Vyloučení Sagana je naprosto neadekvátní. Cavendish chyboval, a proto spadl, řekl König

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 7. 2017 10:55
Incident v závěru čtvrté etapy letošní Tour de France hýbe cyklistickým světem a rozděluje jej na dvě poloviny. Jedna se po střetu Petera Sagana s Markem Cavendishem zastává slovenského závodníka, druhá jeho vyloučení z Tour kvituje. Leopold König se postavil na stranu svého parťáka z týmu Bora. "Chybu udělal Cavendish, který jasně vybočil ze své linie a tlačil se do nebezpečného prostoru," řekl český cyklista, který ve Francii nestartuje kvůli zdravotním problémům, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Mark Cavendish si podle Königa zavinil pád sám, protože se řídítky opřel o Saganova záda.
Mark Cavendish si podle Königa zavinil pád sám, protože se řídítky opřel o Saganova záda. | Foto: ČTK

Praha - Peter Sagan byl diskvalifikován z Tour de France po střetu s Markem Cavendishem ve spurtu čtvrté etapy. Britský cyklista si vinou pádu zlomil lopatku a Tour pro něj skončila. Jury závodu pak sáhla k přísnému trestu pro slovenského cyklistu, který podle ní pád zavinil vystrčením loktu. Vzplály emoce, Saganova stáj podala protest a také Leopold König věří, že rozhodnutí ještě není konečné.

Český cyklista je parťákem Sagana v týmu Bora, ale letošní Tour se neúčastní kvůli vleklým zdravotním potížím. Divoký finiš čtvrté etapy mu ale samozřejmě neunikl a po zhlédnutí opakovaných záběrů dospěl König k názoru, že chyboval Cavendish. "Chybu udělal Mark, který se tlačil do příliš úzkého průjezdu mezi Saganem a bariérou," řekl sedmý muž Tour 2014.

"Je jen jeden způsob, jak porazit Petera Sagana - poslat ho domů. Bravo, jury! Bravo, Tour!  Jaká ostuda. Hlavu nahoru, Petere, vrátíš se a všechny rozbiješ," napsal König na svém Facebooku po dojezdu čtvrté etapy. König zároveň věří, že rozhodnutí ještě není finální a po tlaku ze strany týmu Bora by se mohlo změnit. "Věřím v to v zájmu fanoušků i celé Tour," prohlásil.

Jak byste okomentoval střet Petera Sagana a Marka Cavendishe? Viděl jste tam Saganův úmysl?

Nejdříve musíme zmínit, že se jedná o sprint na Tour de France. Závodníci mají obrovský adrenalin a každý z nich se dere za vítězstvím. Není tam prostor na chyby. Tady tu chybu udělal Mark, který se tlačil do příliš úzkého průjezdu mezi Saganem a bariérou. Řídítky se dotkl Saganových zad a začal padat ještě dříve, než Peter vystrčil loket.

Sagan se hájí, že Cavendishe za sebou vůbec neviděl, ale přesto to jeho vytrčení loktu nebylo zrovna obvyklé, nemyslíte?

Jak už jsem říkal, je to dojezd na Tour de France. Tam musíte mít ostré lokty, musíte být agresivní. Všichni jedou na hraně. Takových soubojů loktem jsou v etapě stovky. Chybu udělal Mark Cavendish, který jasně vybočil ze své linie a tlačil se do nebezpečného prostoru.

Považujete tedy diskvalifikaci za přestřelený trest?

Samozřejmě. Ten trest je úplně neopodstatněný. Neadekvátní by bylo, i kdyby Peterovi sebrali body za druhé místo. Pokud měl být někdo potrestán, pak jednoznačně Mark Cavendish.

Uškodilo Saganovi při rozhodování jury i Cavendishovo těžké zranění? Britský cyklista odnesl pád zlomenou lopatkou…

Byl to těžký pád, ale takové se prostě na závodech typu Tour stávají. Pokud chceme těžkým pádům v dojezdech zabránit, musíme měřit každému stejným metrem.

Podívejte se na pád Marka Cavendishe po té,co ho srazil loktem Peter Sagan. | Video: Le Tour De France

Saganovo vyloučení je pro vaši stáj Boru obrovskou ztrátou. Dokáže se s ní vyrovnat?

Já hlavně doufám, že to rozhodnutí o diskvalifikaci ještě není finální. Je nesmírně těžké zpětně změnit rozhodnutí jury, ale věřím, že to po tlaku ze strany naší stáje půjde. V zájmu fanoušků i celé Tour. Brali jsme Sagana i kvůli Tour, takže by to samozřejmě byla ohromná ztráta. Ale pořád máme v týmu další skvělé jezdce a elitního vrchaře Rafala Majku, který obhajuje puntíkatý trikot.

Bude Tour znovu o Froomovi, který útočí na třetí vítězství v řadě? Kdo by ho mohl ohrozit? Alejandro Valverde skončil hned v první etapě…

Myslím si, že to bude takový interní boj v týmu Sky mezi Geraintem Thomasem a Chrisem Froomem. Thomas spadl na letošním Giru, a tak má ve Francii obrovskou motivaci. Navíc má výkonnost na to, aby vezl žlutý dres. Takže pokud budou ve Sky hodní, mohlo by to být mezi těmito dvěma závodníky hodně zajímavé. Ale samozřejmě se můžou zapojit i další.

Jak vidíte šance českých cyklistů? Mohl by Roman Kreuziger bojovat o přední příčky?

Myslím, že by na to Roman neměl fyzickou kondici, ale hlavně má v týmu úplně jiné úkoly. Možná by mohl bojovat o top deset, ale jak říkám, on letos na vlastní umístění tolik nehledí. Zdeňka Štybara brali na Tour kvůli jeho obětavosti, kterou už dokázal prodat ve druhé etapě, kdy pomohl Kittelovi k vítězství. Sám by určitě mohl uspět v dojezdu některé etapy stejně jako Ondra Cink. Ten má možná šanci ještě větší, protože už v závodě nepokračuje lídr jeho stáje Izaguirre.

Vy se neúčastníte Tour kvůli problémům s kolenem, sledujete ji v televizi? Nesvrbí vás z toho ruce a nohy?

Když vidím takové ošklivé pády, tak mě ruce ani nohy nesvrbí, ale jinak mě to samozřejmě mrzí. Od narození jsem závodní typ, takže mi to všechno chybí.

Jak to vypadá s vaším zdravotním stavem? Jaký máte program před Vueltou?

Lepší se to, ale teprve začínám s tréninkem na druhou polovinu sezony, takže program ještě úplně neznám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy