"Ultrapako" letí Evropou. Polman vede extrémní závod, při průjezdu Českem zažil ovace

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
30. 6. 2022 13:23
Čech Daniel Polman bojuje s extrémní cyklistickou výzvou. Už více než deset dní je na trase závodu NorthCape - Tarifa (7400 kilometrů) z nejsevernějšího místa Evropy do nejjižnějšího bodu kontinentu, na dohled od Maroka. Dvaačtyřicetiletý cyklista s přezdívkou "ultrapako" v pořadí suverénně vede, v úterý a ve středu projel Českem.
Ve Finsku pronásledovali Daniela Polmana na jeho cestě sobi.
Ve Finsku pronásledovali Daniela Polmana na jeho cestě sobi. | Foto: Facebook Danda Polman / UPRT

Když Daniel Polman v úterý dorazil do Česka, na hranici v Hrádku nad Nisou ho vítaly desítky fanoušků. V tu chvíli už měl v nohách průjezd Norskem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem, Litvou a Polskem.

Po přespání v Libochovicích na Litoměřicku se ve středu vydal přes Plzeň směrem k hranicím s Německem a pokračuje dále na jih.

Na trati se rodák z Nové Paky potkává s fanoušky, ať už pěšími, nebo jedoucími na kole či v autě. "Setkání až do noci byla úžasná. Každého fanouška si pamatuju, nezapomenu vám to. Díky!" hlásil Polman ve středečním videu na facebookové stránce.

Od startu závodu za polárním kruhem nasadil tempo, kterému nejsou jeho soupeři schopni vzdorovat. Druhý Fin Matti Ainasoja se pohybuje více než 400 kilometrů za ním.

Na úvod jel český ultramaratonec 870 kilometrů bez spánku, zastávky v průběhu prvního týdne mu s naloženým kolem s hmotností okolo 20 kilogramů zabraly jen 25 hodin.

Přespává nejčastěji na hotelových pokojích, kde si ručně pere dresy. Pak suší prádlo za jízdy na kole. Ve Finsku bivakoval i venku, v Pobaltí se zase potýkal s prašnými, kamenitými a písčitými cestami, na kterých musel několikrát tlačit kolo.

Po průjezdu Českem měl Polman za sebou více než polovinu 7400 kilometrů dlouhého závodu.

Za celý závod zdolají cyklisté a cyklistky, kterých je aktuálně v kategorii jednotlivců na trase sedmnáct, 80 tisíc výškových metrů. Těžké prověrky přijdou na řadu hlavně v Alpách (průsmyk Col de l'Iseran, 2764 metrů) či v Pyrenejích (průsmyk Port d'Envalira, 2409 metrů).

Po Německu čekají na Polmana ještě úseky v Rakousku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Itálii, Francii, Andoře a Španělsku. Závod končí v přístavním městě Tarifa, čtrnáct kilometrů od pobřeží Afriky.

Už v předchozích letech splnil Polman jiné extrémní výzvy. Před šesti lety stanovil český rekord v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce, když za den najel 911,68 kilometru. V roce 2019 zase přejel od Tichého oceánu k Atlantiku v rámci závodu Race Across America.

Daniel Polman před závodem přes 15 zemí Evropy.
Daniel Polman před závodem přes 15 zemí Evropy. | Foto: Facebook Danda Polman / UPRT

O rok později objel Česko a Slovensko, vloni vyhrál Race Across Germany a v cíli si navrch jako zákusek dopřál výstup na nejvyšší německou horu Zugspitze.

Dále měl v plánu vyzkoušet si nejdelší cyklistický závod světa Red Bull Trans-Siberian Extreme (z Moskvy do Vladivostoku, 9100 kilometrů), ale ten zrušila nejdříve koronavirová pandemie a letos válečný konflikt vedený ruským prezidentem Vladimirem Putinem na Ukrajině.

"Zálohu na startovné 10 tisíc eur, kterou jsem zaplatil, převedl rakouský pořadatel už dříve na účet v moskevské bance. Dost možná to tam prý zůstane navždy. S vědomím, jaké problémy řeší lidé na Ukrajině, jsem přijal tento finanční průšvih s těžkým srdcem, ale také s patřičným nadhledem," poznamenal Polman.

Závod NorthCape - Tarifa viděl zároveň jako příležitost vybrat finanční příspěvek potřebným a zřídil transparentní účet. Výtěžek ze sbírky bude věnován z 60 procent nemocným dětem Lilly a Jindříškovi, 40 procent pošle Polman spolku Sportem proti bariérám.

Aktuální polohu českého cyklisty a ostatních závodníků můžete sledovat v živém trackingu na webových stránkách klání NorthCape - Tarifa. Druhý český zástupce Jakub Gsela drží průběžně osmou příčku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Za prvních sedm měsíců roku se v Česku nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí

Za prvních sedm měsíců letošního roku se nejvíce elektřiny vyrobilo v České republice z hnědého uhlí. Připadá na něj 38,4 procenta vyrobené elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 36,7 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu Energostat oborového webu oEnergetice.cz.

Třetím největším producentem elektřiny v ČR byly v prvních sedmi měsících roku plynové zdroje, vyrobily 7,4 procenta elektrické energie. Solární elektrárny se na výrobě podílely z 3,7 procenta, biomasa 3,1 procenty a ostatní obnovitelné zdroje třemi procenty. Vodní elektrárny vyrobily 2,8 procenta elektřiny, ukazují data.

Statistika za leden až červenec letošního roku odráží situaci za celý loňský rok. V České republice se loni vyrobilo 84,9 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je meziroční nárůst o 4,3 procenta. Největší podíl na výrobě mělo hnědé uhlí, z něhož se vyrobilo 31,4 TWh elektřiny. Na druhém místě jsou jaderné elektrárny, které vyrobily 30,7 TWh elektřiny.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Celníci odhalili nelegální výrobce cigaret, daňové úniky přesáhly 170 milionů korun

Celníci během dvou rozsáhlých razií na několika místech republiky objevili tuny tabáku, miliony kusů cigaret či velmi výkonné linky na výrobu cigaret a dalších tabákových výrobků. Rozkryli daňové úniky za dohromady víc než 170 milionů korun, informovala dnes mluvčí celníků Martina Kaňková. Po první akci policisté obvinili 14 osob z krácení daní. Při druhé odkryli mezinárodní skupinu osob, která obchodovala s nelegálně vyráběnými cigaretami na území více států. Stíhají 12 podezřelých.

Při první akci s krycím názvem Kolosseum odhalili celníci daňový únik ve výši nejméně 130 milionů korun. Při prohlídkách našli na Olomoucku sklad a kompletní výrobní linku a technologii na výrobu cigaret, balicí linku na cigaretové krabičky, sušárnu na tabák a dieselagregát na výrobu elektrické energie.

Během druhé akce nazvané Capello celníci na Plzeňsku a v Praze zajistili více než šest milionů cigaret, dvě tuny tabáku, dvě tuny tabákového odpadu, komponenty k výrobě cigaret a výrobní linku na výrobu cigaret. Způsobenou škodu na spotřební dani vyčíslili v tomto případě na víc než 43 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu hlásí přes 50 tisíc podpisů pro prezidentskou volbu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nasbírala dostatek petičních podpisů k podání prezidentské kandidatury. Ke konci července jich měla 51 tisíc, sdělil její manažer Petr Viktorýn. Přes 50 tisíc potřebných podpisů již dříve oznámil i podnikatel Tomáš Březina a Jiří Kotáb. Další kandidáti hlásí desítky tisíc podpisů občanů. Za jejich sběr někteří z nich platí brigádníkům řádově desítky korun za podpis, část uchazečů o Hrad ale spoléhá na dobrovolníky.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Pumový útok v kábulské mešitě si vyžádal přes dvacet obětí

Nejméně 21 lidí včetně prominentního klerika zahynulo ve středu večer při pumovém útoku v kábulské mešitě. Podle nejnovějších informací tamní policie utrpělo zranění dalších 33 lidí včetně pěti dětí. Bilance ale může ještě stoupat. Někteří svědci hovoří až o 25 obětech. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní policii.

Silný výbuch mešitou otřásl v době večerních modliteb. Podle očitých svědků byl pachatelem sebevražedný útočník.

Jde o další ze série útoků, které zemi sužují rok poté, co moc převzalo povstalecké hnutí Tálibán. Za řadu z nich je zodpovědná místní odnož radikální organizace Islámský stát, která se zaměřuje na cíle spojené s Tálibánem i na civilisty.

Minulý týden se Islámský stát přihlásil k zodpovědnosti za smrt význačného duchovního z řad Tálibánu, který byl zabit ve svém náboženském středisku v Kábulu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid útoky odsoudil a prohlásil, že "pachatelé podobných zločinů budou brzy pohnáni před spravedlnost a potrestáni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy