ve východoněmeckém parlamentu, ale Schur se sám dodnes označuje za přesvědčeného socialistu. V letech 1998 až 2002 dokonce zasedal ve Spolkovém sněmu, a to za postkomunistickou Stranu demokratického socialismu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy