Havárie jako ta Vakočova? Je to o štěstí, vyhnout se jim nedá, říká Štybar

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, Štěpán Straka
26. 12. 2018 7:13
Zdeněk Štybar se chystá na další sezonu v týmu Quick-Step. Přípravu si zpestří cyklokrosovými závody a soustřeďovat se bude opět na jarní klasiky. Kterou Grand Tour ale pojede, zatím neví. Jak hodnotí minulou sezonu, co říká na těžký osud týmového kolegy Petra Vakoče i jaké má další plány, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: Reuters

Cyklokrosové fanoušky jistě potěšilo, že se během Vánoc k tomuto sportu na čtyři závody vrátíte. Jak se tato myšlenka zrodila? Souvisí nějak s novým belgickým sponzorem stáje?

Doopravdy to s tím nemá s nic společného. Já to spíš vidím jako skvělou přípravu na jarní klasiky a letos mi cyklokrosové závody skvěle zapadají do tréninku. Tým mě v tom podpořil.

V plánu máte čtyři závody v Belgii. Nebylo ve hře i to, že byste se zúčastnil listopadového SP v Táboře (nebo nějakého závodu v ČR)? A vylučujete start na únorovém MS?

To ve hře nebylo, protože jsem ještě netrénoval, občas si také potřebuju odpočinout (smích). Myslím, ze šance startovat na MS je minimální, protože už je to hodně blízko startu silničního programu.

Co si od cyklokrosových startů slibujete? Bude to jen zpestření zimní přípravy, nebo máte vítězné ambice? Přece jen jste naposledy absolvoval top cyklokrosový závod před čtyřmi lety na MS, které jste ale na druhou stranu vyhrál.

Moje největší ambice je si to užít. Moc se těším na své fanoušky a alespoň si dopřeju o řízek navíc, protože v té intenzitě se bude rychle pálit (smích).

Mohou se na vás fanoušci cyklokrosu těšit na okruzích i v dalších letech? Neschází vám disciplína, ve které jste byl tolik úspěšný?

Možná někdy do budoucna, ale ještě mám spousty cílů na silnici. Věřím, že se mi povede jich dosáhnout. Samozřejmě mi cyklokros občas chybí, ale na druhou stranu silnice mi už hodně dala.

V minulé sezoně jste na rozdíl od těch předchozích nezaznamenal žádné velké etapové vítězství, ani jste nevyhrál vysněné Roubaix, na druhou stranu jste rok zakončil na krásném 36. místě žebříčku UCI (a na jaře jste na velkých jednorázovkách končil stabilně v top 10). Jak ji zpětně hodnotíte?

Škoda že se mi nepovedlo vyhrát žádný závod, jinak to byla jedna z těch lepších sezon. V podstatě ve všech jednodenních závodech jsem byl v top 10, ale žádné vítězství. Byl jsem také u spousty vítězství týmových kolegů a to se taky počítá.

O Roubaix a jarních klasikách na předsezonním soustředění hodně mluvil také váš týmový kolega Petr Vakoč. Pak se mu ale stala osudná nehoda, ze které se teprve teď pořádně vrací k cyklistice. Jak jste s ním jeho těžké období prožívali?

Bylo to těžké období hlavně pro něj, my jsme na něj mysleli a občas mu poslali zprávu, ale on si to musel odmakat sám, nikdo to za něj neudělal. Myslím, že v prvních závodech bude ještě bojovat, ale věřím tomu, že bude stejně skvělý závodník jako před nehodou.

A co říkáte na to, že se po necelém roce dokázal vrátit do profi formy? Čekal jste, že se dá tak rychle dohromady?

Věřil jsem tomu, ale nejdůležitější je, že tomu hlavně věřil on sám.

Před pár týdny také proběhla médii zpráva o další srážce cyklisty s autem, kterou tentokrát odnesl Mark Renshaw. Nestávají se podobné nehody pořád častěji? A mají nějaký společný jmenovatel? A jak se jim co nejlépe dá vyhnout?

Já myslím, že nehod je pořád stejně. Spíše přibývá cyklistů na silnicích, protože cyklistika je tak populární sport. Vyhnout se tomu v podstatě nedá. Myslím, že mám krizovou situaci téměř každý den. Je to asi spíše o štěstí.

V médiích jste už naznačil, že i další rok se hodláte koncentrovat na jarní klasiky. Hlavním cílem sezony 2019 bude tedy opět Okolo Flander a Roubaix? Přemýšlel jste nad nějakou změnou? Třeba vyzkoušet na výsledek Amstel nebo jinou ardenskou jednorázovku? Váš týmový kolega Gilbert takové závody spojit dokáže.

Ne, já se chci stále koncentrovat na kostkové klasiky. Sedí mi víc jak tratě, tak styl závodění. Amstel jsem párkrát zkoušel, ale kombinace Roubaix/Amstel se mi nikdy nepovedla. Lutych bych opět rád jel.

Loni jste před touto dvojicí slavných dlážděných klasik objel téměř všechny větší jednorázovky v Belgii, dokonce jste jel i Scheldeprijs v týdnu mezi Flandrami a Roubaix, navíc ve velmi těžkých podmínkách. Nebylo to až příliš před dvojicí extrémně náročných závodů, jako jsou Flandry a Roubaix? Jaké závody zvolíte letos jako přípravu na klasiky?

Bude vše skoro stejné, jenom doladím pár detailů. Neřekl bych, že toho bylo moc, někdy je lepší být v zápřahu a závodit. Tělo je na to zvyklé, využíval jsem tyto závody k tréninku.

Loni se vám hodně zalíbilo Giro d’Italia. Zopakujete letos pokus o dovršení etapových vítězství na všech Grand Tours? Nebo se zaměříte na Tour de France, která je k vašemu klasikářskému profilu obvyklejší?

Záleží, kam mě pošle tým. Giro bylo skvělé hlavně kvůli českým fanouškům. Připadal jsem si, jako kdybych jel závod Okolo Čech.

Váš tým letos ovládl bodování UCI, získal přes 13 000 bodů, k čemuž jste osobně přispěl více než tisícovkou bodů. Stejné ambice nejspíš jako tým máte i do další sezony, ale neoslabí vás odchod zejména Gavirii, ale také Terpstry a De Pluse? Nebo naopak dostane Zdeněk Štybar více prostoru na osobní úspěch?

Vždycky nějaký prostor mám, hlavně na klasikách. Ano, určité oslabení to je, ale máme silné mladé závodníky, jako je Fabio Jakobsen a Alvaro Hodeg. Myslím, že jsou stejně silní jako Gaviria.

Poznámka: Stáj Quick-step Floors / Deceuninck - Quick-Step vlastní český majitel Zdeněk Bakala, který je současně vlastníkem vydavatelství Economia, pod které spadá i web Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy