Giro plné pádů. Těžili z nich lídr Roglič i vítěz etapy Carapaz

14. 5. 2019 18:12
Ekvádorský cyklista Richard Carapaz vyhrál čtvrtou etapu Gira d'Italia, kterou v závěru ovlivnily hromadné pády v pelotonu. Vedení v celkovém pořadí si upevnil Slovinec Primož Roglič, který se problémům vyhnul a dojel v čelní skupince na šestém místě.
Rozhozený peloton ve 4. etapě Gira d'Italia
Rozhozený peloton ve 4. etapě Gira d'Italia | Foto: ČTK

Carapaz využil několika karambolů, které v posledních kilometrech roztrhaly peloton. Po posledním z nich necelé tři kilometry před cílem zůstala v čele patnáctičlenná skupina, z níž se oddělila šestice jezdů. Carapaz nastoupil zhruba 600 metrů před koncem a uhájil vedení před Australanem Calebem Ewanem a domácím Diegem Ulissim.

"Včera (v pondělí) jsem měl špatný den. Dneska jsem se v hlavě nastavil úplně jinak a snažil se získat pár sekund. Věděl jsem, že tam se mnou jsou výborní jezdci," řekl Carapaz o závěrečném útoku, který mu vynesl druhý etapový vavřín na Giru.

Bývalý slovinský skokan na lyžích Roglič zvýšil v čele průběžného pořadí náskok před Simonem Yatesem na 35 sekund. Třetí Ital Vincenzo Nibali, který dojel stejně jako britský vítěz Vuelty v první skupince pronásledovatelů s odstupem 18 sekund, má manko 39 sekund.

Na poslední hromadný pád doplatil i jeden z velkých favoritů Tom Dumoulin, který dojel do cíle potlučený s odstupem více než čtyři minuty.

Český cyklista Josef Černý ztratil na 75. místě přes tři minuty, Jan Hirt nabral více než desetiminutové manko.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 4. etapa (Orbetello - Frascati, 235 km):

1. Carapaz (Ekv./Movistar) 5:58:17, 2. Ewan (Austr./Lotto-Soudal), 3. Ulissi (It./SAE Team Emirates) všichni stejný čas, 4. Ackermann (Něm./Bora-hansgrohe), 5. Sénéchal (Fr./Deceuninck-Quick Step), 6. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) všichni -2, 7. Conti (It./SAE Team Emirates) -14, 8. López (Kol./Astana), 9. Démare (Fr./Groupama-FDJ), 10. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) všichni -18, …75. Černý (ČR/CCC) -3:10, 151. Hirt (ČR/Astana) -10:33.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 16:19:20, 2. S. Yates -35, 3. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -39, 4. López, 5. Ulissi oba -44, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -49, 7. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -55, 8. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -56, 9. Jungels (Niz./Deceuninck-Quick Step) -1:02, 10. Formolo (It./Bora-hansgrohe) -1:06, …125. Hirt -12:44, 141. Černý -18:27.

před 56 minutami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.