Start Gira ve Visegrádu. Van der Poel přetlačil Eritrejce, Ewan při spurtu spadl

Aktualizováno 6. 5. 2022 18:11
Nizozemský cyklista Mathieu van der Poel vyhrál při své premiéře na Giru d'Italia úvodní etapu z Budapešti do Visegrádu. Po finiši v závěrečném stoupání zvítězil před Eritrejcem Biniamem Girmayem, který jede svou první Grand Tour.
Mathieu van der Poel (v šedém) porazil na startu Gira Eritrejce Biniama Girmaye. Caleb Ewan spadl. | Foto: Reuters

Třetí skončil Španěl Pello Bilbao. Pád vyřadil z boje o stupně vítězů těsně před cílem Australana Caleba Ewana, který se dostal do kontaktu s Girmayovým kolem.

Jediný český jezdec v pelotonu Jan Hirt projel cílem po 195 kilometrech na 48. místě se ztrátou 19 sekund na vítěze.

O úspěch v první etapě dlouho usilovali Italové Mattia Bais a Filippo Tagliani, kteří ujeli krátce po startu. Na peloton si vypracovali náskok přes deset minut, ale necelých 14 kilometrů před cílem je hlavní pole dostihlo.

V závěrečném pětikilometrovém stoupání k Visegrádské pevnosti zaútočil nejprve Lawrence Naesen a poté Němec Lennard Kämna, ale náskok neudrželi. Rozhodovalo se ve spurtu vedoucí skupiny, v němž potvrdil roli jednoho z adeptů na úspěch v úvodní etapě Van der Poel.

Přiznal, že tak těžký finiš nečekal. "Věděl jsem, že klíčové bude mít dobrou pozici. Několikrát jsem v závěrečném stoupání zůstal zavřený a stálo mě hodně sil chytit kluky přede mnou. V cílové rovince jsem nastoupil a bylo to jen tak tak, protože nohy už jsem měl hotové. Ale mám fakt velkou radost," řekl člen belgické stáje Alpecin-Fenix.

Sedmadvacetiletý nizozemský univerzál vybojoval etapové prvenství hned v úvodu závodu podobně jako loni, kdy debutoval na Tour de France a ovládl druhou etapu. Pak jel pět dní ve žlutém dresu lídra, ale následně odstoupil, aby se mohl připravovat na olympijský závod horských kol v Tokiu.

"Je to neuvěřitelné, mít žlutý dres a teď růžový… Uvidíme, jak dopadne zítřejší časovka. Budu to mít těžké, ale budu se snažit," uvedl k sobotnímu boji s časem na devítikilometrové trati v Budapešti, před nímž má na druhého Girmaye k dobru čtyři sekundy. Dvaadvacetiletý eritrejský jezdec si připsal další cenný výsledek po senzačním vítězství v březnové klasice Gent-Wevelgem.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 1. etapa (Budapešť - Visegrád, 195 km):

1. Van der Poel (Niz./Alpecin-Fenix) 4:35:28, 2. Girmay (Erit./Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), 3. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious), 4. Cort Nielsen (Dán./EF Education First), 5. Kelderman (Niz./Bora-hansgrohe), 6. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 7. Mollema (Niz./Bora-hansgrohe), 8. Ulissi (It./SAE Team Emirates) všichni stejný čas, 9. Vendrame (It./AG2R Citroën), 10. Skjelmose Jensen (Dán./Trek-Segafredo) oba -4, …48. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) -19.

Průběžné pořadí: 1. Van der Poel 4:35:18, 2. Girmay -4, 3. Bilbao -6, 4. Cort Nielsen, 5. Kelderman, 6. Carapaz, 7. Mollema, 8. Ulissi všichni -10, 9. Vendrame, 10. Skjelmose Jensen oba -14, …48. Hirt -29.