V 81 letech zemřel bývalý cyklista Pecka. Na olympiádě v Tokiu byl dvakrát pátý

26. 11. 2021 18:34
Ve věku 81 let zemřel v Brně bývalý český reprezentant v dráhové cyklistice Jiří Pecka, který na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964 vybojoval dvě pátá místa. ČTK to sdělil jeho přítel Jiří Mikšík, rovněž dlouholetý cyklistický reprezentant.
Cyklista Jiří Pecka.
Cyklista Jiří Pecka. | Foto: ČTK

Pecka prožil v Tokiu svůj sportovní vrchol, pátý byl v individuálním závodě na jeden kilometr s pevným startem i v týmové stíhačce. Oba úspěchy v Tokiu tehdy zůstaly ve stínu olympijského vítězství Jiřího Dalera.

Dráhařské kvality potvrdil Pecka i v roce 1966 na mistrovství světa ve Frankfurtu, kde skončil v kilometrovém závodě sedmý. Získal sedm titulů mistra České republiky, třikrát překonal český rekord.

Vystudoval trenérství na FTVS v Praze a po skončení závodní kariéry se věnoval trenérské profesi v brněnském Favoritu a tehdejším Středisku vrcholového sportu. Spolupodílel se na titulech mistrů světa Ivana Kučírka s Pavlem Martínkem na tandemu i úspěších dráhařů Favoritu Brno.