Nash se čtyřletému trestu vyhne. Doping se jí dostal do těla z léku pro psa

ČTK ČTK
3. 3. 2023 9:04
Bývalá úspěšná bikerka a cyklokrosařka Kateřina Nash se vyhnula čtyřletému trestu za doping. Americká antidopingová agentura (USADA) po vyšetřování na webu uvedla, že se jí zakázaná látka do těla dostala z léku pro psa.
Kateřina Nash
Kateřina Nash | Foto: ČTK

Pětačtyřicetiletá Nash, která žije v Kalifornii a po loňské sezoně prakticky ukončila profesionální kariéru, měla při říjnové mimosoutěžní kontrole pozitivní test na capromorelin.

Bronzová medailistka z mistrovství světa v cyklokrosu i evropského šampionátu na horských kolech v obhajobě uvedla, že látka se jí dostala do těla z léku pro psa. Její verzi potvrdilo i vyšetřování USADA.

O možnosti kontaminace navíc neinformoval ani výrobce léku na balení. "Perorální podání bylo obtížné a do mého organismu se (capromorelin) dostal pouhým kontaktem s kůží," uvedla Nash pro server mtbs.cz.

"Šetření USADA potvrdilo, že všichni, kdo s lékem manipulovali podobně jako já, byli také pozitivně testováni. Na základě poskytnutých důkazů určili, že jsem neměla žádnou přiměřenou vinu ani varování před možným přenosem kůží," dodala.

Případ české cyklistky by měl nyní přispět ke změně antidopingových pravidel. Šéf USADA Travis Tygart chce prosadit, aby sportovci, kteří neponesou žádnou vinu, nemuseli pozitivní nález veřejně oznamovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy