Bárta: Na Tour se chci pokusit vyhrát etapu

Ondřej Kurečka
1. 7. 2016 6:49
Jednatřicetiletému kyjovskému rodákovi Janu Bártovi se sice na silnicích kousek od jeho rodiště nepodařilo znovu obhájit český titul v časovce. I s ohledem na nedávné třetí místo v závodě Okolo Slovinska si ale aktuální formu před blížícím se třetím startem na Tour de France pochvaluje. Ve Francii by měl být tradičně žolíkem týmu Bora pro dlouhé úniky a rád by jeden z nich tentokrát dotáhl do úspěšného konce. Více se dočtete v následujícím rozhovoru.
Jan Bárta na MČR v cyklistice 2016
Jan Bárta na MČR v cyklistice 2016 | Foto: ČTK

Máte za sebou domácí národní šampionát. Pro vás tedy skutečně domácí, protože trať vedla přes, řekněme, vaši rodnou vesnici. Navštívila jej spousta fanoušků, jak jste si to užil?

Fanoušků byla opravdu spousta. Bylo to podle mě opravdu nádherné mistrovství republiky, ještě k tomu pro mě doma. Čili je tam hodně lidí, kteří člověka znají, a tím pádem spousta lidí po něm něco chce a pak není tolik klidu na to závodění. Ale určitě je to krásné a k té cyklistice to patří.

Jak se z vaší perspektivy vyvíjel samotný nedělní hromadný závod, který opanovali závodníci týmu Tinkoff?

Já jsem tam byl sám, bez týmové podpory. Ze začátku odjela ta skupina, která se sjížděla. Ke konci… To předposlední kolo už jsem chtěl začít závodit, takže jsem tam dvakrát nastoupil. Ale bohužel mi pak nevyšlo skočit za Sagana, když nastupoval, dá se říct, s jeho lidmi. Jediný, kdo tam byl mimo tento okruh, byl Martin Hunal. Ten moment o tom závodě asi rozhodl.

V Riu je reálná top 10. Pro oba

Ještě pár dní předtím se odehrála časovka, o které se hodně mluvilo i s ohledem na nominaci na olympiádu. Tam jste prohrál o osm sekund s Leopoldem Königem. Překvapila vás Königova forma, nebo jste čekal spíše více od sebe?

Já jsem v té časovce neměl úplně top nohy. Asi to byla trochu daň za Okolo Slovinska, kde jsem jel každý den nadoraz, skončil jsem celkově třetí a stálo mě to hodně sil. A Leo byl dobře připravený. Myslím si, že pro něj byla trochu výhoda, že ze začátku sezony nezávodil a začal trénovat, možná dva měsíce zpátky. Je odpočatý, nachystaný, má super nohy. Ostatní jsou trochu utahaní, z toho pak může těžit i na dalších závodech.

Zmínil jste to Slovinsko, kde jste byl celkově třetí. Tam byla i jedna náročná horská etapa. Už na loňské Tour de France byl znát výrazný vzestup vaší vrchařské výkonnosti. Nemůže se právě to zlepšení v horách projevovat případně v určitém naopak zhoršení té časovkářské výkonnosti skrze úbytek váhy, ale také síly?

Myslím si, že nejde o úbytek síly. Je to spíš těmi těžkými závody. Na to Slovinsko jsem se snažil připravit. V první etapě dojelo v první skupině 30 lidí, druhá etapa byl dojezd na 15 km kopci, pak byla časovka s druhou půlkou do kopce a poslední etapa propršela. Takže opravdu se každý den závodilo tvrdě, z toho jsem byl možná trošku unavený.

Hodně se spekulovalo o nominaci na olympiádu, kam jste se tedy kromě Leopolda Königa dostal i vy. Časovka by měla být hodně náročná, s jakými ambicemi tam pojedete, vezmeme-li v potaz i slabší konkurenci oproti třeba světovému šampionátu?

Čeká se, že ta konkurence kvůli nominačním kritériím bude slabší než na MS. My tam budeme mít dva výborné časovkáře a myslím si, že oba můžeme být do desítky. Myslím si, že to je velká šance.

Utrhnout se a vyhrát

Teď vás čeká třetí start na Tour de France. Stihne ještě člověk za ten poslední týden něco natrénovat nebo vyladit? Nebo už jenom sbalit kufry?

Tak teď už člověk moc trénovat nemůže, akorát se projet. Start je v sobotu, teď už není čas na trénink. Už jen projet se a odpočinout si.

Co od svého třetího startu na Tour čekáte? Jaké budou vaše úkoly? Loni jste byl celkově 25., nejlepší Čech a nejlepší z týmu. Letos asi spíše pomoc lídrovi na celkové pořadí?

Tým by chtěl jet na Emanuela Buchmanna. Počítá se s tím, že první prioritou bude mu pomoci. A pak bych chtěl samozřejmě zkusit odjet v nějaké etapě, ukázat se a pokusit se nějakou etapu vyhrát.

Máte nějakou konkrétní etapu vyhlédnutou?

Zatím konkrétní vyhlédnutou nemám.

To celkové 25. místo, na které jste dosáhl loni, vás vylepšit neláká?

Řekl bych, že asi nemám pozici v týmu, abych jel na celkové umístění. Budeme tam mít německého lídra, pojede se na něj. Jsme německý tým, takže…

Určitě jste zaznamenal spekulace o tom, že by váš tým Bora v příštím roce mohl postoupit mezi týmy World Tour. Mluví se o příchodu Specialized jako sponzora a s ním i Petra Sagana či Tonyho Martina. Bavíte se o tom uvnitř týmu?

Uvnitř týmu o tom samozřejmě mluvíme. Ale nemůžeme vědět, jak to je. Vedení nám toho moc neřekne, oni to nepustí předem. Člověk to může akorát tak odhadovat a bavit se o tom s týmovými kolegy. Nic nevíme jistě, uvidíme, co bude.

Bora – Argon 18 letos dostala divokou kartu i na Vueltu. Budete startovat po OH i ve Španělsku?

Vueltou vůbec nepočítám, abych pravdu řekl. Byl bych hodně překvapený, kdyby mě tam tým nasadil.

Už jsme se bavili o tom, že ta forma i podle Okolo Slovinska je před Tour dobrá. Ale začátek sezony u vás příliš výrazný nebyl, čím to bylo?

Měl jsem začátek takový horší. Byl jsem dvakrát třikrát nachlazený a pořád jsem se z toho nemohl dostat. Proto ten začátek byl takový nijaký.

Před dvěma měsíci jste se zařadil do klubu otců mezi českými špičkovými cyklisty. Jak to změní život profesionálního závodníka?

Ono je to tak, že dříve jste doma odpočíval a jezdil závodit. Dneska doma míň spíte a na závody se jezdíte spíše dospat (smích). A doma je toho času na odpočinek méně. Ale je to krása.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy