Zeman rozděluje společnost, Babiš hraje nečistou hru, řekl cyklista König. Armstronga hájil

Cyklista Leopold König byl hostem pořadu DVTV Forum, kde například prohlásil, že dopingového hříšníka Lance Armstronga nepovažuje za podvodníka. "Nemůže za to, že se narodil do špatné doby," prohlásil König, který mluvil také o politice, přičemž se opřel do ministra financí Andreje Babiše nebo prezidenta Miloše Zemana.
Podívejte se na DVTV Forum s cyklistou Leopoldem Königem. | Video: Filip Horký

Praha - Český cyklista Leopold König často dává najevo své politické názory a veřejné dění mu není lhostejné. I proto patří mezi poradce prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

V pořadu DVTV Forum promluvil König o tom, jak mu politická angažovanost přidělává potíže. Přiznal, že čelil výhružkám a ztratil část příznivců. "Ale občanská povinnost je pro mě důležitější než fanouškovská základna," prohlásil 29letý cyklista.

Má za to, že český prezident Miloš Zeman rozděluje společnost, ministr financí Andrej Babiš hraje "nečistou hru" a hnutí ANO je autoritářské.

Ačkoliv König přiznal, že politiku komentuje z pozice laika, odmítá nařčení, že žije mimo realitu: "Procestoval jsem všechny kontinenty, což člověku dává přehled. Nejen geografický, ale i politický nebo společenský. Není to jako jet do Chorvatska s autem plným konzerv."

Český sportovec mluvil také o svém oboru. Vrcholová cyklistika je podle něj očištěná od dopingu.

Světoznámého cyklistu Lance Armstronga, jehož dohnala dopingová minulost, nepovažuje za podvodníka: "Nemůže za to, že se narodil do špinavé doby. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že z první desítky tehdy dopovalo devět a půl člověka."

Na všechny Königovy výroky se můžete podívat ve videu výše.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy