Skandál na Tour de France, Froome málem přišel o žlutý trikot po kolizi s motorkou

Aktualizováno 14. 7. 2016 18:09
Lídr Tour de France Chris Froome narazil ve finiši dnešní 12. etapy do doprovodné motorky, V důsledku kolize měl rozbité kolo a než dostal od týmu Sky své, ztratil přes minut a půl. Jeho čas byl ale neutralizován, a tak si i pro další etapu udržel žlutý trikot.
zatímco další účastník kolize, Richie Porte (91) pokračoval dál na svém kole, Chris Froome do kopce kousek i běžel. | Foto: Reuters

Mont Ventoux - Lídr Tour de France Chris Froome při dnešním finiši 12. etapy na Mont Ventoux po kolizi s doprovodným motocyklem přišel o kolo a několik desítek metrů do kopce běžel.

Pak dostal kolo od neutrálního vozu, ale s tím nebyl spokojený a posledních asi 300 metrů dojel nakonec na svém od týmu Sky. Všechny tyto komplikace málem stály Frooma žlutý trikot, který si podle výsledků v cíli měl obléknout jeho krajan Adam Yates.

Výsledky etapy ale nakonec upravila jury s tím, že Froomův čas byl (podobně jako u jeho kolegy ve skupince Richieho Porta) neutralizován na úrovni nejlepšího času z v té chvíli spolu jedoucího tria,  jenž měl v cíli desátý Nizozemec Bauke Mollema.

Froome má na druhého Yatese náskok 47 vteřin. Pokud by se výsledky neměnily, startoval by zítra se ztrátou 53 vteřin.

"Mont Ventoux je vždycky plné překvapení," řekl Froome. "Mám z rozhodnutí komisařů velkou radost, myslím, že to byla správná věc," dodal. Spokojen s posouzením situace byl i Yates. "Nechtěl bych žlutý dres získat takhle. Chci si ho vybojovat vlastníma nohama," uvedl.

Podle vedení stáje Sky v den svátku dobytí Bastily zcela selhali pořadatelé. "Nedokážu pochopit, jak tam mohli pustit tolik lidí, byl to chaos,"řekl sportovní ředitel Sky Nicolas Portal.

"Spadl jsem, protože na posledním kilometru motorka najednou zabrzdila a zablokovala všechny za sebou. Richieho (Porteho), Baukeho Mollemu i mě. Byli jsme mezi motorkami a další, co přijela zezadu, mi rozbila kolo. A tak mi zbyly jen moje nohy," popsal pro TV France 2 incident Froome. "Neměl jsem kolo a věděl jsem, že auto s rezervním bylo tak pět minut za mnou. Zkrátka hodně daleko. A proto jsem musel běžet," konstatoval.

Běh Chrise Frooma do kopce na Mont Ventoux:

Pro vítězství si ve stoupání zkráceném kvůli očekávaným nepříznivým povětrnostním podmínkám dojel Belgičan Thomas de Gendt. Další pořadí ale poznamenala kolize na trati. Televizní motocykl musel ve stoupání těsně lemovaném davy diváků zřejmě kvůli jednomu z nich náhle zastavit a za ním jedoucí cyklisté dobrzdit nestačili.

Doplatil na to vedle Porta i Froome, který při kolizi zničil kolo a část stoupání dokonce běžel, než dostal náhradní stroj. Bicykl od neutrálního servisního vozu mu ale nevyhovoval, týmový asistenční automobil ho dojel až po delší chvíli. "Byla to noční můra. Trvalo dvě minuty, než dostal náhradní kolo, ale pedály mu neseděly," popsal problémy stájové hvězdy sportovní ředitel Portal.

Kolize s motorkou, která málem stála Frooma žlutý trikot:

Do cíle etapy dojel Froome se ztrátou 6:45 na vítěze na 25. místě. O příčku za ním dojel o šest sekund později nejlepší z Čechů Roman Kreuziger, který ve stoupání jel pomalejší tempo. V celkovém pořadí klesl na 14. příčku.

"Dojel jsem, jak jsem dojel. Určitě nejsem spokojený, ale Tour je dlouhá, takže je potřeba zůstat nohama na zemi a být dál stabilní, protože uvidíme, kdo vypadne," dodal.

K Froomeovu incidentu zhruba kilometr před cílem nemohl Kreuziger moc říci, protože ho bezprostředně neviděl. "Já jsem tam přijel a měl jsem zablokovanou cestu. Bylo tam hodně diváků, kteří byli dneska hodně namotivovaní, řekl bych až přemotivovaní, a byli až nebezpeční," popsal situaci na místě.

V pátek cyklisty čeká časovka na 37,5 kilometru.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 12. etapa: Montpellier - Mont Ventoux (178 km):

1. De Gendt (Belg./Lotto) 4:31:51, 2. Pauwels (Belg./Dimension Data) -2, 3. Navarro (Šp./Cofidis) -14, 4. Clement (Niz./IAM), 5. Chavanel (Fr./Direct Energie) oba -40, 6. Lindeman (Niz./LottoNL) -2:52, 7. Teklehaimanot (Erit./Dimension Data) -3:13, 8. Vanmarcke (Belg./LottoNL) -3:26, 9. Sörensen (Dán./Fortuneo) -4:23, 10. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:05, ...26. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -6:51, 77. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -21:26, 124. Bárta (ČR/Bora-Argon) -25:25.

Průběžné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 57:11:33, 2. Yates (Brit./Orica) -47, 3. Mollema -56, 4. Quintana (Kol./Movistar) -1:01, 5. Bardet (Fr./AG2R) -1:15, 6. Valverde (Šp./Movistar) -1:39, 7. Van Garderen (USA/BMC) -1:44, 8. Aru (It./Astana) -1:54, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -1:56, 10. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:11, ...14. Kreuziger -3:14, 108. Bárta -1:49:35, 127. Vakoč -2:01:30.