"Ultrapako" letí Evropou. Polman vede extrémní závod, při průjezdu Českem zažil ovace

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
30. 6. 2022 13:23
Čech Daniel Polman bojuje s extrémní cyklistickou výzvou. Už více než deset dní je na trase závodu NorthCape - Tarifa (7400 kilometrů) z nejsevernějšího místa Evropy do nejjižnějšího bodu kontinentu, na dohled od Maroka. Dvaačtyřicetiletý cyklista s přezdívkou "ultrapako" v pořadí suverénně vede, v úterý a ve středu projel Českem.
Ve Finsku pronásledovali Daniela Polmana na jeho cestě sobi.
Ve Finsku pronásledovali Daniela Polmana na jeho cestě sobi. | Foto: Facebook Danda Polman / UPRT

Když Daniel Polman v úterý dorazil do Česka, na hranici v Hrádku nad Nisou ho vítaly desítky fanoušků. V tu chvíli už měl v nohách průjezd Norskem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem, Litvou a Polskem.

Po přespání v Libochovicích na Litoměřicku se ve středu vydal přes Plzeň směrem k hranicím s Německem a pokračuje dále na jih.

Na trati se rodák z Nové Paky potkává s fanoušky, ať už pěšími, nebo jedoucími na kole či v autě. "Setkání až do noci byla úžasná. Každého fanouška si pamatuju, nezapomenu vám to. Díky!" hlásil Polman ve středečním videu na facebookové stránce.

Od startu závodu za polárním kruhem nasadil tempo, kterému nejsou jeho soupeři schopni vzdorovat. Druhý Fin Matti Ainasoja se pohybuje více než 400 kilometrů za ním.

Na úvod jel český ultramaratonec 870 kilometrů bez spánku, zastávky v průběhu prvního týdne mu s naloženým kolem s hmotností okolo 20 kilogramů zabraly jen 25 hodin.

Přespává nejčastěji na hotelových pokojích, kde si ručně pere dresy. Pak suší prádlo za jízdy na kole. Ve Finsku bivakoval i venku, v Pobaltí se zase potýkal s prašnými, kamenitými a písčitými cestami, na kterých musel několikrát tlačit kolo.

Po průjezdu Českem měl Polman za sebou více než polovinu 7400 kilometrů dlouhého závodu.

Za celý závod zdolají cyklisté a cyklistky, kterých je aktuálně v kategorii jednotlivců na trase sedmnáct, 80 tisíc výškových metrů. Těžké prověrky přijdou na řadu hlavně v Alpách (průsmyk Col de l'Iseran, 2764 metrů) či v Pyrenejích (průsmyk Port d'Envalira, 2409 metrů).

Po Německu čekají na Polmana ještě úseky v Rakousku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Itálii, Francii, Andoře a Španělsku. Závod končí v přístavním městě Tarifa, čtrnáct kilometrů od pobřeží Afriky.

Už v předchozích letech splnil Polman jiné extrémní výzvy. Před šesti lety stanovil český rekord v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce, když za den najel 911,68 kilometru. V roce 2019 zase přejel od Tichého oceánu k Atlantiku v rámci závodu Race Across America.

Daniel Polman před závodem přes 15 zemí Evropy.
Daniel Polman před závodem přes 15 zemí Evropy. | Foto: Facebook Danda Polman / UPRT

O rok později objel Česko a Slovensko, vloni vyhrál Race Across Germany a v cíli si navrch jako zákusek dopřál výstup na nejvyšší německou horu Zugspitze.

Dále měl v plánu vyzkoušet si nejdelší cyklistický závod světa Red Bull Trans-Siberian Extreme (z Moskvy do Vladivostoku, 9100 kilometrů), ale ten zrušila nejdříve koronavirová pandemie a letos válečný konflikt vedený ruským prezidentem Vladimirem Putinem na Ukrajině.

"Zálohu na startovné 10 tisíc eur, kterou jsem zaplatil, převedl rakouský pořadatel už dříve na účet v moskevské bance. Dost možná to tam prý zůstane navždy. S vědomím, jaké problémy řeší lidé na Ukrajině, jsem přijal tento finanční průšvih s těžkým srdcem, ale také s patřičným nadhledem," poznamenal Polman.

Závod NorthCape - Tarifa viděl zároveň jako příležitost vybrat finanční příspěvek potřebným a zřídil transparentní účet. Výtěžek ze sbírky bude věnován z 60 procent nemocným dětem Lilly a Jindříškovi, 40 procent pošle Polman spolku Sportem proti bariérám.

Aktuální polohu českého cyklisty a ostatních závodníků můžete sledovat v živém trackingu na webových stránkách klání NorthCape - Tarifa. Druhý český zástupce Jakub Gsela drží průběžně osmou příčku.

 

Právě se děje

Další zprávy