Jakobsen dospurtoval na Tour pro etapové vítězství

2. 7. 2022 17:49
Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen vyhrál ve spurtu druhou etapu Tour de France před Belgičanem Woutem van Aertem, který se díky bonusovým sekundám za druhou příčku ujal vedení v průběžném pořadí.
Fabio Jakobsen slaví premiérový triumf na Tour de France (2022).
Fabio Jakobsen slaví premiérový triumf na Tour de France (2022). | Foto: Reuters

Ve žlutém trikotu lídra vystřídal Jakobsenova stájového kolegu z Quick-Stepu Yvese Lampaerta, vítěz úvodní časovky za ním nyní zaostává o jednu sekundu.

Pětadvacetiletý Jakobsen se v závěru 202,5 km dlouhé trasy z Roskilde do Nyborgu prosadil po útoku ze zadních pozic před Van Aertem a domácím Madsem Pedersenem. Spurt mu pomáhal rozjíždět i Lampaert, který přitom v průběhu etapy skončil při přejezdu visutého mostu přes průliv Velký Belt v jednom z hromadných karambolů na zemi. Zvládl se ale rychle dotáhnout zpět do hlavního pole.

K velkému pádu pak došlo v nervózním závěru i zhruba dva kilometry před cílem. V užším úseku skončila na jedné hromadě řada jezdců a cesta zůstala ucpaná. Cyklisté pak dojížděli roztroušeni ve skupinkách, protože ale ke karambolu došlo už v ochranném tříkilometrovém pásmu, čas na vítěze neztratili.

Třetí v průběžném pořadí tak dál zůstává obhájce titulu Tadej Pogačar. Slovinec byl jedním z jezdců, kteří zůstali uvězněni na trati, a dojel až na 152. místě. Za Van Aertem zaostává o osm sekund.

I v neděli ještě zůstane peloton na území Dánska. V třetí etapě cyklisty čeká 183 kilometrů dlouhá trasa z Vejle do Sönderborgu. Po pondělním dni volna už Tour bude pokračovat ve Francii.