Neuvěřitelné. Hromadný pád na Vueltě zavinil bazének, ve kterém si hrálo dítě

Aktualizováno 25. 8. 2019 13:48
Týmovou časovku na úvod cyklistické Vuelty vyhrála Astana o dvě sekundy před stájí Deceuninck-QuickStep se Zdeňkem Štybarem v sestavě.
Hromadný pád nizozemské stáje.
Hromadný pád nizozemské stáje. | Foto: Repro Eurosport

Prvním lídrem závěrečné Grand Tour sezony je kolumbijský spolufavorit Miguel Ángel López z vítězné Astany.

Deceuninck-QuickStep útočil kolem solných jezer v městě Torrevieja na mezičas Astany téměř celých 13,4 km. O vítězství ho možná připravilo špatně zaparkované auto týmu Jumbo-Visma v zatáčce, které v závěru rytmus belgického týmu rozhodilo.

Nizozemská stáj Jumbo-Visma byla velkým poraženým dne. Favorité na vítězství měli v jedné ze zatáček patrně na vodě hromadný pád, po němž skončilo na silnici šest z jejich osmi jezdců včetně adepta na celkové vítězství Primože Rogliče. Slovinec dojel do cíle potlučený a hned na úvod nabral na rivala Lópeze ztrátu 40 sekund.

Přítomnost vody v zatáčce byla velkou záhadou, po vyšetření celé události se pak přišlo na kuriózní vysvětlení.

V domě nad tratí si malé dítě hrálo v nafukovacím bazénku. Ten praskl a všechna voda se vyplavila na silnici. O nebezpečném úseku se týmy informovaly prostřednictvím vysílaček, stáj Jumbo-Visma ale informaci nedostala včas.

"Vůbec jsme to nečekali. Když jsme projížděli trať před závodem, bylo tam úplné sucho. Najeli jsme do zatáčky v maximální možné rychlosti a první z našich jezdců okamžitě podklouzl. Vypadalo to, jako by tam někdo vylil kýbl vody," popsal Tony Martin.

Jedinému českému účastníkovi letošní Vuelty Štybarovi, jenž bude ve Španělsku usilovat o etapové vítězství, patří průběžně deváté místo.

Celkové pořadí se může znovu změnit hned v nedělní druhé etapě z Benidormu do Calpe, kde na 199,6 km čekají cyklisty už dvě náročnější stoupání druhé kategorie.

Čtyřiasedmdesátý ročník Vuelty skončí 15. září po 3272,2 km v Madridu.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 1. etapa (týmová časovka Salinas de Torrevieja - Torrevieja, 13,4 km):

1. Astana 14:51, 2. Deceuninck-Quick Step -2, 3. Sunweb -5, 4. EF Education First -7, 5. Bora-hansgrohe -13, 6. CCC -15, 7. Movistar, 8. Groupama-FDJ oba -16, 9. Mitchelton-Scott -18, 10. Lotto-Soudal -19.

Průběžné pořadí: 1. López (Kol./Astana) 14:51, 2. Cataldo (It./Astana), 3. Fuglsang (Dán./Astana), 4. I. Izagirre, 5. L. Sánchez, 6. G. Izagirre (všichni Šp./Astana) všichni stejný čas, 7. Gilbert (Belg./Deceuninck-Quick Step), 8. Jakobsen (Niz./Deceuninck-Quick Step), 9. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step), 10. Richeze (Arg./Deceuninck-Quick Step) všichni -2.