Vyučený mechanik, který se stal kultem východoněmeckého sportu. Schur slaví 90

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 2. 2021 8:37
Je legendárním cyklistou a zároveň symbolem propagandy úspěchů socialistického sportu, v bývalé Německé demokratické republice se stal kultovním idolem. Slavný Gustav Adolf Schur, jenž zůstal levicové ideologii věrný i po pádu železné opony, dnes slaví 90. narozeniny.
Gustav Adolf Schur při Závodu míru v roce 1956
Gustav Adolf Schur při Závodu míru v roce 1956 | Foto: ČTK

Reprezentant Německé demokratické republiky, který se narodil 23. února 1931, patřil k největším hvězdám silniční cyklistiky v někdejším východním bloku. Dvojnásobný mistr světa také dvakrát vyhrál slavný Závod míru, na kterém se dokonce pětkrát radoval z týmového triumfu. Z olympiád si Schur přivezl týmové stříbro a bronz. 

Vyučený mechanik začínal se závoděním v Magdeburgu. Prvního velkého úspěchu dosáhl jako člen vítězného družstva na Závodu míru 1953, o dva roky později vyhrál individuální hodnocení a v roce 1958 slavil titul amatérského mistra světa.

O rok později zlato obhájil a mohl dosáhnout i hattricku. Vítězství na šampionátu, který se konal v NDR, ale věnoval kolegovi z družstva Bernhardu Ecksteinovi, když mistrovskou taktikou podržel v šachu soupeře a sám si ještě dojel pro stříbro.

Ve východním Německu se Schur stal nedotknutelnou modlou, mýtem, ba kultem. Jak před lety připomněl list Frankfurter Allgemeine Zeitung, věnoval populární "Täve" (zkrácené Gustav) Němcům na východě v 50. letech minulého století to, co jim na západě přinesl fotbalový trenér Sepp Herberger titulem mistrů světa v roce 1954: pocit, že jsou po druhé světové válce zase bráni vážně.

Na vrcholu kariéry dostával i lukrativní nabídky k odchodu na Západ, které ale odmítal.

"Mou motivací byli lidé. Věděl jsem, že se se mnou radují miliony, a to mne hnalo vpřed," vysvětlil věrnost amatérskému sportu a východoněmeckému režimu.

Někteří spoluobčané mu nejsou ochotni zapomenout, že 32 let seděl jako poslanec ve východoněmeckém parlamentu, ale Schur se sám dodnes označuje za přesvědčeného socialistu. V letech 1998 až 2002 dokonce zasedal ve Spolkovém sněmu, a to za postkomunistickou Stranu demokratického socialismu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy