"Počítám, že to bude bolet." Sáblíková si vyzkouší etapu cyklistické Tour de France

mih ČTK mih, ČTK
24. 8. 2021 14:55
Amatérští cyklisté, ale i několik současných či minulých profesionálů dostanou v sobotu šanci vyzkoušet si, jaké je to absolvovat etapu na Tour de France. Na startu v Praze se objeví i rychlobruslařka Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: ČTK

Projekt "L'Etape by Tour de France" existuje již více než deset let, pod dohledem francouzských pořadatelů se cyklistický závod a jeho atmosféra přenáší do různých států v Evropě, letos poprvé zavítá i do Česka. Původně se měl uskutečnit v červnu, ale s ohledem na pandemickou situaci byl přesunut na konec srpna.

"Rozhodnutí o posunutí termínu bylo dobré. Při tehdejších omezeních bychom jej asi nedokázali zorganizovat," uvedl předseda představenstva agentury Sport Invest David Trávníček, statutární ředitel pořádající agentury Petr Čech Sport.

"Nic podobného jsme ještě nikdy nedělali. Vždy jsme se pohybovali na ohraničeném hřišti, teď jdeme poprvé na otevřené komunikace. Díky tomu jsme museli získat velké množství povolení," podotkl.

Více než 1600 přihlášených cyklistů se v sobotu vydá z pražského Strahova, kde bude zázemí celého závodu připravené podle vzoru Tour de France, na trať po Středočeském kraji.

Jen šest procent ze všech přihlášených tvoří ženy. Mezi nimi bude ale olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková.

"Jedou se tratě 130 kilometrů a 90, což si asi spousta holek netroufne. Nedovedu si představit, že by ženy, které jezdí rády na kole, ujely takovou porci kilometrů, pro ně by bylo daleko větší lákadlo třeba padesátka. Určitě se to bude v budoucnu zvažovat," myslí si Sáblíková.

Sama ale neváhala a když dostala na výběr vybrala si delší trať. "Jsem tak trochu blázen a mám ráda výzvy. Buď to vydržím, dobře se najím a vydrží mi energie, nebo mi na posledních 30 kilometrech dojde. Ale počítám, že to bude bolet," culí se rychlobruslařka. 

Čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka bere kolo jako přípravu před zimní sezonou, která je olympijská. "Hry v Pekingu jsou prioritu, takže možná ani nepojedu na 100 procent, abych neriskovala zranění. Bude záležet na počasí, pokud bude sucho, budu se snažit si to užít na sto procent," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy