Trapas v cíli nejstaršího monumentu. Zostudil jsem se, uznal v Lutychu mistr světa

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 10. 2020 16:31
Zase se jednou ukázalo, že bojovat do poslední chvíle se vyplácí. Francouz Julian Alaphilippe zvedl v cílové rovince slavné klasiky Lutych-Bastoň-Lutych ruce nad hlavu, jenže nakonec obsadil až páté místo. V závěrečných metrech ho předjel Primož Roglič a z druhé pozice byl odsunut kvůli nebezpečnému manévru.
Julian Alaphilippe slavil příliš brzy a v cíli belgické klasiky vyhrál Primož Roglič.
Julian Alaphilippe slavil příliš brzy a v cíli belgické klasiky vyhrál Primož Roglič. | Foto: Twitterový účet Cyclisme Inside

Týden po vítězství na mistrovství světa měl Alaphilippe nadosah triumf v závodě Lutych-Bastoň-Lutych. V klání přezdívaném La Doyenne, neboť jde o nejstarší z pětice cyklistických monumentů. Ohromně prestižní záležitost, navíc čerstvě v duhovém dresu světového šampiona.

Francouzský jezdec už se viděl, jak slaví druhou neděli po sobě.

V posledních stovkách metrů zápolil o výhru ve čtveřici s prvními dvěma muži nedávné Tour de France, Tadejem Pogačarem a Rogličem, a s další výraznou osobou letošní "Staré dámy" Švýcarem Marcem Hirschim.

Alaphilippe jedoucí na čele se neustále ohlížel a nakonec celá čtveřice dovolila přijet ještě pátému Mateji Mohoričovi. Pak už se šlo do finálního spurtu a francouzský jezdec Deceunincku - Quick-Step začal s útokem.

Avšak soupeři se drželi v závěsu. Alaphilippe se ohlédl doleva a vybočil ze své dráhy. Tím jasně zpomalil a omezil Hirschiho s Pogačarem, kteří byli rázem bez šance bojovat o první místo. Francouz myslel, že má vyhráno, jenže zapomněl na pravou stranu, z níž se přiřítil Roglič.

A zatímco Alaphilippe zvedl ruce i hlavu na znamení vítězství, Slovinec v předklonu se ždímal do posledního dechu. Po projetí finišem měli oba jasno, radovat se mohl Roglič, zatímco mistr světa dával jasnými gesty rukama najevo zklamání. Tohle jsem zpackal, věděl.

Sestřih závodu Lutych-Bastoň-Lutych, finiš na videu od času 3:00:

Brzy přilétla zpráva o zmiňovaném odsunu na páté místo, a tak šli na stupně vítězů s Rogličem původně třetí Hirschi a čtvrtý Pogačar. Před Alaphilippem skončil oficiálně také Mohorič. Tři Slovinci v elitní pětce, znovu si z velkého závodu udělali národní šampionát.

To Alaphilippe si sypal popel na hlavu. "Sprint byl perfektní. Až do doby, než jsem vyjel z přímé dráhy a zvedl ruce příliš brzy. To je věc, která se vám v kariéře může přihodit. Je ostuda, že se to stalo zrovna zde na La Doyenne," nezastíral muž, který byl v Lutychu druhý v roce 2015.

"Omlouvám se Hirschimu za to, co se stalo," prohlásil. "Vážím si dresu, v němž můžu jezdit, na La Doyenne to byl vskutku speciální pocit. Dal jsem do toho všechno, ale i kdybych vyhrál, trest by mi první místo vzal," dodal vzápětí s tím, že nemusí předčasné oslavy zase až tak litovat.

Nicméně mnoho diskutujících cyklistických fanoušků na sociálních sítích Alaphilippe zklamal a kritika přišla i od Bradleyho Wigginse, vítěze Tour z roku 2012 a olympijského šampiona v časovce z téhož roku. "Viděl jsem tam trochu arogance," řekl nynější expert stanice Eurosport.

"Alaphilippe podlehl dojmu, že je natolik silný a nedá soupeřům šanci. Byl namyšlený, úplně si zapomněl hlídat pravou stranu" pokračoval Wiggins.

Sesun na páté místo byl podle Brita zasloužený. "Moc dobře o Hirschim věděl a zabránil mu v možnosti sprintu. Jako by chtěl ukázat, že když to neuhraje fyzicky, může soupeře trochu šikanovat. To byla ta arogance, která se mu pak vrátila," konstatoval Wiggins.

"Dokazuje to, že ani jako mistr světa nemůžete nikoho podcenit. Zvlášť ne závodníka, který skoro vyhrál Tour de France," uzavřel hodnocení.

Předčasná oslava ve finiši není v cyklistice až tak neobvyklá. Alaphilippe svým kouskem nechtěně navázal například na německého sprintera Erika Zabela, který takto přišel o výhru v závodě Milán-San Remo před 16 lety.

Příležitost k reparátu bude mít Alaphilippe už ve středu. Nabitý podzim cyklistické World Tour pokračuje další belgickou klasikou Brabantský šíp. Vloni byl Francouz v tomto závodě druhý, ve středu pojede spolu s ním za Deceuninck - Quick-Step i český cyklista Zdeněk Štybar.

 

Právě se děje

před 12 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 16 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy