První vrchařský dojezd na Vueltě dostal do červeného dresu Lópeze

28. 8. 2019 19:12
Kolumbijský cyklista Miguel López je novým lídrem Vuelty. Jezdce stáje Astana dostalo do červeného dresu čtvrté místo v 5. etapě, která jako první prověřila jezdce náročným vrchařským dojezdem. Z vítězství se po úniku radoval Španěl Angel Madrazo, který tak vybojoval pro stáj Burgos první vavřín na akci WorldTour.
Miguel López coby nový lídr Vuelty
Miguel López coby nový lídr Vuelty | Foto: ČTK

Jednatřicetiletý Madrazo zaútočil v závěru stoupání na 1950 m vysoký vrchol Alto de Javalambre a u místní astronomické observatoře byl s náskokem deseti sekund před stájovým kolegou Jetsem Bolem z Nizozemska. Pro oba to bylo první umístění na stupních vítězů na závodě Grand Tour v kariéře.

"Tohle vítězství je mým největším úspěchem v cyklistice a splněným snem," řekl Madrazo, jenž vede i hodnocení vrchařů. "Tým mi říkal, ať šetřím síly na zítra na boje o vrchařské prémie. Já ale odpověděl: ne, ne, musíme do toho jít, nemůžeme odkládat na zítra, co můžeme udělat dnes," řekl.

Třetí dojel s odstupem 22 sekund na vítěze další Španěl José Herrada, López měl manko 47 sekund. V celkovém hodnocení se ale vyšvihl do čela a vede o 14 sekund před dalším z velkých favoritů Primožem Rogličem. Bývalý slovinský skokan na lyžích dnes dojel šestý.

"Získali jsme jen pár sekund, ale i to už je něco. Ještě před námi je hodně závodění, ale zatím nám všechno vychází skvěle. V dalších dnech přijdou větší rozdíly," okomentoval svůj náskok López.

Dosud vedoucí Ir Nicolas Roche nabral na 14. příčce ztrátu 2:17 minuty a v průběžném pořadí se propadl na páté místo.

Jediný český cyklista ve startovním poli Zdeněk Štybar dojel s téměř šestnáctiminutovým odstupem na 113. místě a klesl do sedmé desítky celkového hodnocení.

Cyklistický závod Vuelta - 5. etapa (L' Eliana - Observatorio Astrofísico de Javalambre, 165,5 km):

1. Madrazo (Šp./Burgos-BH) 4:58:31, 2. Bol (Niz./Burgos-BH) -10, 3. Herrada (Šp./Cofidis) -22, 4. López (Kol./Astana) -47, 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) oba -59, 7. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -1:29, 8. Quintana (Kol./Movistar), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) oba -1:41, 10. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:46, …113. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -15:42.

Průběžné pořadí: 1. López 18:55:21, 2. Roglič -14, 3. Quintana -23, 4. Valverde -28, 5. Roche (Ir./Sunweb) -57, 6. Urán (Kol./EF Education First) -59, 7. Chaves -1:17, 8. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -1:18, 9. Pogačar -1:49, 10. Kelderman (Niz./Sunweb) -1:50, …67. Štybar -15:54.