Tao Geoghegan Hart vyhrál poprvé Giro, Černý dojel v závěrečné časovce šestý

Aktualizováno 25. 10. 2020 20:19
Britský cyklista Tao Geoghegan Hart vyhrál Giro d'Italia a poprvé v kariéře získal titul na některém ze závodů Grand Tour. Závěrečnou časovku ovládl jeho stájový kolega z týmu Ineos Ital Filippo Ganna, Hartovi stačilo v souboji o celkové prvenství s Australanem Jaiem Hindleym 13. místo. Josef Černý uzavřel vydařené vystoupení na Giru šestou příčkou.
Tao Geoghegan Hart, vítěz Gira d' Italia 2020
Tao Geoghegan Hart, vítěz Gira d' Italia 2020 | Foto: Reuters

Český cyklista potvrdil na trati 15,7 kilometru v Miláně časovkářské kvality. Vítěz páteční 19. etapy uzavřel Giro stejně, jak ho před třemi týdny zahájil. Šestý byl i v úvodní časovce v Palermu, před týdnem v druhé jízdě na čas vybojoval páté místo.

Se svým vystoupením na Giru byl Černý více než spokojený, přestože už v závěru pociťoval únavu. "Cítil jsem se dobře, ale myslím, že už mi v nohách něco chybělo, zvlášť po tom úsilí, které jsem vynaložil na etapové vítězství před dvěma dny," uznal Černý na webu stáje. "Ale šesté místo je pořád dobré, znamená to, že jsem všechny časovky zvládl v top ten," pochvaloval si.

"Etapové vítězství je ale pro mne samozřejmě vrcholem Gira d'Italia a je to něco, co si budu pamatovat navždy. Takže celkově vzato, byl to pro mne mimořádný závod," dodal.

Italský mistr světa Ganna ovládl i třetí časovku letošního ročníku Gira, který byl kvůli koronaviru odložen z tradičního květnového termínu. Dvojnásobného evropského šampiona v jízdě proti chronometru a světového rekordmana v hodinovce Viktora Campenaertse porazil o 32 sekund, těsně třetí byl další jezdec Ineosu Rohan Dennis.

Pětadvacetiletý Geoghegan Hart vstupoval do závěrečné etapy se stejným časem jako Hindley, jenž startoval v růžovém dresu. V rozhodující koncovce ale australského vrstevníka jasně porazil a Giro vyhrál po absolvování téměř 3500 kilometrů s náskokem 39 sekund. Ani jeden z nich přitom dosud na závodě Grand Tour nedojel lépe než na 20. místě.

"Je to bizarní, abych byl upřímný. Ani v nejdivočejších snech jsem si tohle nepředstavoval, když Giro skoro před měsícem začínalo na Sicílii. Celou kariéru jsem snil o tom, že jednou budu na takovémto závodu v nejlepší desítce nebo možná dokonce v pětce. Myslím, že mi bude chvíli trvat, než to strávím," řekl v cíli nadšený Geoghegan Hart.

Hindley byl s druhým místem smířený. "Co můžu říct, jsem docela zklamaný, ale zároveň je to pro mě ohromný výsledek, že jsem v Miláně na pódiu. Jsem superpyšný," uvedl. "Už před startem jsem věděl, že bude těžké porazit ho v časovce. Dal jsem do toho všechno, nemám čeho litovat," dodal.

Ineos slaví na Giru druhý triumf po dvou letech, v roce 2018 zvítězil Chris Froome. Závod přitom letos pro stáj začal katastrofálně, protože po pádu musel hned v jeho úvodu odstoupit lídr týmu Geraint Thomas.

Celkově třetí skončil Hindleyho nizozemský kolega ze Sunwebu Wilco Kelderman. Portugalec Joao Almeida, jenž jezdil v růžovém dresu od třetího dne až do čtvrteční královské etapy, kdy ho nakrátko vystřídal Kelderman, nakonec obsadil čtvrtou příčku.

Cyklistický závod Giro d'Italia - závěrečná 21. etapa (časovka Cernusco sul Naviglio - Milán, 15,7 km):

1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 17:16, 2. Campenaerts (Belg./NTT), 3. Dennis (Austr./Ineos Grenadiers) oba -32, 4. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step), 5. Scotson (Austr./Groupama-FDJ) oba -41, 6. Černý (ČR/CCC), 7. Haga (USA/Sunweb) oba -44, 8. McNulty (USA/SAE Team Emirates) -46, 9. Gradek (Pol./CCC), 10. Tratnik (Slovin./Bahrajn-McLaren) oba -47.

Konečné pořadí: 1. Geoghegan Hart (Brit./Ineos Grenadiers) 85:40:21, 2. Hindley (Austr./Sunweb) -39, 3. Kelderman (Niz./Sunweb) -1:29, 4. Almeida -2:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren) -3:09, 6. Fuglsang (Dán./Astana) -7:02, 7. Nibali (It./Trek-Segafredo) -8:15, 8. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -8:42, 9. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) -9:57, 10. Pernsteiner (Rak./Bahrajn-McLaren) -11:05, …86. Černý -4:04:57.

Bodovací soutěž: 1. Démare (Fr./Groupama-FDJ) 233, 2. Sagan (SR/Bora-hansgrohe) 184, 3. Almeida 108, …5. Černý 78.

Vrchařská soutěž: 1. Guerreiro (Portug./EF) 234, 2. Geoghegan Hart 157, 3. De Gendt (Belg./Lotto-Soudal) 122.

Mladí jezdci: 1. Geoghegan Hart 85:40:21, 2. Hindley -39, 3. Almeida -2:57.

Týmy: 1. Ineos Grenadiers 257:15:58, 2. Deceuninck-Quick Step -22:32, 3. Sunweb -28:50.