Odmítla fotbalovou Spartu, teď je nejmladší královna českou nadějí pro olympiádu

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 2. 2023 17:04
Dostala se do fotbalové reprezentace a přilétla k ní nabídka i z pražské Sparty, Iveta Miculyčová ji ale odmítla a dala přednost kolu. Vede se jí na něm tak dobře, že už jako nejmladší vítězka v historii ankety Král cyklistiky bude českou medailovou nadějí pro olympiádu v Paříži.
Iveta Miculyčová po vítězství na loňském mistrovství Evropy
Iveta Miculyčová po vítězství na loňském mistrovství Evropy | Foto: Reuters

Sedmnáctiletá rodačka z Kostelce nad Orlicí získala v disciplíně freestyle BMX zlato na mistrovství Evropy a bronz na světovém šampionátu a v úterý jako třetí žena po Ladě Kozlíkové (2002) a Romaně Labounkové (2019) ovládla českou anketu Král cyklistiky.

"Určitě je kam se posouvat dál. Mistrovství Evropy mě nakoplo k tomu, abych byla ještě lepší," uvedla Miculyčová po vyhlášení ankety. "Tlak se s úspěchy zvyšuje, nicméně se snažím pořád zachovat chladnou hlavu, soustředit se sama na sebe a na svou jízdu. Zatím se to daří," pochvalovala si.

Nechybělo přitom moc a místo na kole by se proháněla s míčem po zeleném pažitu. Jako fotbalová útočnice se dostala i do reprezentace do 15 let a měla nabídku Sparty. Maminka jí však v době, kdy ještě byla na základní škole, přesun z Kostelecké Lhoty do Prahy nedovolila.

Její láska ale nakonec patří stejně kolu. "Rodiče měli pořád taková zadní vrátka k fotbalu, nicméně potom jsem jim dokázala, že mám i na to kolo a baví mě to mnohem víc," prozradila mladá závodnice.

"To byl ten pravý okamžik, kdy se řeklo: Jo, tak tohle je ono. Jsem spíš sólový hráč než týmový. Mám na fotbal hezké vzpomínky, ale kolo mě víc naplňuje," vysvětlila.

Občas, když má třeba svůj stroj v servisu a nudí se, tak se s merunou ještě pomazlí. "Jdu si k nám zakopat, ale ne nijak aktivně. Po úrazech, co jsem měla s kotníky, a operaci kolen mě nohy dost bolí, když střílím. Takže si jdu dělat jen nějaké panenky, kličky a triky," usmála se.

Ani častá zranění ji od BMX freestylu neodradila. "Náročné to je, ale nikdy se nevzdávám. I když spadnu, zvednu kolo a jedu znova, dokud to nezvládnu."

A pádů možná bude zase o něco víc. I s výhledem na olympijské hry chce přidávat do svého repertoáru další triky. "Je přede mnou spousta novinek, co se týče různých salt. Jako třeba salto s otočením o 180 stupňů v rampě. Hlavně to bych se chtěla teď naučit, protože je hodně bodované. Potom i nějaké menší triky," podotkla s vysvětlením, že originalita přináší lepší bodové ohodnocení.

O zajištění účasti pod pěti kruhy se bude snažit na dalších akcích. "Je přede mnou ještě spousta závodů, přes které se mohu nominovat. Nicméně, pokud bych se neumístila ani na jednom z těchto závodů, tak bych mohla ještě získat nepřímý postup. Mohl by vzniknout tím, že (přemožitelky z MS) Hannah Robertsová nebo Nikita Ducarrozová získají jakoukoliv medaili z postupových závodů. Na základě mistrovství světa by mi připadlo jejich postupové místo," popsala možnou cestu mezi dvanáctku účastnic OH v Paříži.

Mnichov 2022: Iveta Miculyčová - BMX
Mnichov 2022: Iveta Miculyčová - BMX | Foto: Reuters

V zimě se nově zaměří i na přípravu na kole. "Minulou i předminulou zimu jsem trávila hodně čas na horách, stejně tak i teď, ale měla bych zakomponovat i kolo v hale. Ve čtvrtek odjíždím do Holandska na trénink. V březnu bych chtěla jet ještě někam do Anglie do haly a následně budou nějaké závody," popsala.

Do toho navíc ještě studuje Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích, obor Požární ochrana. "Mám individuální plán, kde mám odlehčenou výuku. Když chybím, tak mi jsou posílány materiály a s učiteli se zvlášť dohodneme, jakou písemku budu kdy psát," pochvalovala si Miculyčová.

Chce dostudovat, i když se naplno věnuje přípravě. "Škola je pro mě důležitá. Kdyby přišlo nějaké zranění, tak vzdělání je důležité. Chci ji určitě dodělat. Pokud by to nešlo dál skloubit, tak bych to možná přerušila, ale potom bych si to chtěla dodělat," ujistila talentovaná sportovkyně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy