Van Vleutenová obhájila na MS zlato z časovky, Korvasová uzavřela čtvrtou desítku

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2018 18:02
Annemiek van Vleutenová z Nizozemska se stala v Innsbrucku mistryní světa v časovce. Jediná česká zástupkyně Tereza Korvasová obsadila 38. místo.
Stupně vítězů ženské časovky na MS v Innsbrucku měly kompletně nizozemské obsazení.
Stupně vítězů ženské časovky na MS v Innsbrucku měly kompletně nizozemské obsazení. | Foto: Reuters

Innsbruck - Titul mistryně světa v časovce na šampionátu silničních cyklistů v Innsbrucku obhájila Annemiek van Vleutenová z Nizozemska. Další dvě medaile získaly její reprezentační kolegyně - stejně jako loni v norském Bergenu dojela druhá Anna van der Breggenová, na bronz dosáhla Ellen van Dijková. Jediná česká zástupkyně Tereza Korvasová obsadila 38. místo.

Pětatřicetiletá Van Vleutenová předvedla v podhůří Alp skvělý výkon. Trať dlouhou necelých 28 kilometrů projela za 34 minut a 26 sekund, jako jediná měla v cíli rychlostní průměr přes 48 kilometrů v hodině.

Zatímco loni předčila Van der Breggenovou o 12 vteřin, tentokrát byla rychlejší téměř o půl minuty. Již na mezičasu (18,1 km) měla Van Vleutenová skoro 20 sekund k dobru. Bronzová Van Dijková za ní v cíli zaostala dokonce o minutu a 25 vteřin.

"Věděla jsem, že jsem si v té první části vyjela určitý náskok, ale zároveň jsem cítila, že jsem začala opravdu rychle. Na domácím šampionátu jsem začala hrozně pomalu, tady mi bylo jasné, že musím vyrazit rychle a pak na konci třeba umřít. Je skvělé, že jsem to dokázala, i když to bolelo, ale myslím, že se mi závod povedl," prohlásila Van Vleutenová.

"Samozřejmě jsem cítila určitý tlak. Není zase tak moc závodnic, co vyhrály světový šampionát dvakrát. Ale ten tlak jsem pociťovala už loni a nebyl v tom žádný rozdíl. Když startujete na mistrovství světa, prostě chcete vyhrát. A já moc dobře vím, jak krásný duhový trikot je," dodala šťastná vítězka, která protnula cíl se širokým úsměvem na tváři.

Obhájit zlato v souboji s chronometrem se jí na MS mezi ženami podařilo jako páté v historii. Legendární Francouzka Jeannie Longová při svých čtyřech triumfech stihla dokonce zlatý hattrick v letech 1995 až 1997, následovaly ji Nizozemka Leontien van Moorselová (1998 a 1999), Švýcarka Karin Thürigová (2004 a 2005) a Němka Judith Arndtová (2011 a 2012).

Osmadvacetiletá olympijská šampionka z Ria Van der Breggenová má ve sbírce již čtvrté individuální stříbro z MS. Kromě toho z Bergenu dojela druhá v časovce i v silničním závodě před třemi lety v Richmondu. Shodou okolností rovněž stříbro má i z nedělní časovky družstev v Innsbrucku, kdy hájila barvy stáje Boels-Dolmans. Bronz jako členka sestavy týmu Sunweb měla už na kontě i Van Dijková, mistryně světa z časovky z roku 2013.

Teprve dvaadvacetiletá Korvasová skončila při premiéře na světovém šampionátu ve čtvrté desítce s pětiminutovým mankem. O lepší výsledek mezi 52 ženami na startu ji připravil pád v jedné ze zatáček.

"Byl to určitě těžký závod, poměrně těžký technicky a také poměrně dlouhý. Pro mě první mistrovství světa, takže svou roli hrála asi i nervozita. Co se mi nepovedlo, to byla technika jízdy, hlavně pak technika jízdy v zatáčkách, když jsem tam spadla. To bych ráda do příště vylepšila," řekla ČTK Korvasová.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Innsbrucku:

Časovka:

Ženy elite (27,8 km): 1. Van Vleutenová 34:26, 2. Van der Breggenová -29, 3. Van Dijková (všechny Niz.) -1:25, 4. Kirchmannová (Kan.) -1:27, 5. Thomasová (USA) -1:32, 6. Brandová (Niz.) -1:43, …38. Korvasová (ČR) -5:01.

Junioři (27,8 km): 1. Evenepoel (Belg.) 33:15, 2. Plapp (Austr.) -1:23, 3. Piccolo (It.) 1:37, …34. Petr Kelemen (ČR) -3:55.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy