reklama
 
 

Video: Froome začal Tour skvělou časovkou, Valverde po drsném pádu končí

Aktualizováno 1. 7. 2017 22:14
V sobotu odpoledne odstartovala časovkou 104. Tour de France. Na zmáčené trati v Düsseldorfu byl nejrychlejší Geraint Thomas, do cíle naopak nedojel spolufavorit celého závodu Alejandro Valverde, který na mokré trati upadl a z Tour musel odstoupit. Výrazný náskok si oproti dalším favoritům vytvořil obhájce titulu Chris Froome, který dojel do cíle šestý. Nejlepším Čechem byl 31. Zdeněk Štybar.

Düsseldorf - Úvodní časovku na Tour de France vyhrál v deštivém Düsseldorfu britský cyklista Geraint Thomas. Třítýdenní cestu za obhajobou žlutého trikotu zahájil Chris Froome šestým místem, nejlepší z trojice Čechů byl jednatřicátý Zdeněk Štybar.

Už v první etapě skončil závod pro zkušeného Španěla Alejandra Valverdeho, který na mokré trati v zatáčce tvrdě upadl a po nárazu do bariéry byl odvezen do nemocnice. Má zlomenou čéšku.

Velšan Thomas z týmu Sky, jenž slavil úspěchy i na dráze, se v 31 letech dočkal prvního triumfu na Grand Tours. Po 14 kilometrech boje s chronometrem porazil o pět sekund Švýcara Stefana Künga z BMC. Stupně vítězů doplnil Vasilij Kiryjenka a pomohl k úspěchu stáje Sky, jež měla v první osmičce hned čtyři zástupce.

Thomas třikrát pomohl Froomeovi celkově vyhrát Tour, dnes si slávu užil sám. "Nemůžu tomu uvěřit. Začal jsem s cyklistickou právě kvůli Tour de France. Jako malý jsem prosil otce, aby koupil satelit, a pak jsem běžel ze školy, abych se mohl v televizi dívat," řekl dojatý Brit.

Froome najel na největší rivaly v boji o žlutý trikot více než půl minuty. Vydařenou časovku předvedl také Štybar, který na vítěze ztratil 39 sekund. Roman Kreuziger měl odstup téměř minuty na Thomase a obsadil 78. místo, debutant na Tour a loni ještě biker Ondřej Cink ztratil minutu a 13 sekund (117. místo).

Podívejte se na pád Alejandra Valverdeho v úvodní časovce na Tour

Velezkušený Valverde měl být hlavním pomocníkem spolufavorita Naira Quintany, ale závod pro něj skončil už po pár minutách v bolestech. Bronzový jezdec z Tour 2015 a šampion Vuelty z roku 2009 neodhadl rychlost v nájezdu do zatáčky, v kaluži mu podjelo kolo a při nárazu do bariéry si zlomil čéšku. Má v noze také hlubokou ránu.

Na zrádné podmínky doplatil i další španělský cyklista Ion Izagirre, lídr Cinkovy stáje Bahrajn Merida. Rovněž po pádu do cíle nedojel.

"Jsem spokojený, že jsem nespadl, protože v zatáčkách to přes přechody bylo těžké. Byl jsem možná zbytečně trochu opatrný, ale nevím, jestli by mi to v cíli pomohlo," řekl Štybar.

"Jeli jsme v centru města, kde je hodně bílých čar na silnici, a to v zatáčkách není ideální. Snažil jsem se v zatáčkách neriskovat a jet hlavně na rovných úsecích. Nechtěl jsem tady v Düsseldorfu nechat na silnici nějakou kůži, protože opravdová Tour začíná v neděli," líčil Kreuziger pro iDnes.cz.

V neděli bude pokračovat 104. ročník "Staré dámy" rovinatou etapou z Düsseldorfu do Lutychu v délce 203,5 km.

autoři: Sport, ČTK | 1. 7. 2017 18:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama