Hirt se den po vítězství blýskl třetím místem a na Giru je sedmý

Aktualizováno 25. 5. 2022 19:51
Na úterní životní triumf navázal cyklista Jan Hirt třetím místem v další horské etapě Gira d'Italia. V průběžném pořadí se posunul z devátého na sedmé místo a může útočit na nejlepší český výsledek v historii, kterým je pátá příčka Romana Kreuzigera z roku 2011.
Jan Hirt slaví triumf v královské 16. etapě Gira d'Italia
Jan Hirt slaví triumf v královské 16. etapě Gira d'Italia | Foto: Reuters

Hirt dojel do cíle 17. etapy se ztrátou dvou minut a 28 sekund na vítězného Santiaga Buitraga. Dvaadvacetiletý Kolumbijec vybojoval největší úspěch své dosavadní kariéry s náskokem 35 sekund před Nizozemcem Gijsem Leemreizem.

V čele závodu se udržel Ekvádorec Richard Carapaz, který obsadil páté místo o 25 sekund za Hirtem. Vítěz Gira z roku 2019 dál vede o tři sekundy před Australanem Jaiem Hindleym, který si ho hlídal. Na třetí pozici se posunul Španěl Mikel Landa místo Portugalce Joaa Almeidy.

Hirt se navzdory úterním náročným 202 kilometrům opět pohyboval v únicích a potvrdil skvělou formu v posledním týdnu první Grand Tour sezony. V celkové klasifikaci předstihl Němce Emanuela Buchmanna a svého kolegu z týmu Intermarché-Wanty-Gobert Itala Domenica Pozzoviva, jenž nabral v etapě manko přes 11 minut a z šestého místa klesl na desátou příčku.

"Vzhledem k tomu, že se na začátku etapy jelo do kopce, už před startem jsem si pohrával s myšlenkou, že dnes znovu zaútočím. Když jsem viděl odjíždět velkou skupinu závodníků jedoucích na celkové pořadí, neváhal jsem ani chvíli. S pomocí Reina Taaramäeho jsem odjel. Bylo ideální mít vedle sebe ve vedoucí skupině týmového kolegu, stejně jako včera," uvedl Hirt na týmovém webu.

"Vybudovali jsme si pěkný náskok, takže bylo reálné, že si polepším v pořadí. Vynaložil jsem hodně sil na to, abychom náskok udrželi, takže jsem pak nemohl bojovat o etapové vítězství s jezdci, kteří měli jiné plány a závodili čerstvějšíma nohama," komentoval závěr etapy.

Jednatřicetiletý český cyklista ztrácí necelou minutu na šestého Španěla Pella Bilbaa a 2:24 minuty na pátého Itala Vincenza Nibaliho. Po čtvrteční etapě, která by měla vyhovovat spurtérům, může Hirt ještě zkusit vylepšit své umístění v následujících dvou horských úsecích. Giro zakončí nedělní časovka ve Veroně.

Buitrago si dojel pro vítězství přesto, že v úvodu etapy spadl. V závěrečných kilometrech na Monte Rovere mu nikdo nestačil. O úspěch se pokoušel vítěz první etapy Nizozemec Mathieu van der Poel, ale nakonec odpadl a skončil dvanáctý.

"Klíčem k vítězství byla trpělivost v závěrečném stoupání. Myslím, že jsem to zvládl dobře. Leemreize a Van der Poel byli vepředu, ale nebyli to nejlepší vrchaři ve skupině," uvedl Buitrago. "Vyhrát etapu na Giru je pro mě výjimečné, zvlášť po velkém zklamání z nedělního druhého místa. Chtěl jsem vyhrát," radoval se jezdec stáje Bahrajn-Victorious.

Carapaz má stále v těsném závěsu Hindleyho, ale na třetí místo už má náskok přes minutu. "Byla to hodně těžká etapa a jsem rád, jak to dopadlo. Karty jsou rozdané a mám radost, že můžu hájit růžový trikot. Měli jsme to pod kontrolou, nohy jsou na tom dobře. Zítra to potřebujeme zvládnout bez potíží, protože pak nás čeká důležitý víkend," řekl Carapaz.

"V posledním stoupání, které bylo hodně těžké, už jsem cítil únavu. Ale myslím, že jsem nebyl jediný. Tempo bylo vysoké, s Carapazem a Landou je to náročné. Giro se blíží ke konci, zbývá pár etap," konstatoval Hindley, který by rád vylepšil druhé místo z roku 2020.

Závod předčasně skončil pro Brita Simona Yatese. Vítěz dvou etap a jeden z adeptů na stupně vítězů v celkovém pořadí odstoupil kvůli problémům s kolenem. Před dnešní etapou figuroval na 23. místě.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 17. etapa (Ponte di Legno - Lavarone, 168 km):

1. Buitrago (Kol./Bahrajn Victorious) 4:27:41, 2. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -35, 3. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert), 4. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost) oba -2:28, 5. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) oba -2:53, 7. Vansevenant (Belg./Quick-Step-Alpha Vinyl) -2:57, 8. Bouwman (Niz./Jumbo-Visma), 9. Martin (Fr./Cofidis), 10. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) všichni -2:59.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 73:19:40, 2. Hindley -3, 3. Landa -1:05, 4. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) -1:54, 5. Nibali (It./Astana) -5:48, 6. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -6:19, 7. Hirt -7:12, 8. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -7:13, 9. López (Šp./Trek-Segafredo) -12:27, 10. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -12:30.