Sesadí někdo Frooma z cyklistického trůnu? Nebo se za dva roky zařadí mezi nesmrtelné legendy

Ondřej Kurečka
26. 7. 2016 6:29
Britský cyklista Chris Froome na letošní Tour de France ukázal, že momentálně nemá konkurenci, když si pro třetí titul z Tour v kariéře dojel do Paříže s více než čtyř minutovým náskokem na druhého Francouze Romaina Bardeta.
Chris Froom během poslední etapy letošní Tour de France.
Chris Froom během poslední etapy letošní Tour de France. | Foto: Reuters

Praha - Chris Froome obhájil vítězství na Tour de France, když žlutý trikot do Paříže přivezl s náskokem více než 4 minut na nejbližší pronásledovatele. Nadvláda jeho, ale i celého týmu Sky byla naprosto jednoznačná. Na mysli tak vyvstává otázka: Může tohoto jednatřicetiletého Brita vůbec někdo porazit? Pokud ano, kdo to bude?

Froom vyspěl a dělá stále méně chyb

Philippe Thys, Louison Bobet, Greg LeMond, to jsou jména legend cyklistické historie, po jejichž bok se svým třetím triumfem na „Grand Boucle“ Chris Froome zařadil. V jednatřiceti letech pak má před sebou ještě dostatek sezon na to, aby se mohl dotáhnout k rekordmanům Anquetilovi, Merckxovi, Hinaultovi a Indurainovi. Když vše půjde tak hladce jako nyní, za dva roky bude do elitního klubu pětinásobných šampionů také patřit. Je vůbec někdo, kdo by mu v tom mohl zabránit?

Froome je samozřejmě také jen člověk a jako takový dělá chyby. Byť s postupem času jeho dřívější zbrklost a horší jezdecká technika ustupují do pozadí. Také známý problém s "hlaďákem" se vztahuje již k jeho prvnímu triumfu na Tour, tedy do roku 2013, v posledních dvou sezonách jsme nic takového nepozorovali. Neustále se zlepšuje, chyb dělá čím dál méně a nastalé problémy zvládá řešit s chladnou hlavou. Pravděpodobnost, že by Chrise Frooma porazil sám Chris Froome tak v čase klesá.

Překazila Quintanovi hon na Frooma alergie?

Nutno však dodat, že v posledních třech týdnech se jej k jakýmkoli chybám ani nikdo dotlačit nesnažil. V neděli skončený závod se z nejrůznějších důvodů vyvinul do situace, v níž se Britovi soupeři spokojili s bojem o druhé místo či hájením již vydobytých pozic a muže ve žlutém se ani nesnažili dostat pod tlak. 103. ročník Tour de France proto již pusťme z hlavy a dívejme se dopředu.


Tak kdo tedy může Frooma aspoň potrápit? V posledních pár letech se v cyklistickém světě pro největší hvězdy velkých etapových závodů ustálil termín „velká čtyřka“, kam kromě trojnásobného šampiona Tour patří ještě Nairo Quintana, Alberto Contador a Vincenzo Nibali. Právě tady primárně hledejme budoucí vyzyvatele.

Ze zmíněné trojice měl Quintana jako jediný v uplynulých třech týdnech příležitost Frooma ohrozit. V první polovině závodu se jej snažil držet jako klíště, útočení sliboval v polovině druhé. K ničemu velkému ale nedošlo. Šestadvacetiletého Kolumbijce podle jeho vlastních slov limitovaly zdravotní problémy ve formě blíže nespecifikované alergie (kvůli níž vynechá i olympijský závod) a poprvé se tak na pařížském pódiu na Frooma nedíval z druhého nejvyššího stupínku, ale obsadil „až“ příčku bronzovou.

Doufejme, že se v příštím roce vrátí v plné kondici a pokusí se ke dvěma druhým a jednomu třetímu místu přidat i příčku nejvyšší. Vzhledem k jeho stále ještě nízkému věku má pořád prostor pro zlepšování.

Contador s Nibalim berou jen vítězství

Třiatřicetiletý Alberto Contador ani jednatřicetiletý Vincenzo Nibali tentokrát do boje o nejvyšší příčky nezasáhli. Španěl po sérií pádů a zranění odstoupil v Pyrenejích. Nibali měl po vítězném Giru ve Francii jiné úkoly.

Tito zkušení závodníci mají mnoho společného. Co se týče Grand Tours, dokázali v kariéře vyhrát všechny tři. Tím se nemůže pochlubit žádný z jejich současníků a v celé historii cyklistiky se to dohromady povedlo pouze šesti lidem. Contador triumfoval na třítýdenním závodě zatím sedmkrát (slavil devětkrát, ale dvě vítězství mu byly odebrány kvůli dopingu), Nibali čtyřikrát.

Dalším společným znakem je jejich touha nespokojit se s ničím jiným než s vítězstvím, která je vzhledem ke zmíněným kariérním zápisům pochopitelná. Již dlouho jsme neviděli, že by pouze bránili třetí nebo páté místo. Překvapivými útoky či taktickými variantami dokážou porážet i silnější protivníky, což po fyzické stránce v nejlepší formě Chris Froome je a zřejmě i nadále bude.

Vzpomeňme Contadorův triumf na Vueltě 2012 díky ataku dlouho před cílem etapy do Fuente Dé, kterým pokořil v ten moment silnějšího Rodrigueze i Valverdeho. S přibývajícími lety ubývající výbušnost tak „El Pistolero“ kompenzuje jinými přednostmi.

V Nibaliho případě nemusíme chodit příliš daleko do historie. Na letošním Giru rozhodně nebyl nejsilnějším závodníkem, nekončící snahou závod zvrátit ale donutil k velké chybě suverénně nejsilnějšího Stevena Kruijswijka a podruhé v kariéře tak získal růžový trikot.

Co Italové nebo Francouzi?

Španěl sice chtěl původně po letošní sezoně ukončit kariéru, nakonec se však rozhodl ještě dva roky pokračovat. Cyklističtí fanoušci teď budou s velkým napětím sledovat, kterému týmu se Contador upíše. Působiště bude zřejmě měnit i Nibali, který je na odchodu z Astany. Nadále už by tedy neměl být týmovým kolegou Fabia Aru. V příštích ročnících „Staré dámy“ tak Froomovi mohou šlapat na paty oba Italové.

A doufejme, že se ke zmíněným jménům přidají i další. Romain Bardet velmi rád útočí, což mu na právě skončené Tour vyneslo stříbrnou pozici. Pokud bude chtít kariérní maximum vylepšit, nezbude mu, než si vyšlápnout i na lídra Sky. Vždyť francouzští fanoušci čekají na domácího vítěze Tour již dlouhých 31 let.

Také Thibaut Pinot by po dvou špatných letech mohl navázat a ještě vylepšit své předchozí výkony. Nakonec ale může překvapit někdo úplně jiný, koho ještě širší publikum ani nezná. Co třeba další kolumbijský objev Miguel Angel Lopez?

Doufejme, že se v budoucnu najde dost odvážlivců, kteří se o získání Froomova závodnického skalpu budou pokoušet, cyklističtí fanoušci si zaslouží sledovat napínavé souboje o žlutý trikot.

 

Právě se děje

Další zprávy