Saganovo vyloučení, hrůzný pád Porteho i podezřelé dresy Sky. Tour má za sebou rušný první týden

Peter Sagan
Peloton Tour de France dorazil do Dordogne, kde si užívá zaslouženého odpočinku. Ač to možná před začátkem závodu tak nevypadalo, závodníky čekal pořádně rušný týden. Pojďte se podívat, co všechno se semlelo.
Událostí, která patrně nejvíce rezonovala i mimo cyklistický svět, bylo vyloučení Petera Sagana. Toho jury diskvalifikovala kvůli kolizi s Markem Cavendishem v závěru čtvrté etapy z Mondorfu do Vittelu.
Jenže zatímco z prvních záběrů se zdálo, že Sagan skolil Cavendishe loktem, podle jiných kamer a fotografií to naopak vypadalo, že britský spurtér padal ještě před kontaktem se slovenským šampionem. I přes ohromné vzedmutí vášní ale jury na svém verdiktu setrvala, a Sagan tak šestý zelený dres v řadě nezíská.
Své si ovšem užil i Mark Cavendish. Jednak si při pádu zlomil lopatku (a v Tour pochopitelně nepokračuje), jednak se na něj na sociálních sítích ze strany Saganových příznivců snesla vlna nevybíravé kritiky, proti které se dokonce musel veřejně ohrazovat. "Každý má právo na svůj názor," uvedl Cavendish na videu, jež zveřejnil na svém Twitteru. "Ale sprosté komentáře a výhrůžky mně a mé rodině si rozhodně nezasloužím."
Foto: Reuters
Sport Reuters Sport, Reuters
10. 7. 2017 11:13
104. ročník Tour de France má za sebou první část, která vyvrcholila nedělní královskou etapou. Podívejte se, co se v prvních devíti etapách semlelo.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
Další zprávy