Sáblíková opět kraluje republikovým cyklistkám. Mezi muži triumfoval König, a zajistil si tak Rio

Aktualizováno 23. 6. 2016 18:59
Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení nechala za sebou stejně jako loni v Žilině na druhé příčce Jarmilu Machačovou, třetí dojela Anežka Drahotová.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: ČTK

Hodonín - Martina Sáblíková vyhrála na společném mistrovství České republiky a Slovenska v silniční cyklistice v Hodoníně časovku a připsala si na kole již třináctý domácí titul. Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení nechala za sebou stejně jako loni v Žilině na druhé příčce Jarmilu Machačovou, třetí dojela původní profesí chodkyně Anežka Drahotová.

Na rozpálené trati o délce 24 kilometrů Sáblíková postupně našla chuť do závodění i přes přetrvávající zklamání z pravděpodobné neúčasti na olympijských hrách v Riu. Machačovou porazila o minutu a devět vteřin a získala šestý časovkářský titul.

Původně přitom devětadvacetiletá vítězka kvůli peripetiím ohledně olympijského startu ani nechtěla jet. "Musím říct, že mi moc dobře není. Ani jsem dneska nechtěla startovat. Bylo to spíše o tom, že jsem si řekla, že pojedu. Taková ta hlavní motivace do té časovky tam nebyla a cítila jsem to tak i na startu. Když pak už člověk jede ten závod, tak to ale nechce jen tak odkroužit," řekla Sáblíková novinářům.

"Bylo to nakonec dobré. Pěkný závod a jsem ráda, že mě diváci přišli podpořit. Odpočinula jsem si tam z toho kopce; sice foukalo proti, ale nemělo cenu se hnát. Viděla jsem naštěstí Jarmilu asi 30 metrů před sebou, což mi pomohlo. Ona jela dneska výborný závod, fakt super," ocenila Sáblíková mistryni světa z roku 2013 z bodovacího závodu na dráze.

Drahotová se o bronzu dozvěděla až u svého karavanu. "Jsem fakt třetí? Doufám, že si neděláte srandu, jinak by to bylo fakt blbé. Ale jestli to tak je, tak jsem ráda a mám velkou radost. Dneska už jsem nemohla jet rychleji. Měla jsem v sobě velkou motivaci, že dojedu pro medaili, i když jsem věděla, že to bude těžké," uvedla Drahotová, která má v chůzi medaili z mistrovství Evropy.

Kromě nástrah trati bojovaly účastnice závodu i s velkým horkem. "Bylo to těžké. Ty tropy nejsou nic příjemného a myslím, že s tím bojovaly úplně všechny holky, ale jinak celkem v pohodě," podotkla Sáblíková. "Je fakt vedro. Já mám ráda teplo, ale je hrozné vedro. A na kole je to znát," doplnila Drahotová.

Český titul v závodě juniorů získal Richard Holec, mezi juniorkami si vedla nejlépe Adéla Šafářová.

König pojede do Ria

Cyklista Leopold König získal na společném mistrovství Česka a Slovenska v Hodoníně titul v časovce a zajistil si účast na olympiádě v Riu de Janeiro. Druhý skončil na padesátikilometrové trati mistr z předchozích čtyř let Jan Bárta, třetí byl stejně jako loni Petr Vakoč.

Favorizovaný Bárta, jezdec druhodivizní německé stáje Bora-Argon 18, měl velké problémy na startu. Dorazil na poslední chvíli a měl co dělat, aby okamžitě nenabral manko.

Po hektickém úvodu a takřka letmém startu bojoval o prvenství vyrovnaně s Königem. Po obrátce ještě vedl, pak ale klesl na druhé místo a nakonec s jezdcem týmu Sky prohrál o osm sekund.

"Abych řekl pravdu, jsem rád, že se to rozhodlo takhle přímo. Hrozilo totiž, že někdo využije situace, řekne, že jsem byl zraněný, a tím si usnadní výběr. A já mohl být bez olympiády," řekl osmadvacetiletý vítěz novinářům.

Společné mistrovství ČR a SR v Hodoníně - časovka:

Muži (50 km): 1. König (Sky) 1:08:01, 2. Bárta (Bora-Argon 18) -8, 3. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -49, 4. Okrouhlický (Lawi Author) -1:47, 5. Čanecký (SR) -4:03, 6. Černý (CCC Sprandi Polkowice) -4:29.

Muži do 23 let (50 km): 1. Schlegel (Klein Constantia) 1:11:35, 2. Kukrle (Whirlpool-Author) -1:16, 3. Pietrula (Dukla Praha) -1:23.

Junioři (24 km): 1. Holec (Nutrend Specialized Racing) 30:54, 2. Otruba (Mapei Merida Kaňkovský) -50, 3. Štoček (SR) -1:04.

Ženy (24 km): 1. Sáblíková (Nowis Team) 32:04, 2. Machačová (Dukla Praha) -1:09, 3. A. Drahotová (Louny) -2:14, 4. Valachová (SR) -3:17, 5. Hochmann (Dukla Praha), 6. Keseg Števková (SR) obě -3:20.

Juniorky (16 km): 1. Šafářová (Nutrend Specialized Racing) 19:47, 2. Džerengová (Dukla Praha) -27, 3. Kerschbaummayrová (Nowis Team) -32.