Sagan slaví třetí triumf na klasice z Gentu do Wevelgemu, Štybar spurtoval jako osmý

ČTK ČTK
25. 3. 2018 18:31
Slovenský cyklista Peter Sagan zvítězil potřetí v kariéře v jednorázovém závodě Gent-Wevelgem na 251,1 kilometru. Zdeněk Štybar skončil osmý.
Peter Sagan
Peter Sagan | Foto: Reuters

Wevelgem (Belgie) - Slovenský cyklista Peter Sagan vyhrál potřetí v kariéře belgickou klasiku Gent-Wevelgem. Trojnásobný mistr světa ukázal v závěru náročné 251,1 kilometru dlouhé trasy naplno své spurterské schopnosti a těsně porazil Itala Eliu Vivianiho, kterého do posledních metrů podporoval stájový kolega Zdeněk Štybar. Český jezdec týmu Quick-Step Floors nakonec obsadil osmé místo.

"Závěrečný sprint je vždycky tak trochu loterie, ale měl jsem dobré nohy, abych se prosadil. Mám hroznou radost," řekl v cíli osmadvacetiletý Sagan, jenž na zdejší trati triumfoval i v letech 2013 a 2016.

Letošní závod, během něhož peloton absolvoval jedenáct náročných stoupání a několik kilometrů po prašných polních cestách, podle něho nebyl tak těžký jako v minulých letech. "Tenhle byl nejlehčí, alespoň co se týče počasí. Nebylo to tak šílené jako vloni nebo před dvěma lety," dodal Slovák, jenž v minulé sezoně dojel třetí.

Štybar se navzdory pádu zhruba 40 kilometrů před cílem dokázal dotáhnout zpět do čela a v závěru pracoval pro Vivianiho. Ten svou prohru se Saganem těžce nesl, po projetí cílovou páskou rozčileně bušil do řidítek a vsedě na zemi pak nedokázal zadržet slzy. "Měl jsem obrovskou šanci, takže to zklamání je samozřejmě velké," přiznal.

Cyklistický jednorázový závod Gent-Wevelgem (WorldTour) - 251,1 km:

1. Sagan (SR/Bora-hansgrohe) 5:07:32, 2. Viviani (It./Quick-Step Floors), 3. Démare (Fr./Groupama-FDJ), 4. Laporte (Fr./Cofidis), 5. Debusschere (Belg./Lotto Soudal), 6. Naesen (Belg./AG2R), …8. Štybar (ČR/Quick-Step Floors) všichni stejný čas.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy