Nevyzpytatelná Vuelta jde do finále, udrží Quintana vedení?

Ondřej Kurečka
7. 9. 2016 7:00
71. ročník španělské Vuelty má za sebou druhý volný den a jde do finále. Poslední Grand Tour roku zatím do posledního puntíku naplňuje pověst divácky velmi atraktivního závodu.
Nairo Quintana vstupuje do závěru Vuelty jako velký favorit.
Nairo Quintana vstupuje do závěru Vuelty jako velký favorit. | Foto: Reuters

Castellon - Do závěrečných pěti závodních dnů sice Nairo Quintana oblékající červený dres pro průběžného lídra dnes vstoupí s luxusním náskokem, bylo by ale chybou považovat jej za jistého vítěze. Historie několikrát ukázala, že na Vueltě především platí ono známé přísloví o počítání zajíců po honu.

Hlavní favorit Contador není nejsilnější

Nevyzpytatelná, zábavná, plná zvratů, tak vnímají cyklističtí fanoušci španělský třítýdenní závod. A takový je také v letošním roce. Na startu v Balneario Laias stáli tři hlavní favorité, kteří jsou zároveň považováni za tři nejlepší "etapákové" závodníky světa. Topfavoritem měl být Alberto Contador. Vždyť na startu domácí Grand Tour se do té doby ocitl třikrát a vždy to pro něj znamenalo vítězství. Poté, co po deváté etapě vzdal Tour de France, měl být navíc ze zmíněné trojice nejodpočatější a nejlépe připravený.

To se nepotvrdilo. Contador ztratil cenné desítky vteřin již v úvodní týmové časovce a další desítky vteřin na své konkurenty ztrácel i v následných horských dojezdech. V těch byl nejsilnější Quintana, stále se mu ale nedařilo dostatečně rozšířit svůj náskok na Chrise Frooma. V desáté etapě končící u Lagos de Covadonga už to vypadalo, že se mu to konečně povede, Froome ale vyrovnaným výkonem svou ztrátu eliminoval a do uplynulého závodního víkendu vstupoval s odstupem necelé minuty na svého kolumbijského rivala.

Pyrenejské etapy: Parádní závodění

To byl pro rodáka z Nairobi s vidinou trumfu v podobě 37 kilometrů dlouhé časovky v devatenácté etapě velmi příjemný stav. Na třetím místě jen pár vteřin za Britem pak Quintanu jistil jeho týmový kolega Alejandro Valverde po třetím místě na Giru a šesté příčce z Tour jedoucí letos již svou třetí Grand Tour. Ani Froome nebyl jediným zástupcem svého týmu na čelních příčkách. Leopold König se před třetím závodním víkendem držel na výborné šesté příčce a také on doufal ve výrazný posun v časovce.

Pak ale přišly 14. a 15. etapa v Pyrenejích, které potvrdily, že na Vueltě se může stát téměř vše a zároveň značně změnily rozložení sil. Nejdříve v sobotní, 14., královské etapě s třemi vrcholy první kategorie a závěrečným výjezdem na Col d´Aubisque předvedla brilantní taktický tah australská stáj Orica.

Simon Yates nastoupil z pelotonu už na předposledním kopci a také za pomoci tří týmových kolegů operujících předtím v úniku v celkovém hodnocení skočil na čtvrté místo hned za týmového kolegu Chavese. Další cenné desítky vteřin tady ztratil Contador.

Naopak König zajel výborně, ocitl se před španělským matadorem na pátém místě a po etapě nahlas spřádal plány o útoku na madridské stupně vítězů. Hlavním poraženým etapy pak byl Alejandro Valverde. Až v pro něj 55. letošní etapě Grand Tour si vybral první skutečně špatný den a vypadl nejen z elitní trojice, ale také celé první desítky.

Contador útočí, König ze hry

To hlavní ale teprve mělo přijít. König v rozhovoru po královské etapě vyjádřil očekávání, že v nedělním dílu s cílem na Formigalu si favorité budou chtít spíše kontrolovat situaci. Nemohl být dále od pravdy. Léty prověřená rada zní: "Nikdy neodepisujte Alberta Contadora!" Její platnost se opět potvrdila právě v etapě s cílem na Formigalu. Španěl závodí s jasným cílem "vítězství, nebo nic" a v minulosti již dokázal vyhrát závod, přestože rozhodně nebyl nejsilnějším závodníkem.

Byla to Vuelta 2011 a pověstný útok v etapě do Fuente Dé. "To je to, co Alberta odlišuje od ostatních. Jeho vůle vyhrát bez ohledu na překážky," popisuje svého svěřence sportovní ředitel Tinkoffu Sean Yates dříve působíci v týmu Sky.


"El Pistolero" spolu s Italem Brambillou (následným vítězem etapy) začali útočit již od úvodních okamžiků etapy měřící necelých 120 kilometrů. A jejich snaha poměrně brzy slavila úspěch, když se peloton roztrhl na tři části, které zůstaly odděleny až do cíle. "Někdy vám nezbude než prostě jen smeknout klobouk," nechal se po etapě slyšet šéf týmu Sky Dave Brailsford.

V první skupině s náskokem kolem dvou minut jel mimo jiné Contador se třemi týmovými kolegy, ale také Quintana v červeném s dvěma dalšími závodníky Movistaru. Froome zachoval duchapřítomnost a doskočil si alespoň do druhé skupiny, kde jel také Valverde a další závodníci Movistaru, kteří se ale logicky nechtěli starat o tempo, či lídři Oricy s několika pomocníky. Většina týmu Sky včetně Königa pak etapu absolutně nezvládla a zůstala až ve třetí skupině, která dojela do cíle s ostudnou ztrátou téměř 53 minut daleko za limitem.

Udrží Quintana náskok na Frooma?

Vzhledem k tomu, že limit nestihla větší půlka startovního pole, nebyl ze závodu rozhodnutím rozhodčích nikdo vyloučen. Ovšem tento verdikt ale ještě dlouho bude vyvolávat vášnivé diskuse. König však každopádně přišel o naděje na dobrý výsledek v celkovém pořadí.


Quintana si na čele vytvořil na Frooma náskok 3 minut a 37 sekund. Třetí zůstal Chaves 20 sekund za Froomem. Původce etapového "chaosu" Contador se vyhoupl na čtvrté místo pouhých 5 sekund za Chavese.

Na závodníky ještě čeká dnešní velmi prudký ale také krátký horský dojezd. Páteční dlouhá rovinatá časovka a sobotní náročná horská etapa s cílovým více než dvacetikilometrovým výjezdem na Alto de Aitana. Quintana má nyní vše ve svých rukou. Pokud ve dvou horských dojezdech udrží Frooma za svými zády, měl by mu náskok do časovky stačit.

Zajímavý souboj by se mohl odehrát o třetí místo. Contador je lepší časovkář než Chaves, na nějž ztrácí pouhých 5 sekund. Kolumbijec ale zatím lépe působí v kopcích. Ale třeba nedělní etapa trojnásobného šampiona Vuelty nakopne. "Nezáleží na okolnostech. Je zaručeno, že Contador bude útočit, dokud bude moct točit pedály," naznačil Yates, že se lídr týmu Tinkoff nemusí spokojit s bojem o třetí příčku.

Sám Yates si bude chtít udržet první pětku. Na šestém místě ale číhá nenápadný veterán Samuel Sánchez, sedmý je pak výtečný časovkář Andrew Talansky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy