Lídr Vuelty spadl dva kilometry před cílem, etapu vyhrál Štybarův kolega Jakobsen

ČTK ČTK
17. 8. 2021 18:29
Čtvrtou etapu Vuelty vyhrál i díky pomoci týmového kolegy Zdeňka Štybara v hromadném spurtu nizozemský cyklista Fabio Jakobsen. V červeném trikotu lídra zůstal navzdory pádu dva kilometry před cílem Estonec Rein Taaramäe.
Fabio Jakobsen
Fabio Jakobsen | Foto: Stuart Franklin / Getty Images

Čtyřiadvacetiletý Jakobsen si v rovinaté etapě mezi městy El Burgo de Osma a Molina de Aragón připsal největší vítězství po návratu na kolo po loňské vážné nehodě na závodu Kolem Polska, kdy kvůli zranění hlavy bojoval o život.

Člen stáje Deceuninck-Quick Step těžil z tradičně kvalitní práce svých týmových kolegů v čele se zkušeným Štybarem a po 163,9 km projel cílem první před Francouzem Arnaudem Démarem. Třetí skončil Dán Magnus Cort Nielsen.

"Je to splněný sen. Po té nehodě mě čekala dlouhá cesta, ale jsem šťastný, že jsem tady," uvedl Jakobsen, jenž loni v srpnu utrpěl mnohačetná zranění v obličeji a následně se podrobil několika operačním zákrokům. "Spoustu času a úsilí tomu věnovalo mnoho lidí a je to také jejich vítězství. Myslím tím doktory a chirurgy v Polsku, svou druhou rodinu, tým, a všechny okolo. A také je to vítězství mé rodiny, protože oni jsou důvod, že jsem tady," dodal elitní spurtér, jenž první dvě etapy na Vueltě vyhrál už v roce 2019. Před měsícem se radoval z výher na menším závodě Kolem Valonska.

Před očekávaným spurtem se pokoušelo o úspěch trio uprchlíků Carlos Canal, Ángel Madrazo a Joan Bou, kteří strávili v úniku 150 kilometrů, ale 13 km před cílem je peloton dostihl.

Dva kilometry před finišem skončil v pravotočivé zatáčce na zemi majitel červeného trikotu Taaramäe. Za pomoci kolegy z týmu Intermarché-Wanty-Gobert dojel do cíle mezi posledními s téměř dvouminutovým odstupem, ale vzhledem k tříkilometrové ochranné lhůtě čas do celkového hodnocení neztratil. Stále tak vede o 25 sekund před Francouzem Kennym Elissondem, třetí je obhájce vítězství z minulých dvou let Primož Roglič ze Slovinska.

"Bylo to hodně nervózní. V jeden okamžik jezdec po mé pravé ruce prudce zatočil a sundal mě. Ale jsem živý a nemám moc zranění. Trochu silničního lišeje, ale jinak se cítím dobře," uvedl Taaramäe, jemuž pád v závěru první den v červeném nezkazil. "Byl to nádherný den. Můj tým jel dlouho v čele pelotonu, bylo to krásné."

Z trojice českých cyklistů se dnes umístil nejvýše Štybar na 62. pozici, Jan Hirt byl ve stejném čase jako vítěz 103., Jakobsenův a Štybarův stájový kolega Josef Černý skončil těsně před Taaramäem na 164. pozici.

Ještě rovinatější profil než dnes nabídne středeční etapa z Tarancónu do Albacete, jež by tak po 184,4 km měla opět skončit hromadným spurtem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy