Tým Jumbo-Visma ovládl časovku na úvod Vuelty. Červený trikot obleče Gesink

19. 8. 2022 20:55
Časovku družstev v Utrechtu na úvod cyklistické Vuelty vyhrál tým Jumbo-Visma. Úvodním držitelem červeného trikotu lídra je domácí Nizozemec Robert Gesink, jenž z vítězné sestavy projel po 23,2 km cílem jako první.
Nizozemský cyklista Robert Gesink.
Nizozemský cyklista Robert Gesink. | Foto: Reuters

Tým Jumbo-Visma s obhájcem prvenství Primožem Rogličem ze Slovinska porazil o 13 sekund Ineos Grenadiers, třetí skončil s odstupem další sekundy Quick-Step Alpha Vinyl.

Úřadující trojnásobný vítěz Vuelty Roglič byl rád, že lídrem se stal právě Gesink. "On si to zaslouží ze všech nejvíc, jsem strašně rád, že s ním můžu tak dlouho jezdit. Začínal jsem s ním v týmu, hodně mě toho naučil a je fajn, že jsme dnes vyhráli jako domácí tým s domácím jezdcem," řekl dvaatřicetiletý Roglič o svém o čtyři roky starším kolegovi.

Účast hvězdného Slovince na Vueltě byla kvůli zranění z Tour de France dlouho v ohrožení. "Jsem v takovém stavu, že to dnes stačilo na vítězství. Mám z toho velkou radost, kluci odvedli skvělou práci. Zbývá ještě dvacet dnů," řekl Roglič.

Čtrnácté místo obsadil druhodivizní tým Kern Pharma, v jehož dresu si debut na Grand Tour odbyl Vojtěch Řepa. Český cyklista dojel 15 sekund po šestici kolegů a celkově mu patří 110. místo. Jan Hirt je po 19. pozici stáje Intermarché-Wanty-Gobert na 127. příčce.

V Nizozemsku 77. ročník Vuelty pokračuje dvěma rovinatými víkendovými etapami, v sobotu se pojede 175 km z Hertogenbosche opět do Utrechtu.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 1. etapa (týmová časovka 23,2 km v Utrechtu):

1. Jumbo-Visma 24:40, 2. Ineos Grenadiers -13, 3. Quick-Step Alpha Vinyl -14, 4. BikeExchange-Jayco -31, 5. SAE Team Emirates -33, 6. Groupama-FDJ -38, 7. Bora-hansgrohe -41, 8. Bahrajn Victorious, 9. Trek-Segafredo oba -42, 10. Movistar -43.

Průběžné pořadí: 1. Gesink (Niz./Jumbo-Visma) 24:40, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Harper (Austr./Jumbo-Visma), 4. Kuss (USA/Jumbo-Visma), 5. Dennis (Austr./Jumbo-Visma), 6. Affini (It./Jumbo-Visma), 7. Oomen, 8. Teunissen (oba Niz./Jumbo-Visma) všichni stejný čas, 9. Hayter (Brit./Ineos Grenadiers), 10. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba -13, …110. Řepa (ČR/Kern Pharma) -1:12, 127. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -1:25.