Nejlepší čeští junioři se na MS horských kol do první desítky nevešli

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2016 19:29
Osmnáctiletá Šafářová měla závod výborně rozjetý a před smolným okamžikem v podobě defektu zadního kola byla průběžně čtvrtá. V mužské kategorii skončil nejlépe David Zadák, jenž dojel jedenáctý.
Ida Janssonová na MS horských kol 2016
Ida Janssonová na MS horských kol 2016 | Foto: ČTK

Nové Město n.Mor.- Čeští bikeři v dnešních závodech juniorských kategorií disciplíny cross country na mistrovství světa horských kol v Novém Městě na Moravě neuspěli. David Zadák skončil těsně za první desítkou jedenáctý, Šafářová dojela mezi juniorkami čtrnáctá. Mistry světa se stali Francouz Thomas Bonnet a Švédka Ida Janssonová.

Zpočátku se zdálo, že vysoké ambice bude naplňovat všestranný talent Holec. Člen stříbrné čtvrteční štafety byl na šesté pozici, ale technické potíže s patkou přehazovačky všechny šance zhatily. Frustrovaný Holec, jehož postihl problém technického rázu již během štafety, dokonce zahodil své kolo mimo trať. Závod ale nakonec dokončil, dojel na 75. místě.

"Cítil jsem ty problémy už od prvního kola. Pak to spadlo, já to nahodil zpátky, jenže ty problémy se opakovaly. A když už se to stalo asi počtvrté... Nahazovat si to zpátky každý kopec, každé dvě minuty při hodinovém závodě, to je těžké," uvedl Holec v rozhovoru s Českou televizí.

Nejlepším z domácích reprezentantů tak byl Zadák, jenž prohrál spurt o desítku, mezi nejlepších dvacet se dostali ještě Josef Jelínek (17.) a Jaromír Skála (19.). Bonnet porazil druhého Švýcara Vitala Albina o 36 sekund, minutu za vítězem si vyjel bronz Nor Tobias Halland Johannessen.

Osmnáctiletou Šafářovou připravil o lepší umístění defekt zadního kola v polovině závodu. Ten měla výborně rozjetý a před smolným okamžikem byla průběžně čtvrtá. Do depa to však měla hodně daleko a bylo po nadějích na skvělé umístění. Přesto závod dokončila, a to se ztrátou šesti minut a 22 vteřin na vítězku.

"Stalo se to v těch největších kamenech, asi jsem si tam moc věřila, ale šla jsem na ráfek a píchla jsem. Jelo se mi do té doby strašně dobře, ale nešlo na tom jet, ani běžet jsem moc nemohla. A do depa to bylo strašně daleko. Hrozně mi pak ztuhly nohy," popsala smutná a zklamaná Šafářová.

Do první dvacítky se vešly ještě sedmnáctá Lucie Krupová a devatenáctá Denisa Lukešová. Za vítěznou Švédkou získala s mankem 25 vteřin stříbro Rakušanka Lisa Pasteinerová, bronz si vyjela Martina Bertaová z Itálie.

Mistrovství světa na horských kolech v Novém Městě n.Mor. (Žďársko):

Cross country:

Juniorky: 1. Janssonová (Švéd.) 1:02:30, 2. Pasteinerová (Rak.) -25, 3. Bertaová (It.) -1:50, ...14. Šafářová -6:22, 17. Krupová -7:17, 19. Lukešová -8:04, 22. Tvarůžková (všechny ČR) -9:43.

Junioři: 1. Bonnet (Fr.) 1:08:32, 2. Albin (Švýc.) -36, 3. Halland Johannessen (Nor.) -1:00, ...11. Zadák -2:29, 17. Jelínek -3:29, 19. Skála -3:45, 45. Zeťák -7:35, 48. Šimůnek -8:31, 62. Bártek -10:45, 75. Holec (všichni ČR) -13:18.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy