Převýšení 100 000 metrů v nohách, tři Everesty zbývají. Češi finišují extrémní výzvu

Převýšení 100 000 metrů v nohách, tři Everesty zbývají. Češi finišují extrémní výzvu
Extrémní sportovci Pavel Paloncý s Peggy Marvanovou v těchto dnech dokončují v Alpách výzvu, která je mimořádná i na jejich poměry. Během šesti týdnů zdolávají metodou "everestingu", tedy opakovaným vyjížděním na vyhlédnutý vrchol, výšku všech čtrnácti himálajských osmitisícovek. Dosáhnou tak alespoň pomyslně na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili v rámci svého projektu na "Koronu Himálaje".
"Oba máme za sebou extrémní závody, ale i tak je to pro nás něco nového. Tady nás netlačí soupeři či limit, celý projekt jsme si vymysleli sami. Také jsme teď v Alpách v naprosto unikátní době - máme je úplně pro sebe. Kvůli covidu mnoho resortů a míst vůbec neotevřelo, turistická místa jsou úplně prázdná. Pouze zvířata to pochopila, tak se tu někdy pohybujeme dost v divočině," dodává Paloncý.
Kvůli pandemickým opatřením jsou oba sportovci při celém projektu odkázáni výhradně na sebe. Takto si třeba vaří po dokončení jednoho z "everestingů" před svým pojízdným domovem. "Všechno bylo kvůli koronaviru zavřené. Kamarádi, co původně chtěli jet s námi jako podpora, by po návratu museli do karantény, tak jsme zůstali na vše sami," říká Paloncý.
"Po zimě byla na cestě spousta kamení a v některých místech i mnoho písku a štěrku. V jedné pasáži jsem to neustál. Pád byl nepříjemný, krvácení z obočí se nedařilo zastavit, ale jinak nešlo o nic vážného. Celkově bylo Mortirolo velmi příjemné stoupání," vzpomíná Paloncý na cestu, která má v nejprudší části sklon 14 procent.
Foto: Pavel Paloncý
yac yac
11. 6. 2021 16:38
Extrémní sportovci Pavel Paloncý a Peggy Marvanová v těchto dnech dokončují unikátní projekt, při kterém v Alpách na kole překonávají výšku všech čtrnácti osmitisícovek. Dosáhnou tak alespoň pomyslně na "korunu Himálaje", kterou i kvůli pandemii covidu-19 překřtili na "Koronu Himálaje". V rámci této akce také vybírají peníze na charitativní účely.

"Inspirovali jsme se výzvou tzv. everestingu, při kterém na vybraném kopci nastoupáte výšku Mt. Everestu, tedy 8848 metrů tak, že opakovaně jezdíte na kole nahoru a dolů, dokud nevystoupáte až na vrchol. My jsme se rozhodli jít ještě dál, pomyslně takhle vystoupit na všech 14 osmitisícovek. Tedy přes 120 tisíc metrů převýšení a přes 3000 kilometrů. A to vše za šest týdnů," popisuje extrémně náročný projekt Paloncý. 

V tuto chvíli se Paloncý s Marvanovou nacházejí v Bormiu a mají za sebou jedenáct "himálajských" vrcholů, což dělá přibližně 100 tisíc nastoupaných výškových metrů. Zbývají jim tedy poslední tři "everestingy".

Současně také vrcholí jejich dobročinná sbírka, při které vybírají peníze na pomoc nemocným dětem.

"Lidé, kteří obdivují naše výkony, nám mohou projevit podporu tím, že skrze nás podpoří děti, které na rozdíl od nás musí bojovat každý den. Pro tento projekt jsme se spojili s organizacemi Dobrý Anděl, Pink Bubble, Nadace Via a klinikou AXON. Společně chceme vybrat 250 tisíc korun a podpořit pět silných příběhů. Při spuštění sbírky i my začneme - nasedneme na kola a vyrazíme vzhůru," uvedl na startu projektu Paloncý. 

Přispět na jejich charitativní projekt můžete zde, ve fotogalerii si pak můžete prohlédnout snímky, které akci dokumentují. 

 

Právě se děje

Další zprávy