Bárta: Na Tour se chci pokusit vyhrát etapu

Ondřej Kurečka
1. 7. 2016 6:49
Jednatřicetiletému kyjovskému rodákovi Janu Bártovi se sice na silnicích kousek od jeho rodiště nepodařilo znovu obhájit český titul v časovce. I s ohledem na nedávné třetí místo v závodě Okolo Slovinska si ale aktuální formu před blížícím se třetím startem na Tour de France pochvaluje. Ve Francii by měl být tradičně žolíkem týmu Bora pro dlouhé úniky a rád by jeden z nich tentokrát dotáhl do úspěšného konce. Více se dočtete v následujícím rozhovoru.
Jan Bárta na MČR v cyklistice 2016
Jan Bárta na MČR v cyklistice 2016 | Foto: ČTK

Máte za sebou domácí národní šampionát. Pro vás tedy skutečně domácí, protože trať vedla přes, řekněme, vaši rodnou vesnici. Navštívila jej spousta fanoušků, jak jste si to užil?

Fanoušků byla opravdu spousta. Bylo to podle mě opravdu nádherné mistrovství republiky, ještě k tomu pro mě doma. Čili je tam hodně lidí, kteří člověka znají, a tím pádem spousta lidí po něm něco chce a pak není tolik klidu na to závodění. Ale určitě je to krásné a k té cyklistice to patří.

Jak se z vaší perspektivy vyvíjel samotný nedělní hromadný závod, který opanovali závodníci týmu Tinkoff?

Já jsem tam byl sám, bez týmové podpory. Ze začátku odjela ta skupina, která se sjížděla. Ke konci… To předposlední kolo už jsem chtěl začít závodit, takže jsem tam dvakrát nastoupil. Ale bohužel mi pak nevyšlo skočit za Sagana, když nastupoval, dá se říct, s jeho lidmi. Jediný, kdo tam byl mimo tento okruh, byl Martin Hunal. Ten moment o tom závodě asi rozhodl.

V Riu je reálná top 10. Pro oba

Ještě pár dní předtím se odehrála časovka, o které se hodně mluvilo i s ohledem na nominaci na olympiádu. Tam jste prohrál o osm sekund s Leopoldem Königem. Překvapila vás Königova forma, nebo jste čekal spíše více od sebe?

Já jsem v té časovce neměl úplně top nohy. Asi to byla trochu daň za Okolo Slovinska, kde jsem jel každý den nadoraz, skončil jsem celkově třetí a stálo mě to hodně sil. A Leo byl dobře připravený. Myslím si, že pro něj byla trochu výhoda, že ze začátku sezony nezávodil a začal trénovat, možná dva měsíce zpátky. Je odpočatý, nachystaný, má super nohy. Ostatní jsou trochu utahaní, z toho pak může těžit i na dalších závodech.

Zmínil jste to Slovinsko, kde jste byl celkově třetí. Tam byla i jedna náročná horská etapa. Už na loňské Tour de France byl znát výrazný vzestup vaší vrchařské výkonnosti. Nemůže se právě to zlepšení v horách projevovat případně v určitém naopak zhoršení té časovkářské výkonnosti skrze úbytek váhy, ale také síly?

Myslím si, že nejde o úbytek síly. Je to spíš těmi těžkými závody. Na to Slovinsko jsem se snažil připravit. V první etapě dojelo v první skupině 30 lidí, druhá etapa byl dojezd na 15 km kopci, pak byla časovka s druhou půlkou do kopce a poslední etapa propršela. Takže opravdu se každý den závodilo tvrdě, z toho jsem byl možná trošku unavený.

Hodně se spekulovalo o nominaci na olympiádu, kam jste se tedy kromě Leopolda Königa dostal i vy. Časovka by měla být hodně náročná, s jakými ambicemi tam pojedete, vezmeme-li v potaz i slabší konkurenci oproti třeba světovému šampionátu?

Čeká se, že ta konkurence kvůli nominačním kritériím bude slabší než na MS. My tam budeme mít dva výborné časovkáře a myslím si, že oba můžeme být do desítky. Myslím si, že to je velká šance.

Utrhnout se a vyhrát

Teď vás čeká třetí start na Tour de France. Stihne ještě člověk za ten poslední týden něco natrénovat nebo vyladit? Nebo už jenom sbalit kufry?

Tak teď už člověk moc trénovat nemůže, akorát se projet. Start je v sobotu, teď už není čas na trénink. Už jen projet se a odpočinout si.

Co od svého třetího startu na Tour čekáte? Jaké budou vaše úkoly? Loni jste byl celkově 25., nejlepší Čech a nejlepší z týmu. Letos asi spíše pomoc lídrovi na celkové pořadí?

Tým by chtěl jet na Emanuela Buchmanna. Počítá se s tím, že první prioritou bude mu pomoci. A pak bych chtěl samozřejmě zkusit odjet v nějaké etapě, ukázat se a pokusit se nějakou etapu vyhrát.

Máte nějakou konkrétní etapu vyhlédnutou?

Zatím konkrétní vyhlédnutou nemám.

To celkové 25. místo, na které jste dosáhl loni, vás vylepšit neláká?

Řekl bych, že asi nemám pozici v týmu, abych jel na celkové umístění. Budeme tam mít německého lídra, pojede se na něj. Jsme německý tým, takže…

Určitě jste zaznamenal spekulace o tom, že by váš tým Bora v příštím roce mohl postoupit mezi týmy World Tour. Mluví se o příchodu Specialized jako sponzora a s ním i Petra Sagana či Tonyho Martina. Bavíte se o tom uvnitř týmu?

Uvnitř týmu o tom samozřejmě mluvíme. Ale nemůžeme vědět, jak to je. Vedení nám toho moc neřekne, oni to nepustí předem. Člověk to může akorát tak odhadovat a bavit se o tom s týmovými kolegy. Nic nevíme jistě, uvidíme, co bude.

Bora – Argon 18 letos dostala divokou kartu i na Vueltu. Budete startovat po OH i ve Španělsku?

Vueltou vůbec nepočítám, abych pravdu řekl. Byl bych hodně překvapený, kdyby mě tam tým nasadil.

Už jsme se bavili o tom, že ta forma i podle Okolo Slovinska je před Tour dobrá. Ale začátek sezony u vás příliš výrazný nebyl, čím to bylo?

Měl jsem začátek takový horší. Byl jsem dvakrát třikrát nachlazený a pořád jsem se z toho nemohl dostat. Proto ten začátek byl takový nijaký.

Před dvěma měsíci jste se zařadil do klubu otců mezi českými špičkovými cyklisty. Jak to změní život profesionálního závodníka?

Ono je to tak, že dříve jste doma odpočíval a jezdil závodit. Dneska doma míň spíte a na závody se jezdíte spíše dospat (smích). A doma je toho času na odpočinek méně. Ale je to krása.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno před 1 hodinou

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy