Tour je splněný sen, moc se těším, prohlásil Vakoč

ČTK ČTK
29. 6. 2016 9:14
Zanedlouho čtyřiadvacetiletý český cyklista Petr Vakoč se chystá na svou první Tour de France v kariéře.
Petr Vakoč
Petr Vakoč | Foto: ČTK

Praha - Cyklista Petr Vakoč dostal důvěru svého týmu Etixx-Quick-Step a již pouze dny ho dělí od definitivního splnění snu o startu na Tour de France. Na debut na slavném etapovém závodě je hodně natěšený. A to i přes to, že bude muset osobní ambice odložit stranou a bojovat za úspěch týmových parťáků Marcela Kittela a Dana Martina.

Vakoč oslaví narozeniny. Zpříjemní si je povedenou etapou

"Byl jsem za to hrozně rád, že jsem byl v nominaci. Je to splněný sen. Byl to můj sen od doby, co jezdím na silničním kole. Věděl jsem, že v této sezoně budu mít šanci, a už od konce té minulé jsem se snažil udělat všechno pro to, abych se na Tour dostal," řekl ČTK Vakoč.

Od týmových šéfů tak dostal předčasný narozeninový dárek. Právě během Tour oslaví čtyřiadvacetiny. "Zrovna jsem nad tím v úterý přemýšlel, jestli tam je 11. července etapa, nebo volný den. Být tam nějaká pěkná etapa, která by mi seděla, tak jsem si říkal, že bych se zkusil zeptat týmu, jestli mohu jet trochu na sebe, abych si udělal třeba radost. Ale máme tam zrovna volný den," přemítal Vakoč.

Jinak jsou ale role v týmu a úkoly jednotlivých členů dopředu jasně dané. "Od začátku jsem věděl, že pokud Tour pojedu, tak čistě v té podpůrné roli. Měl bych být k ruce jak Marcelu Kittelovi na rovinatých etapách, tak Danu Martinovi v těch kopcovitých," přiblížil Vakoč.

Vakoče mrzí neúčast Štybara

Lituje jen, že v týmu nakonec není i krajan Zdeněk Štybar, který loni při debutu dokázal na Tour vyhrát etapu, ale letos se s týmem dohodl, že "Starou dámu" vynechá. "Doufal jsem, že pojede, že budeme spolu bydlet na pokoji a budeme společně i závodit. Je to škoda, se 'Štybym' závodím hrozně rád a myslím, že z těch závodů vytěžím právě nejvíc, když jedu společně s ním," konstatoval Vakoč.

Důležitou zkušeností je pro něho loňské Giro, které bylo jeho prvním závodem ze tří Grand Tours a obsadil celkové 116. místo. Závod ale také označil jako masakr a boj o přežití. "Giro je možná horší tou fyzickou náročností, ale Tour bude určitě mnohem více stresující; tlak médií, větší tlak na výsledky, protože jedeme s hodně silným týmem a hodně se od nás očekává. V tom to bude hodně těžký," tuší Vakoč.

Profil trati o celkové délce přes tři a půl tisíce kilometrů se mu ale docela zamlouvá. "Je dobré, že tam je plno rovinatých etap, v nichž bych měl pomáhat Marcelovi. Není tam zase až tolik klasikářských etap, jež by mohly sedět mně, ale to mi až tolik nevadí, protože bych stejně neměl mít moc šancí jet na sebe. Myslím, že to bude pěkné, a těším se na to."

V sezoně si připsal už tři výhry a další cenná umístění, slýchává pochvalné hlasy ze všech stran. "Tím, že to přichází postupně a každým rokem se postupně zlepšuju, což se mi daří promítnout i do výsledků, tak to všechno zvládám dobře ustát, včetně toho, že mám větší zodpovědnost i více prostoru," ujistil Vakoč.

Loni vyhrál na republikovém šampionátu závod s hromadným startem a byl třetí v časovce. Bronz z boje s chronometrem zopakoval i letos, silniční závod dokončil jako šestý. I tak ale potvrdil příslušnost k české špičce.

"Po závodě s hromadným startem jsem byl hodně zklamaný, že to nevyšlo mně a ani 'Štybymu', ale fyzicky se cítím dobře a myslím, že ta forma graduje směrem k Tour. Nebyl to vysloveně špatný závod, holt to někdy nevyjde. Pro mě bylo hlavní také přežít ve zdraví a v pořádku odjet na Tour, to byl takový ten hlavní cíl," podotkl Vakoč.

Do dějiště závodu odlétá dnes a bude mít hodně nabitý program. "Dorazím dnes večer a celý čtvrtek máme nonstop program snad od osmi ráno do večerní půl desáté, kdy má být teprve večeře. Ráno dopingová kontrola, pak si pojedeme projet závěr první a druhé etapy, potom nás čeká týmová prezentace a různé mítinky. Od té doby, co odletím, tak se zkrátka moc nezastavím," podotkl Vakoč.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy