Kolumbijec Gaviria vyhrál třetí etapu a je novým lídrem Gira

7. 5. 2017 19:23
Fernando Gaviria je novým lídrem Gira. K vítězství ve třetí etapě i růžovému trikotu si dojel díky skvělé práci týmu Quick-Step, který zhruba deset kilometrů před cílem v silném bočním větru peloton roztrhal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Cagliari - Kolumbijský cyklista Fernando Gaviria vyhrál po spurtu sedmi uprchlíků třetí, rovinatou etapu a je novým lídrem Gira d'Italia. Dokončil tak skvělou práci týmu Quick-Step, který zhruba deset kilometrů před cílem v silném bočním větru peloton roztrhal.

Teprve dvaadvacetiletý Jihoameričan se dočkal v Cagliari prvního vavřínu na Grand Tours a z růžového trikotu vysvlékl německého rychlíka Andrého Greipela, vítěze sobotního hromadného spurtu.

Gaviria byl rád, že se na rozdíl od dojezdů prvních dvou etap ve finiši prosadil. "Teď máme vítězství, které si tým zaslouží. Chtěli jsme vyhrát před volným dnem, zítra (v pondělí) si to užijeme. Byli jsme na špici a nohy mých týmových kolegů byly velmi silné," řekl Jihoameričan.

Greipel měl dnes smůlu, v rozhodujícím okamžiku při nástupu Quick-Stepu totiž vytrhl nohu z pedálu. Ztrátu na vedoucí skupinku už nedohnal. Nakonec dojel Greipel desátý 13 sekund za Gaviriou a v průběžném pořadí je za ním druhý s odstupem devíti sekund.

Z tria Čechů dopadl výsledkově nejlépe Jan Hirt, který přijel na 82. místě ve skupině s mankem minuty a 17 sekund. Dalších 23 vteřin nabral Jan Bárta a přes pět minut Michal Schlegel.

Po třech etapách na Sardinii se peloton během pondělního volného dne přesune na další středomořský ostrov Sicílii, kde v úterý cyklisty čeká stoupání až na svahy sopky Etny. Profil by měl sedět obhájci vítězství Vincenzu Nibalimu, který na Sicílii žije. Etapa skončí v Messině, kde bydlí.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 3. etapa (Tortoli - Cagliari, 148 km):

1. Gaviria (Kol./Quick-Step) 3:26:33, 2. Selig (Něm./Bora), 3. Nizzolo (It./Trek-Segafredo), 4. Haas (Austr./Dimension Data), 5. Richeze (Arg./Quick-Step) všichni stejný čas, 6. Sivcov (Běl./Bahrajn Merida), 7. Jungels (Luc./Quick-Step) oba -3, 8. Ewan (Austr./Orica), 9. Modolo (It./SAE Team Emirates), 10. Greipel (Něm./Lotto Soudal) všichni -13, … 82. Hirt (ČR/CCC) -1:17, 110. Bárta (ČR/Bora) -1:40, 181. Schlegel (ČR/CCC) -5:22.

Průběžné pořadí:

1. Gaviria 14:45:16, 2. Greipel -9, 3. Pöstlberger (Rak./Bora), 4. Jungels, 5. Sivcov všichni -13, 6. Ewan, 7. Ferrari (It./SAE Team Emirates) oba -17, 8. Gibbons (JAR/Dimension Data), 9. Battaglin (It./LottoNL), 10. Modolo všichni -23, …74. Hirt -1:45, 135. Schlegel -5:50, 185. Bárta -14:39.