Tour viděla další těsný finiš. Vyhrál Kittel, žlutý dres dál drží Sagan

5. 7. 2016 17:50
Nejlepší z Čechů Roman Kreuziger dojel ve 4. etapě letošní Tour de France jednadvacátý a v průběžném pořadí se opět o jednu příčku posunul na šesté místo. Za vedoucím Peterem Saganem zaostává stejně jako 22 dalších jezdců od čtvrtého místa o 18 vteřin. Dnešní rovinatou etapu ovládl Marcel Kittel.
Vítěz 4. etapy Tour de France: Marcel Kittel
Vítěz 4. etapy Tour de France: Marcel Kittel | Foto: Reuters

Limoges - Další těsný spurt na Tour de France vyhrál německý cyklista Marcel Kittel, který v závěru čtvrté etapy na cílové pásce o centimetry porazil domácího Bryana Coquarda. Slovák Peter Sagan dnes v koncovce nestačil, s přehledem ale uhájil žlutý dres lídra. Díky bonifikaci za třetí místo zvýšil náskok před druhým Francouzem Julianem Alaphilippem na 12 sekund.

Peloton pohltil zhruba sedm kilometrů před cílem nejdelší etapy letošního ročníku Tour (237,5 km) poslední z uprchlíků a ke slovu se znovu dostali spurtéři. Saganovi opět v koncovce asistoval kolega z týmu Tinkoff Roman Kreuziger, mistrovi světa ale v dlouhé stoupající rovince boj o prvenství nevyšel. Kolem Sagana se protáhl Coquard a zaútočil na Kittela, osmadvacetiletý Němec ale podle cílové fotografie těsně vybojoval devátý etapový vavřín na Tour.

"Jsem teď hodně dojatý, cítím se, jako bych vyhrál etapu poprvé," svěřil se Kittel, jenž na verdikt čekal v sedě na silnici. "Mám radost, jako by to byly stokrát za sebou Vánoce. Tým o tuhle výhru tvrdě bojoval. V posledních dnech se nám nedařilo, takže jsem rád, že jsem zpátky," dodal Němec, jenž vloni kvůli nemoci nedokončil Giro a přišel i o Tour. "Musel jsem o návrat bojovat, začátek sezony byl těžký, ale mým cílem vždycky byla Tour," konstatoval.

Nejlepší z Čechů Kreuziger dojel jednadvacátý a v průběžném pořadí se opět o jednu příčku posunul na šesté místo. Za Saganem zaostává stejně jako 22 dalších jezdců od čtvrtého místa o 18 vteřin. Jan Bárta a Petr Vakoč dojeli mimo hlavní peloton.

Ve středu čeká cyklisty 216 kilometrů dlouhá trasa, na níž okusí i první větší kopce včetně dvou vrchařských prémií druhé kategorie. Při výjezdu přes 1589 metrů vysoký Pas de Peyrol absolvují i více něž pět kilometrů dlouhý úsek se stoupáním přes osm procent.

Cyklistický závod Tour de France - 4. etapa: Saumur - Limoges (237,5 km):

1. Kittel (Něm./Etixx-Quick-Step) 5:28:30, 2. Coquard (Fr./Direct Energie), 3. P. Sagan (SR/Tinkoff), 4. Groenewegen (Niz./LottoNL), 5. Kristoff (Nor./Kaťuša), 6. Enger (Nor./IAM), 7. McLay (Brit./Fortuneo), 8. Cavendish (Brit./Dimension Data), 9. Dumoulin (Fr./AG2R), 10. Gerrans (Austr./Orica), ...21. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni stejný čas, 141. Bárta (ČR/Bora Argon) -1:33, 164. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -2:10.

Průběžné pořadí: 1. P. Sagan 20:03:02, 2. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step) -12, 3. Valverde (Šp./Movistar) -14, 4. Barguil (Fr./Giant), 5. Froome (Brit./Sky), 6. Kreuziger, 7. Quintana (Kol./Movistar), 8. Aru (It./Astana), 9. Matthews (Austr./Orica), 10. Rolland (Fr./Cannondale) všichni -18, ...143. Bárta -8:42, 150. Vakoč -9:29, 137. Bárta -32:19, 152. Vakoč -34:35.

Poznámka: Vlastníkem stáje Etixx - Quick-Step, za niž jezdí Petr Vakoč i Marcel Kittel, je Zdeněk Bakala, který je současně majitelem vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.