Mistryní světa v časovce je americká cyklistka Nebenová

11. 10. 2016 15:59
Novou mistryní světa v cyklistické časovce se v Kataru stala Amber Nebenová.. "Je to neuvěřitelné. Nemám slov. Srdce mi pořád hodně buší, je to pro mě neuvěřitelný úspěch. Od roku 2008 jsem toho hodně prožila, mám za sebou spoustu problémů i v osobním životě, takže tento titul je pro mě ještě o to mimořádnější," prohlásila po závodě Američanka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dauhá - Mistryní světa v silniční časovce se v katarském Dauhá stala jednačtyřicetiletá americká cyklistka Amber Nebenová. Stříbro si vyjela Ellen van Dijková z Nizozemska, bronz získala Australanka Katrin Garfootová před Ruskou Olgou Zabelinskou, stříbrnou medailistkou z časovky na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Rodačka z Kalifornie Nebenová se vrátila na světový trůn po osmi letech, když za sebou v závodě bez české účasti nechala hlavní favoritky. Van Dijková, jenž byla součástí vítězného týmu Boels Dolmans v úvodní týmové časovce, na ni v cíli ztratila šest vteřin, Garfootová o další dvě sekundy více. Manko Zabelinské činilo 11 a půl vteřiny, pátá Nizozemka Annemiek van Vleutenová zaostala už o téměř půl minuty.

"Je to neuvěřitelné. Nemám slov. Srdce mi pořád hodně buší, je to pro mě neuvěřitelný úspěch. Od roku 2008 jsem toho hodně prožila, mám za sebou spoustu problémů i v osobním životě, takže tento titul je pro mě ještě o to mimořádnější," prohlásila Nebenová, jenž v minulosti bojovala s rakovinou kůže.

Věděla, že pro souboj s nejlepšími potřebuje udržet nastavené tempo a zvládnout také náročné podmínky s vysokými teplotami. "To mi také vyšlo. Jela jsem už v té druhé skupině a čekala hodně dlouho, jak to celé dopadne. Strávila jsem více času čekáním v tom křesle než na kole na trati. A byla jsem strašně nervózní," netajila Nebenová, která téměř 29 kilometrů dlouhou trať zvládla za 36 minut a 37 sekund.

Obhájkyně prvenství z loňského MS v Richmondu Novozélanďanka Linda Villumsenová nestartovala. Pro loni stříbrnou Nizozemku Annu van der Breggenovou, která ovládla pod pěti kruhy v Brazílii silniční závod a v časovce si vyjela bronz, skončil závod velkým zklamáním v podobě až 13. místa. O něco méně si pohoršila v Richmondu bronzová Němka Lisa Brennauerová, jež dnes dojela šestá.

Stejně dlouhý závod juniorů přinesl rovněž velkou radost americké výpravě. Vítězem se stal Brandon McNulty před Dánem Mikkelem Bjergem a svým krajanem Ianem Garrisonem. Čeští závodníci skončili v poli poražených: Richard Holec byl šestatřicátý, Jakuba Otrubu registrovala výsledková listina na 53. příčce.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Dauhá - časovka:

Ženy (28,9 km): 1. Nebenová (USA) 36:37, 2. Van Dijková (Niz.) -6, 3. Garfootová (Austr.) -8, 4. Zabelinská (Rus.) -12, 5. Van Vleutenová (Niz.) -26, 6. Brennauerová -58, 7. Worracková (obě Něm.) -1:11, 8. Duycková (Belg.) -1:28, 9. Pawlowská (Pol.) -1:36, 10. Amjaljusiková (Běl.) -1:42.

Junioři (28,9 km): 1. McNulty (USA) 34:42, 2. Bjerg (Dán.) -35, 3. Garrison (USA) -53, ...36. Holec -3:18, 53. Otruba (oba ČR) -4:19.