Za pár dní umřu, myslel Bábek. Kritická chvíle mu obrátila život

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 3. 2023 6:07
Několik týdnů po konci kariéry se bývalý dráhový cyklista Tomáš Bábek rozpovídal v podcastu, který připravuje projekt Bez frází ve spolupráci s Aktuálně.cz. Vrátil se k mezní situaci z roku 2011, kdy byl až extrémně nastaven na výkon a skoro ho to stálo život, nebo k ultimátu v reprezentaci, po němž se odrazil k největším úspěchům.
Video: Bez frází

Před dvanácti lety se Bábek dostal na hranu života a smrti. Prožíval krizi ve vztahu, pracoval jako makléř, studoval vysokou školu a do toho se na reprezentační úrovni věnoval dráhové cyklistice.

"Snažil jsem se být perfektní, ale zažíval jsem extrémní situace. Několik dní jsem třeba nespal, přicházely halucinace. Myslel jsem si, že tomu uteču," vypráví Bábek v podcastu.

Zastavila ho až nehoda, kdy při přebíhání čtyřproudové silnice skončil pod koly auta. V nemocnici se probral po šestihodinové operaci a třech dnech v kómatu.

"Normálně bych to přežít neměl, ale dostal jsem druhou šanci. Přesto jsem byl ve stavu, kdy jsem si říkal, že za pár dní umřu," vzpomíná pětatřicetiletý brněnský rodák.

Od doktorů slyšel, že tvrdý náraz přežil hlavně díky tomu, jak je jeho tělo z vrcholového sportu zvyklé na značnou zátěž. Ovšem návrat na kolo se zdál být vyloučen. Bábek utrpěl otevřenou zlomeninu stehenní kosti.

"Kost mi trčela z nohy, mozek to naštěstí vymazal z hlavy, takže ten obrázek v hlavě nemám," popisuje Bábek. "Na kolo jsem se chtěl vrátit, ale spíš jsem přemýšlel tak, ať mi nohu amputují. Abych mohl závodit aspoň mezi handicapovanými," pokračuje upřímně.

Po několika měsících se na dráhu skutečně vrátil. "Kluci už si rozebrali moje helmy a další věci. Říkal jsem jim, že jsem neumřel," usmívá se Bábek. Výkonnost však zpočátku logicky nebyla dobrá.

"Pak mi test ukázal, že poškozená noha je dokonce o několik procent silnější než zdravá. To mě nakoplo," zmiňuje cyklista. I tak jezdil v těch časech pod úrovní minimální mzdy. Zároveň přestal vnímat sport jako nejdůležitější věc. Studoval, dal si dohromady osobní život.

Na olympiádu do Ria se přes reprezentačního kolegu Pavla Kelemena neprobojoval a před mistrovstvím Evropy 2016 dostal ultimátum. "Buď zajedu dobrý výsledek, nebo mě opravdu vyhodí," říká.

V prvním závodě na kilometr ze sebe vyždímal vše, na časomíře i tak viděl špatný čas. "Jezdil jsem na velodromu dokola, kroutil hlavou a říkal jsem si, že to vůbec nemá cenu. Ukončil jsem kariéru," vrací se Bábek k momentu, kdy chtěl profesionální sport zabalit.

Jenomže časomíra jeho výkon nezaznamenala dobře, špatně mu sepnula cílová páska a ve skutečnosti skončil třetí. "Najednou se vše otočilo. Fakt jsem to zvládl, fakt jsem dobrý," popisuje Bábek své pocity.

Ve své hlavní disciplíně keirinu získal o pár dní později dokonce zlato a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Bábek vyhrál Světový pohár či Evropské hry, dosáhl na cenné kovy z mistrovství světa. Z "fantoma čtvrtých míst" se stal šampion a medailista.

V podcastu i v textovém příběhu na stránkách Bez frází dále vypráví o vysněném angažmá v Japonsku, které se však zdaleka nevyvíjelo podle představ. Mluví o pomoci, již načerpal z knih, významu rodiny i o tom, jak se před dvěma lety musel vyrovnat se smrtí bratra.

Po konci kariéry naskočil Bábek na post výkonného ředitele v prostředí vrcholového managementu. Pracuje pro francouzskou firmu zabývající se dopravním značením.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy