"Tři králové" se utkají na Vysočině o medaile, mezi favority patří i Cink

Ondřej Kurečka
3. 7. 2016 7:00
Posledním a zároveň nejsledovanějším závodem světového šampionátu v Novém Městě na Moravě bikerů bude v neděli od 15 hodin klání elitních mužů. Ve hře o medaile budou i česká želízka, mezi nimi i Ondřej Cink, který je podle některých odborníků jedním z favoritů.
Ondřej Cink
Ondřej Cink | Foto: ČTK

Nové Město na Moravě – Světový šampionát bikerů se nezadržitelně chýlí ke svému závěru. Posledním a zároveň nejsledovanějším závodem bude v neděli od 3 hodin odpoledne klání elitních mužů. Čeká se návštěva více než 25 000 diváků. Není divu, na startu budou "tři králové" včetně Jaroslava Kulhavého a o medaili by mohl bojovat i Ondřej Cink.

V 15 hodin zazní v zaplněné Vysočina aréně startovní výstřel závodu mužů Elite. Ten má podle všech odborníků tři jasné favority. "Bude to rozhodně bitva tří – Absalona, Schurtera a Kulhavého," věští týmový manažer Schurterova týmu Scott-Odlo, Thomas Frischknecht.

"Kdo vyhraje? Bude to Nino, Julien nebo Jaroslav. Nemusíte být velkým odborníkem, abyste to byl schopný odhadnout. Pro Jaroslava je to trať, která mu sedí, a je ve skvělé formě, možná lepší než v olympijském roce 2012," souhlasí dvojnásobný vládce celého seriálu SP Christoph Sauser.

Diváci tak budou moci sledovat souboj tří patrně nejlepších bikerů historie. Francouz Absalon, který v srpnu oslaví již 36. narozeniny, má na svém kontě dvě olympijská zlata, pět titulů mistra světa i Evropy a šest celkových triumfů ve světovém poháru. Frischknecht si navíc všímá, že je stále schopný se zlepšovat. Čerstvě třicetiletý Schurter je čtyřnásobným světovým šampionem i vládcem světového poháru. A domácí Jaroslav Kulhavý jako jediný biker historie dokázal vyhrát v podstatě všechny elitní závody, jež vyhrát lze.

Světová šampionka: Jaroslav trénuje tak moc

Novoměstská trať dosud při pěti zde konaných závodech SP v elitní kategorii nepoznala jiné vítěze, než jsou Schurter s Kulhavým.

V olympijském roce je světový šampionát druhým vrcholem. Pro domácí cyklisty ale určitě ne tím méně významným, což na ně nakládá větší tlak než obvykle. Kolegové z týmu Specialized Kulhavému hodili rukavici, když v sobotu ovládli oba závody. Samuel Gaze vyhrál "třiadvacítku", mezi ženami pak kralovala Annika Langvadová.

"Zábavné je, že Jaroslav je ten, kdo se z nás zdál nejvíce soustředěný. Vypadal supersoustředěně. Minulý týden jsme byli na maratonském světovém šampionátu, ale u něj to vypadalo, jako kdyby byl na nějakém soustředění. Trénoval tolik hodin každý den. Je jednoznačně tím, kdo se na to soustředil nejvíc. Určitě bude dobrý. Ale taky je teda tím, na kom leží největší tlak," říkala s úsměvem nová světová šampionka Langvadová.

Schurter: Cink patří k favoritům

Ale do boje o světový titul může samozřejmě zasáhnout mnohem více závodníků. To si myslí také obhajující Schurter: "Může to být o více jezdcích, než jen o nás třech. Je tady třeba spousta Švýcarů, kteří můžou bojovat o medaili, Francouzi jako Marotte, možná Ondřej Cink."

Cink je druhým žhavým želízkem v ohni českých medailových nadějí. Letos vybojoval bronz na evropském šampionátu. Ze tří závodů SP, se ale ani jednou nedostal do elitní desítky. Veškerá příprava však směřovala k Novému Městu, které je pro pětadvacetiletého závodníka důležitější než Rio. Do boje o elitní patnáctku by pak rád zasáhl třetí český účastník olympiády v Riu Jan Škarnitzl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

DPP dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Stavba má začít na jaře.

DPP dokončil geologický průzkum metra D za 1,8 miliardy korun a čeká na stavební povolení. Potíže bránící stavbě průzkum neodhalil. Stavba má začít na jaře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy