Šroubovákem do notebooku. Lékař hvězd, podezřelý z napomáhání dopingu, zničil počítač

Sport ČTK Sport, ČTK
8. 10. 2020 9:32
Bývalý lékař britské cyklistické reprezentace a elitního týmu Sky Richard Freeman přiznal, že zničil notebook šroubovákem a tupým předmětem, než ho předal expertům vyšetřujícím možný doping.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Freeman je podezřelý z toho, že v roce 2011 objednal třicet balíčků zakázané látky testogel pro jednoho ze svěřenců na velodromu v Manchesteru, kde měly základnu Sky a britská cyklistika.

Freeman kvůli podezření z napomáhání k dopingu a lhaní při vyšetřování vypovídal před britským lékařským tribunálem.

Zničený notebook byl náhradní za ten, jenž mu byl ukraden v Řecku. Zmizení prvního notebooku ztížilo vyšetřování britské antidopingové agentury týkající se podezřelého balíčku, který byl týmu Sky doručen v roce 2011 v závěrečný den závodu Critérium du Dauphiné.

Měl být určen pro tehdejší hvězdu stáje Bradleyho Wigginse, podle vedení Sky obsahoval pouze schválený lék na onemocnění dýchacích cest fluimucil.

Druhý notebook podle všeho obsahoval záznamy o cyklistech ve Freemanově péči. Lékař nyní uvedl, že počítač se rozbil a on ho nechtěl nechat recyklovat, protože se bál, že by z něj mohly být získány citlivé údaje.

"Nemám co skrývat," řekl Freeman při slyšení před lékařskou komisí. "Viděl jsem pořad o tom, jak lidé v Indii dokážou získat data z notebooků. Rozhodl jsem se, že to nedopustím, takže jsem ho zničil. Bylo to v období, kdy jsem se necítil moc dobře," dodal Freeman.

Vedení britské cyklistiky ho v roce 2017 suspendovalo a lékař ze zdravotních důvodů na funkci rezignoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy