Neuvěřitelná výzva splněna. Češi zaskočili i strážce everestingu, míří do síně slávy

Neuvěřitelná výzva splněna. Češi zaskočili i strážce everestingu, míří do síně slávy
V sedle oba sportovci strávili více než 266 hodin a nastoupali přes 130 000 výškových metrů. Bezpečně tak dosáhli na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili v rámci svého projektu na "Koronu Himálaje".
"Oba máme za sebou extrémní závody, ale i tak to pro nás bylo něco nového. Tady nás netlačili soupeři či limit, celý projekt jsme si vymysleli sami. Také jsme byli v Alpách v naprosto unikátní době - měli jsme je úplně pro sebe. Kvůli covidu mnoho resortů a míst vůbec neotevřelo, turistická místa byla úplně prázdná. Pouze zvířata to pochopila, tak jsme se někdy pohybovali dost v divočině," dodává Paloncý.
Jen na Falzarego oba sportovci vyjížděli celkem 28 hodin v kuse, přičemž po každém mrazivé dojezdu se u své dodávky dlouho dávali dohromady. "Na Falzaregu byla taková zima, že jsme sjeli dolů a tam jsme se pak hodinu a půl klepali a rozehřívali se," vzpomíná Marvanová. I kvůli koronavirovým opatřením byli oba sportovci odkázáni sami na sebe. Sami si vařili, spravovali kola, chystali věci na výjezd, dopravovali se pod další horu.
"Po zimě byla na cestě spousta kamení a v některých místech i mnoho písku a štěrku. V jedné pasáži jsem to neustál. Pád byl nepříjemný, krvácení z obočí se nedařilo zastavit, ale jinak nešlo o nic vážného. Celkově bylo Mortirolo velmi příjemné stoupání," vzpomíná Paloncý na cestu, která má v nejprudší části sklon 14 procent.
Foto: Archiv Pavla Paloncého
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
30. 6. 2021 18:32
Extrémní sportovci Pavel Paloncý a Peggy Marvanová před pár dny dokončili unikátní projekt, při kterém v Alpách na kole v součtu překonali výšku všech čtrnácti osmitisícovek. Dosáhli tak alespoň pomyslně na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili na "Koronu Himálaje". V rámci této akce také vybrali více než čtvrt milionu korun na charitativní účely.

"Ďábelsky jednoduché, ale brutálně náročné," tak charakterizují strážci projektu sportovní aktivitu skrývající se pod názvem everesting, při které amatérští i profesionální sportovci na libovolný kopec opakovaně stoupají tak dlouho, než dosáhnou výšku Mt. Everestu, tedy 8848 metrů. 

Během koronavirové pandemie tato aktivita získala velkou popularitu a i přes ohromnou náročnost se úspěšné pokusy začaly množit. Nikdo si ale ještě netroufl na počin, který před několik dny dokončili čeští extrémní sportovci Pavel Paloncý a Markéta "Peggy" Marvanová. 

Během uplynulých dvou měsíců oba v Alpách vyjeli na pomyslný Everest hned čtrnáctkrát, přičemž nastoupali přes 130 000 výškových metrů a v sedle strávili 266 hodin.

"Neuvěřitelný projekt, tohle patří do síně slávy," napsali Paloncému s Marvanovou organizátoři, kteří zaštiťuji everesting po celém světě. "Za všechny ty roky, co sledujeme everesting, je to jedna z nejzajímavějších věcí, jaké jsme zaznamenali."

Paloncý i Marvanová přitom za sebou mají mnoho extrémních závodů a výkonů, jejichž parametry obyčejného smrtelníka ohromí, avšak i pro ně byla tato výzva mimořádně náročná.  

"Těžko se to srovnává, ale určitě to byla jedna z nejtěžších výzev, jaké jsem kdy absolvoval," tvrdí Paloncý. "Ale bylo to pozitivní! Jen slovo everesting jsme teď zařadili na seznam zakázaných slov," dodává se smíchem Marvanová. 

Celý projekt měl navíc i výrazný charitativní rozměr. Fanoušci obou sportovců během akce přispívali na pomoc handicapovaným dětem. Den  před ukončením výzvy takto vybrali už více než 270 000 korun (stále lze přispět zde).  

"Musím říct, že když přišla zpráva, že jsme přesáhli vytyčený cíl, tedy 250 000 korun, musel jsem to chvíli vstřebávat," říká Paloncý. "My už jsme se s těmi dětmi před naším projektem setkali a dvě z nich už během projektu nastoupily na terapii, která jednomu chlapci pomohla začít chodit a druhá holčička si zase dokázala sednout. To nás ohromně nabíjelo, ale zase byl velký závazek ty peníze opravdu vybrat, takže jsme strašně rádi, že se to povedlo." 

V přiložené fotogalerii se můžete podívat, jak celý projekt "Korona Himálaje" vrchol po vrcholu probíhal, a to včetně původních komentářů obou sportovců. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy