Štybar našel přemožitele. Mezi kapkami deště triumfoval Ťoupalík

ČTK ČTK
22. 8. 2020 18:55
Mistrem republiky v silniční cyklistice se v závodě s hromadným startem stal Adam Ťoupalík. Ve spurtu vedoucí pětičlenné skupiny v Mladé Boleslavi zvítězil jezdec stáje Elkov Kasper před Zdeňkem Štybarem a Petrem Vakočem.
Mistrem republiky v silniční cyklistice v závodě s hromadným startem stal Adam Ťoupalík.
Mistrem republiky v silniční cyklistice v závodě s hromadným startem stal Adam Ťoupalík. | Foto: ČTK

Ťoupalík v deštivém závěru 192 kilometrů dlouhého závodu přidal titul ke čtvrtečnímu bronzu z časovky, naopak Štybar na triumfy z let 2014 a 2017 nenavázal. "Mám velkou radost. Dokázali jsme uspět na českém vrcholu sezony a já dovedl závod vítězně do cíle, takže obrovská spokojenost, že titul zůstal u nás," řekl čtyřiadvacetiletý Ťoupalík.

Brzy po startu vyrazila do úniku šestičlenná skupina a uprchlíci si vyjeli více než tříminutový náskok, ale velká jména na čele hlavního pole měla situaci evidentně pod kontrolou. Z uprchlíků vydrželi nejdéle Vojtěch Řepa a Matěj Zahálka.

Po čtyřech hodinách náročného závodu, kdy zbývalo do cíle 28 kilometrů, byli i oni dostiženi, když na zteč zavelel Štybar. V té chvíli už výrazně zesílil déšť. Na čele bylo třináct jezdců, polovinu z české dvanáctky tvořili závodníci týmu Elkov-Kasper. Pak se 13 km před cílem opřel do pedálů Michal Schlegel a začalo se závodit opravdu naplno.

Po chvilce zaútočili i šampion ze čtvrteční časovky Josef Černý s Karlem Hníkem. Štybar musel reagovat, spolu s ním se rychle dotáhli na vedoucí dvojici Ťoupalík a devatenáctiletý Jakub Bouček, jenž se pokusil zaskočit všechny favority, ale neuspěl. Ze hry o medaile vypadl Černý. Ťoupalík pak projel cílem o 0,7 sekundy dříve než Štybar.

"Jak začalo v závěru pršet, tak to hodně klouzalo. Adam mě v tom spurtu překvapil, že jel na takhle dlouhý spurt. Využil toho, že to klouzalo, jel ale ten spurt opravdu výborně, takže si ten titul absolutně zaslouží," ocenil Štybar.

Mistrem Slovenska se na společném šampionátu stal Juraj Sagan, jemuž se to podařilo už počtvrté. Jeho slavnější bratr Peter v závodě nestartoval. Trojnásobného mistra světa nepustil na start jeho tým Bora-hansgrohe kvůli obavám z nákazy nemocí covid-19, ze stejného důvodu chyběl v Mladé Boleslavi i Roman Kreuziger (NTT).

Dopolední závod žen vyhrála Jarmila Machačová a získala tak druhý domácí titul. Juniorky bojovaly o medaile na stejně dlouhé trati a nejlépe se s jejími nástrahami vypořádala Tereza Obořilová. V závěru těsně porazila Kristýnu Zemanovou, bronz získala Aneta Lochmanová.

Mistrovství ČR v silniční cyklistice v Plzni - závody s hromadným startem:

Muži (192 km): 1. A. Ťoupalík (Elkov-Kasper) 4:41:23, 2. Štybar (Deceuninck-QuickStep) -1, 3. Vakoč (Alpecin-Fenix) -3, 4. Kukrle (Elkov-Kasper), 5. Bouček (Topforex-Lapierre) oba -4, 6. Hník (Elkov-Kasper) -15.

Ženy (86 km): 1. Machačová (Dukla Praha) 2:23:51, 2. Neumanová (Česká spořitelna-Accolade) -2:08, 3. Bajgerová (Dukla Praha) -2:09, 4. Nosková (Équipe Paule Ka) -2:13, 5. Korvasová (Dukla Praha) -2:14, 6. Hájková (BePink) -2:37.

Juniorky (86 km): 1. Obořilová (GT opportunity Brno) 2:27:32, 2. Zemanová (Ivar CS - Author Team) -3, 3. Lochmanová (Tufo Pardus Prostějov) -7:07.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 31 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy