Hon na Frooma se Saganem začíná na pláži. Starou dámu zavede na Mont Blanc i Tourmalet

Ondřej Kurečka
1. 7. 2016 15:11
Už v sobotu odstartuje 103. ročník legendární Tour de France. Třítýdenní závod má opět jediného superfavorita. Chrise Frooma. I pokud by jej Alberto Contador, Nairo Quintana a další rivalové před Paříží nedohnali, dá se čekat velmi zajímavý závod. Třeba kvůli stoupání na Mont Ventoux či Mont Blanc. Nebo kvůli souboji Petera Sagana se zbytkem světa. A v akci budou i tři Češi.
Chris Froome před Tour de Farnce 2016
Chris Froome před Tour de Farnce 2016 | Foto: Reuters

Praha - Už zítra to vypukne. Největší každoroční sportovní akce, cyklistický etapový závod Tour de France je za dveřmi. 103. ročník "Staré dámy“ odstartuje již v sobotu v Normandii.

Titul obhajuje Chris Froome, kterému by měli na paty šlapat hlavně Nairo Quintana a Alberto Contador. Na startu budou také tři čeští zástupci. Na svůj debut se chystá Petr Vakoč, na start se postaví také Roman Kreuziger a Jan Bárta.

Grand Départ na "nejkrásnějším kilometru Francie“

Úchvatné scenérie katedrály Mont Saint Michel a zdejší pláže, kterou americký prezident Eisenhower označil za "nejkrásnější kilometr Francie“, budou tentokrát svědky "Grand Départ“.

Úvodní etapa určená spíše pro spurtéry pak bude končit symbolicky na Utah Beach, jedné z pláží vybraných 6. června 1944 v rámci "Dne D“.  Už v neděli se ale bude dojíždět na vrcholu krátkého stoupání. Tady se mohou poprvé ukázat hlavní favorité, ale také třeba klasikáři. Hlavní otázkou pro neděli tak může být: "Podaří se Peterovi Saganovi konečně obléci žlutý dres?“

Závodníci týmu Etixx-Quick Step s démonem hromadných dojezdů Marcelem Kittelem sice spočítali, že by se o vítězství mohlo spurtovat až osmkrát. Rovinatější etapy jsou ale rozprostřeny skrze celé tři týdny. Těžko hledat sled více etap, v nichž si závodníci mohou odpočinout od vrchařských výkonů.

Ventoux i Mont Blanc

Před prvním volným dnem, který bude následovat po deváté etapě, peloton přejede z Normandie přes Centrální masív až do Pyrenejí. Tam závodníci dojedou v závěru sedmé etapy a vstupní bránou do tohoto pohoří bude stoupání Col d´Aspin, po němž následuje poměrně krátký sjezd do cíle. Čtyři pyrenejské kopce včetně Tourmaletu jsou postaveny do cesty v osmé etapě. Devátá etapa se pak pojede na území Španělska a Andorry, kde ji zakončí první vyloženě horský dojezd ročníku na Arcalis.

Highlighty druhého závodního týdne budou Mont Ventoux, kde končí dvanáctá etapa na Den dobytí Bastily, a zvlněná časovka na 37 kilometrů hned následující den. V pohoří Jura se odehraje další náročná, patnáctá etapa. Poslední týden pak patří Alpám a peloton se podívá i do Švýcarska, kde se odehraje celá 17. etapa s náročným horským dojezdem do Finhaut-Emosson. Následuje sedmnáctikilometrová horská časovka, v 19. etapě poslední horský dojezd pod Mont Blanc a v Alpách peloton zůstane i v etapě dvacáté. 24. července pak Tour ukončí tradiční dojezd do Paříže.

"Klíčem k letošní Tour bude dobře regenerovat. V prvním týdnu musíte být pozorní a neztratit čas, ale rozhodující část přijde v posledním týdnu a závod pravděpodobně nebude rozhodnutý do 20. etapy,“ soudí o trase závodu Alberto Contador.

Další z favoritů Alberto Contador při příjezdu na slavnostní představení týmů.
Další z favoritů Alberto Contador při příjezdu na slavnostní představení týmů. | Foto: Reuters

Hlavním favoritem obhájce Froome

Hlavním favoritem bude obhájce titulu a již dvojnásobný vítěz Tour Chris Froome. Brit s keňskými kořeny dokázal vyhrát generálku na Dauphiné, navíc disponuje v rámci týmu Sky v skutku exkluzivní podporou. Tak tomu sice bylo vždy, tak našlapanou sestavu, jakou má britská stáj letos, ale za poslední roky cyklistický svět nepamatuje.

Posuďte sami – Landa, Henao, úřadující světový šampion v časovce Kiryjenka, Poels a další. Roli záložního lídra pak bude plnit Geraint Thomas. "Froome je top favorit. Vyhrál před rokem a jeho tým je neuvěřitelný,“ uznává Contador.

"Máme fantastického lídra. Letos pojal sezonu trochu jinak, do formy se dostal později, aby si ji udržel do OH a druhé části sezony. Byla zábava to zkusit takto. Byla to jiná cesta, ale Chris je ve skvělé formě,“ je si svým lídrem jistý šéf týmu Sky Dave Brailsford.

Quintana chce vylepšit druhá místa

Hlavním vyzyvatelem obhájce bude Kolumbijec Nairo Quintana, který na pódiu dělal Froomovi společnost u obou jeho triumfů. A v poslední horské etapě minulého ročníku do Alpe d´Huez mu zle zatápěl. "Víte, že Nairo bude útočit. Zároveň víte, že to bude hodně bolet,“ přiznává Froome.

"Nairo je největší čistý talent, který jsem za 25 let viděl. Mohl by být Eddym Merckxem Jižní Ameriky,“ chválí Quintanu legendární Greg LeMond. Quintana zvolil tradiční způsob přípravy. Po jarní části sezony trénoval doma v Kolumbii a na rozjetí si dal kratší etapový závod Route du Sud, který s přehledem vyhrál. Navíc zvítězil i v časovce. A tým Movistar v čele s exkluzivním superdomestikem Valverdem svou našlapaností za Sky zase tak moc nezaostává.

Contador: Jsem čerstvější než loni

Třetím do party hlavních favoritů je již několikrát zmíněný Alberto Contador. Sedminásobný vítěz Grand Tour (z toho 2x Tour de France) sice na Dauphiné podlehl nejen Froomovi. Od té doby ale uplynulo pár týdnů a „El Pistolero“ je se svou aktuální formou spokojený: "Cítím se čerstvější a silnější než v minulém roce. Byl jsem schopný se připravit způsobem, jakým jsem chtěl. Cítím se dobře a sebejistě. Během tří týdnů uvidíme, jestli to bude moje Tour, nebo ne. Mám podmínky, abych ji vyhrál.“

Tým Tinkoff ale zřejmě nebude disponovat takovou silou jako Sky, Movistar či Astana. Contador se navíc o podporu bude muset dělit s Petrem Saganem, který chce popáté v řadě získat zelený dres. Španěl v tom ale nevidí problém: „Je mi potěšením sdílet tým s Petrem Saganem. On je jezdcem takové třídy, kterou jsem ještě ve své kariéře neviděl. V jakémkoli okamžiku může zatřást vývojem Tour, takže mít jej v týmu je výhodou, ne naopak.“

Troufne si někdo na Sagana?

Astanu povede Fabio Aru, k ruce mu bude i Vincenzo Nibali, ale příliš se neví, co od vítěze loňské Vuelty očekávat. Tour pojede poprvé v kariéře. Do boje o čelní příčky by pak mohli zasáhnout také domácí závodníci Rolland, Pinot či Bardet. S dvojicí lídrů ve složení Porte a Van Garderen vyrukuje tým BMC. Joaquin Rodriguez by se měl tentokrát zaměřovat spíše na jednotlivé etapy, případně vrchařskou soutěž.

Tour de France ale není jen o souboji o "maillot jaune“. Bude se opět bojovat také o dres zelený pro vítěze bodovací soutěže. Tu v posledních čtyřech letech s přehledem opanoval aktuální světový šampion Peter Sagan. Sestava jeho případných konkurentů je však letos exkluzivní. Na startu budou Kittel, Greipel, Kristoff či Cavendish. Zda se některý z nich pokusí Sagana ze zeleného trůnu sesadit, na to nám odpoví až následující tři týdny.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy