Vyloučení Sagana je naprosto neadekvátní. Cavendish chyboval, a proto spadl, řekl König

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 7. 2017 10:55
Incident v závěru čtvrté etapy letošní Tour de France hýbe cyklistickým světem a rozděluje jej na dvě poloviny. Jedna se po střetu Petera Sagana s Markem Cavendishem zastává slovenského závodníka, druhá jeho vyloučení z Tour kvituje. Leopold König se postavil na stranu svého parťáka z týmu Bora. "Chybu udělal Cavendish, který jasně vybočil ze své linie a tlačil se do nebezpečného prostoru," řekl český cyklista, který ve Francii nestartuje kvůli zdravotním problémům, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Mark Cavendish si podle Königa zavinil pád sám, protože se řídítky opřel o Saganova záda.
Mark Cavendish si podle Königa zavinil pád sám, protože se řídítky opřel o Saganova záda. | Foto: ČTK

Praha - Peter Sagan byl diskvalifikován z Tour de France po střetu s Markem Cavendishem ve spurtu čtvrté etapy. Britský cyklista si vinou pádu zlomil lopatku a Tour pro něj skončila. Jury závodu pak sáhla k přísnému trestu pro slovenského cyklistu, který podle ní pád zavinil vystrčením loktu. Vzplály emoce, Saganova stáj podala protest a také Leopold König věří, že rozhodnutí ještě není konečné.

Český cyklista je parťákem Sagana v týmu Bora, ale letošní Tour se neúčastní kvůli vleklým zdravotním potížím. Divoký finiš čtvrté etapy mu ale samozřejmě neunikl a po zhlédnutí opakovaných záběrů dospěl König k názoru, že chyboval Cavendish. "Chybu udělal Mark, který se tlačil do příliš úzkého průjezdu mezi Saganem a bariérou," řekl sedmý muž Tour 2014.

"Je jen jeden způsob, jak porazit Petera Sagana - poslat ho domů. Bravo, jury! Bravo, Tour!  Jaká ostuda. Hlavu nahoru, Petere, vrátíš se a všechny rozbiješ," napsal König na svém Facebooku po dojezdu čtvrté etapy. König zároveň věří, že rozhodnutí ještě není finální a po tlaku ze strany týmu Bora by se mohlo změnit. "Věřím v to v zájmu fanoušků i celé Tour," prohlásil.

Jak byste okomentoval střet Petera Sagana a Marka Cavendishe? Viděl jste tam Saganův úmysl?

Nejdříve musíme zmínit, že se jedná o sprint na Tour de France. Závodníci mají obrovský adrenalin a každý z nich se dere za vítězstvím. Není tam prostor na chyby. Tady tu chybu udělal Mark, který se tlačil do příliš úzkého průjezdu mezi Saganem a bariérou. Řídítky se dotkl Saganových zad a začal padat ještě dříve, než Peter vystrčil loket.

Sagan se hájí, že Cavendishe za sebou vůbec neviděl, ale přesto to jeho vytrčení loktu nebylo zrovna obvyklé, nemyslíte?

Jak už jsem říkal, je to dojezd na Tour de France. Tam musíte mít ostré lokty, musíte být agresivní. Všichni jedou na hraně. Takových soubojů loktem jsou v etapě stovky. Chybu udělal Mark Cavendish, který jasně vybočil ze své linie a tlačil se do nebezpečného prostoru.

Považujete tedy diskvalifikaci za přestřelený trest?

Samozřejmě. Ten trest je úplně neopodstatněný. Neadekvátní by bylo, i kdyby Peterovi sebrali body za druhé místo. Pokud měl být někdo potrestán, pak jednoznačně Mark Cavendish.

Uškodilo Saganovi při rozhodování jury i Cavendishovo těžké zranění? Britský cyklista odnesl pád zlomenou lopatkou…

Byl to těžký pád, ale takové se prostě na závodech typu Tour stávají. Pokud chceme těžkým pádům v dojezdech zabránit, musíme měřit každému stejným metrem.

Podívejte se na pád Marka Cavendishe po té,co ho srazil loktem Peter Sagan. | Video: Le Tour De France

Saganovo vyloučení je pro vaši stáj Boru obrovskou ztrátou. Dokáže se s ní vyrovnat?

Já hlavně doufám, že to rozhodnutí o diskvalifikaci ještě není finální. Je nesmírně těžké zpětně změnit rozhodnutí jury, ale věřím, že to po tlaku ze strany naší stáje půjde. V zájmu fanoušků i celé Tour. Brali jsme Sagana i kvůli Tour, takže by to samozřejmě byla ohromná ztráta. Ale pořád máme v týmu další skvělé jezdce a elitního vrchaře Rafala Majku, který obhajuje puntíkatý trikot.

Bude Tour znovu o Froomovi, který útočí na třetí vítězství v řadě? Kdo by ho mohl ohrozit? Alejandro Valverde skončil hned v první etapě…

Myslím si, že to bude takový interní boj v týmu Sky mezi Geraintem Thomasem a Chrisem Froomem. Thomas spadl na letošním Giru, a tak má ve Francii obrovskou motivaci. Navíc má výkonnost na to, aby vezl žlutý dres. Takže pokud budou ve Sky hodní, mohlo by to být mezi těmito dvěma závodníky hodně zajímavé. Ale samozřejmě se můžou zapojit i další.

Jak vidíte šance českých cyklistů? Mohl by Roman Kreuziger bojovat o přední příčky?

Myslím, že by na to Roman neměl fyzickou kondici, ale hlavně má v týmu úplně jiné úkoly. Možná by mohl bojovat o top deset, ale jak říkám, on letos na vlastní umístění tolik nehledí. Zdeňka Štybara brali na Tour kvůli jeho obětavosti, kterou už dokázal prodat ve druhé etapě, kdy pomohl Kittelovi k vítězství. Sám by určitě mohl uspět v dojezdu některé etapy stejně jako Ondra Cink. Ten má možná šanci ještě větší, protože už v závodě nepokračuje lídr jeho stáje Izaguirre.

Vy se neúčastníte Tour kvůli problémům s kolenem, sledujete ji v televizi? Nesvrbí vás z toho ruce a nohy?

Když vidím takové ošklivé pády, tak mě ruce ani nohy nesvrbí, ale jinak mě to samozřejmě mrzí. Od narození jsem závodní typ, takže mi to všechno chybí.

Jak to vypadá s vaším zdravotním stavem? Jaký máte program před Vueltou?

Lepší se to, ale teprve začínám s tréninkem na druhou polovinu sezony, takže program ještě úplně neznám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy