Ruská armáda stojí za ho*no, napsal magnát. Jeho svéráz poznali Sagan i Kreuziger

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 5. 2022 7:16
Ruský podnikatel Oleg Tiňkov, velmi známý i ve světě cyklistiky, patří k hlasitým kritikům invaze, kterou Vladimir Putin vede proti Ukrajině. I tak se octl na sankčních seznamech Západu, z důvodu ruského tlaku zase přišel o vlastní banku a skrývá se. V minulosti si s kontroverzním boháčem prožili své Peter Sagan, Alberto Contador i Roman Kreuziger.
Alberto Contador a Roman Kreuziger při společném působení v týmu Olega Tiňkova.
Alberto Contador a Roman Kreuziger při společném působení v týmu Olega Tiňkova. | Foto: Facebook Saxo-Tinkoff

Jako jeden z mála ruských miliardářů Oleg Tiňkov od začátku hlasitě vystupoval proti válce vedené ruským prezidentem Vladimirem Putinem na území Ukrajiny. Opíral se do mlčících oligarchů, kritizoval situaci v rodné zemi.

"Až se generálové probudí z kocoviny, zjistí, že mají armádu na ho*no. Jak dobrá asi může být armáda, když v zemi všechno stojí za ho*no a utápí se v korupci a servilitě? Zastavte tuto šílenou válku," psal na Instagramu během dubna.

"Ano, existují pitomci, kteří kreslí písmeno Z, ale 90 procent Rusů je proti válce," vyjádřil Tiňkov další ze svých názorů. Podle časopisu Forbes pro něj ani neplatí označení oligarcha, neboť veškerý majetek nabyl bez pomoci Putina či předchozích ruských prezidentů.

Dnes čtyřiapadesátiletý Tiňkov začal s podnikáním už při studiích v Sovětském svazu, později odešel do Kalifornie. Rozjel byznys v oblasti alkoholu, hudby či potravinářství.

Skutečnou trefou do černého se ukázalo být založení společnosti Tinkoff, která byla v Rusku průkopníkem internetového bankovnictví. Díky jejímu úspěchu se z Tiňkova stal jeden z nejbohatších Rusů, podle Forbesu měl jeho majetek v jednu dobu hodnotu 4,7 miliardy dolarů.

Kvůli kritice války a Putinova režimu byl donucen prodat podíl ve vlastní Tinkoff Bank, kterou chtěla kremelská administrativa jinak znárodnit. Tiňkov podle vlastních slov prodal svůj podíl "za kopějky".

Z obav o vlastní bezpečnost se skrývá na neznámém místě. Do Velké Británie, kde dříve žil a léčil se z leukemie, nesmí zase kvůli sankcím.

V letech 2006 až 2016 působil Tiňkov v profesionální cyklistice coby sponzor či šéf worldtourových stájí s názvy Tinkoff Restaurants, Tinkoff Credit Systems, Saxo Bank nebo Saxo-Tinkoff.

Čtyři sezony v Tiňkovově týmu závodil i bývalý český cyklista Roman Kreuziger. V roce 2013 vyhrál prestižní Amstel Gold Race a pátým místem dosáhl svého nejlepšího umístění na Tour de France.

S českým jezdcem pojil Tiňkova vřelý vztah, Rus za Kreuzigera důrazně bojoval třeba v jeho kauze s biologickým pasem. Zato s dlouholetým lídrem svého týmu Albertem Contadorem se nerozešel v dobrém.

"Nemám ho rád jako člověka. V týmu měl nakonec špatné vztahy s každým kromě své španělské skupinky," prohlásil Tiňkov při odchodu ze světa cyklistiky. "Na peníze, které bral, byl pořád nemocný, často padal. Byl až příliš seriózní, nudný," popisoval ruský podnikatel.

Mnohem více mu tak imponovala povaha Petera Sagana, který v dresu Tinkoffu dvakrát vyhrál bodovací soutěž na Tour a ve stejných letech (2015 a 2016) opanoval i silniční závod na mistrovství světa.

"Pokud jste toužili po zábavě nebo jste se například chtěli nechat urazit, Tiňkov byl vždy po ruce," napsal Sagan ve své autobiografii, jak v článku o ruském podnikateli připomněla slovenská Pravda.

"Oleg je v mnoha ohledech komický typ bastarda," pojmenovával ještě Sagan. Tiňkov si s ním tu užíval společné projížďky, jindy byl schopný Slovákovi vyčítat, že mu dluží peníze, protože nedokázal v určitém období zajet požadované výsledky.

Velký nadšenec a živel chybí v prostředí cyklistiky už šest let a přestože se v roce 2016 nechtěl loučit definitivně a mluvil o novém připravovaném projektu, s ohledem na současnou situaci vypadá jeho návrat nemožně.

 

Právě se děje

Další zprávy