Tratnik vybojoval na Giru nejcennější etapové vítězství v kariéře

20. 10. 2020 17:39
Slovinský cyklista Jan Tratnik vybojoval po úniku první etapové vítězství na Giru d'Italia. Benu O'Connorovi, který se na něho v závěrečných kilometrech dotáhl, nastoupil v posledním prudkém stoupání 500 metrů před cílem a vyhrál s náskokem sedmi sekund. Hlavní favorité v čele s lídrem Joaem Almeidou dojeli s odstupem téměř 13 minut.
Rozhozený peloton ve 4. etapě Gira d'Italia
Rozhozený peloton ve 4. etapě Gira d'Italia | Foto: ČTK

Tratnik byl součástí skupiny, která na 229 kilometrů dlouhé kopcovité trati z Udine do San Daniele del Friuli získala na hlavní peloton až čtvrthodinový náskok. V čele nakonec zůstal jezdec stáje Bahrajn-McLaren sám, teprve necelých 15 kilometrů před cílem ho dostihl O'Connor. Sprinterský souboj v cílové rovince ale nakonec Tratnik odmítl a po závěrečném útoku si dojel pro nejcennější etapový vavřín v kariéře.

První skupinu pronásledovatelů, v níž nebyl nikdo, kdo by ohrožoval favority na celkové prvenství, přivedl s odstupem více než minuty Enrico Battaglin.

V růžovém jedoucí Portugalec Almeida nastoupil v závěru ve stejné pasáži jako Tratnik a na hlavní rivaly získal před náročným závěrečným týdnem dvousekundový náskok. V průběžném pořadí nyní vede o 17 sekund před Wilcem Keldermanem z Nizozemska. Třetí Jai Hindley ztrácí už 2:58 minuty.

Peloton v příštích dnech čekají tři náročné horské etapy a v neděli pak závěrečná časovka v Miláně. Útok na růžový trikot, který Almeida drží od třetí etapy, může přijít už ve středu, kdy je na programu 17. etapa s dojezdem do Madonny di Campiglio.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 16. etapa (Udine - San Daniele del Friuli, 229 km):

1. Tratnik (Slovin./Bahrajn-McLaren) 6:04:36, 2. O'Connor (Austr./NTT) -7, 3. Battaglin (It./Bahrajn-McLaren), 4. Malecki (Pol./CCC), 5. Swift (Brit./Ineos Grenadiers) všichni -1:14, 6. Vendrame (It./AG2R La Mondiale), 7. Bouchard (Fr./AG2R La Mondiale) oba -1:21, 8. Fabbro (It./Bora-hansgrohe) -1:25, 9. Boaro (It./Astana) -1:33, 10. Tonelli (It./Bardiani-CSF-Faizané) -1:37, …116. Černý (ČR/CCC) -21:41.

Průběžné pořadí: 1. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step) 65:45:08, 2. Kelderman (Niz./Sunweb) -17, 3. Hindley (Austr./Sunweb) -2:58, 4. Geoghegan Hart (Brit./Ineos Grenadiers) -2:59, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren) -3:12, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -3:20, 7. V. Nibali (It./Trek-Segafredo) -3:31, 8. Pozzovivo (It./NTT) -3:52, 9. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -4:11, 10. Masnada (It./Deceuninck-Quick-Step) -4:24, …95. Černý -2:39:36.