Sáblíková si váží dopisu Čáslavské. I kdyby to nevyšlo, jsem ráda, že mám takovou podporu, říká

ČTK ČTK
25. 6. 2016 20:11
Česká obojživelnice Martina Sáblíková opět zazářila na domácím cyklistickém šampionátu, když vyhrála po časovce i závod s hromadným startem. Po vítězství přiznala, jak je ráda, že se za ní v boji o olympiádu v Riu postavily i některé sportovní legendy v čele s Věrou Čáslavskou.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: ČTK

Kyjov (Hodonínsko) - Martina Sáblíková zvolila při útoku na čtrnáctý cyklistický titul osvědčenou metodu, soupeřkám odjela už v první části závodu. Nastavila své časovkářské tempo a v tropických podmínkách postupně zvyšovala náskok. Přiznala ale, že tuto variantu neplánovala. V tak dlouhém sólovém úniku jet nechtěla.

Na okruhu v Kyjově Sáblíková soupeřky nejprve "vytáhla" za sebou na kopec. "Pak mi ale začaly nastupovat při sjezdech. Jak jsem měla mezeru, tak za to tahaly. Což bylo pochopitelné. Když měly střídat, tak se měnily pouze dvě nebo tři. Ostatní se schovávaly. Říkala jsem si, že takto to nemá smysl. Buď všichni, nebo nikdo," popsala Sáblíková, co vedlo k rozhodnutí zaútočit.

Letošní titul považuje kvůli podmínkám za nejvíce vydřený. Vedle úmorného vedra znásobil náročnost závodu silný nárazový vítr.

"Když jsem vyjela nahoru, tak jsem místo odpočinku musela hodně pracovat proti větru. Závod byl z tohoto pohledu hodně složitý," konstatovala Sáblíková a pochvalovala si pomoc fanoušků. Ti osvěžovali umdlévající cyklistky vodou. "Bylo to od nich bezvadné. Bez toho polévání bych asi nedojela. Jen používat houbičky a lít si z cyklistické lahve vodu na hlavu a na dres je málo," dodala Sáblíková.

Psychicky ničivý moment prožila v polovině závodu. V hlavě se jí honilo pomyšlení, že má před sebou ještě stejnou porci trápení. "Pochvalu zaslouží každý, kdo dnes tento závod absolvoval," poznamenala vítězka.

Sáblíková v sobě stále živí nepatrnou naději, že by ještě mohla startovat na olympijských hrách. Hodně ji povzbudil dopis Věry Čáslavské podepsaný dalšími slavnými sportovci Věrou Růžičkovou, Danou Zátopkovou a Jiřím Dalerem předsedovi olympijského výboru Thomasi Bachovi.

"Jsem ráda za to, jak se ke mně staví určitá skupina lidí. Jejich pomoci si nesmírně vážím. Uvidíme, jak to dopadne," řekla Sáblíková. Po všech peripetiích je už ale hodně pesimistická. "I když to nevyjde, tak jsem ráda, že mám takovou podporu. Nejraději bych už znala definitivní výsledek a nemusela se trápit," řekla.

Dokud nepadne rozhodnutí, chystá se připravovat na variantu startu v Riu de Janeiro. Příští týden bude trénovat v domácích podmínkách a na další týden plánuje vysokohorské soustředění v Itálii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy