Sicilské horko i mrazivé Stelvio. Cyklisté vyhlíží extrémní Giro klasického střihu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
3. 10. 2020 8:28
Cyklisté poznali nového mistra světa, začíná říjen, přesto sezona nekončí. Naopak je v plném proudu a fanoušci se těší na nejtěžší z letošní edice závodů Grand Tours. Italské Giro nabídne bitvu s mnoha kontrasty. Výšlap na Etnu, tři časovky a ohromně únavný třetí týden, toť výzva pro Gerainta Thomase či Petera Sagana.
Geraint Thomas je zřejmě největším favoritem odsunutého Gira 2020.
Geraint Thomas je zřejmě největším favoritem odsunutého Gira 2020. | Foto: Twitterový účet Giro d'Italia

Julian Alaphilippe se stal v neděli světovým šampionem a za normálních okolností by to byla událost, která cyklistický ročník uzavře. Ne tak v bláznivém roce 2020, tolik ovlivněném koronavirovou pandemií.

Nejsou to ani dva týdny, co Tadej Pogačar dosáhl senzačního vítězství na Tour de France, už se stačilo odjet mistrovství světa a rázem je tu další velká akce cyklistického kalendáře. Giro d'Italia.

A jako tenisté drkotají zuby v Paříži na Roland Garros, přesunutém z tradičního termínu na přelomu května a června, něco podobného čeká na nejlepší světové jezdce v Itálii. Také Giro se obvykle jezdí v květnu a bývá prvním závodem z trojice každoročních Grand Tours.

Letos bude druhým cyklistickým grandslamem.

"Obvykle se počasí na Giru den ode dne zlepšuje, startujeme na jaře a blíží se léto. Letos to bude kompletně opačně," podotkl trefně Brit Simon Yates, jeden z favoritů na celkový triumf. "Očekávám těžké podmínky a jsem na to psychicky připravený," doplnil lídr týmu Mitchelton-Scott.

Mentální síla bude rozhodně potřeba, neměla by však převážit fyzickou připravenost. "Giro totiž bude letos nejtěžším z tří podniků Grand Tours," poznamenal Yatesův týmový šéf Matt White. Italský závod je bezmála o dvanáct kilometrů delší než Tour, ale to samozřejmě není to hlavní.

Jde o různorodost růžového podniku. Místo původně plánového startu v Maďarsku začne Giro časovkou na Sicílii, kde se peloton v následujících dnech ještě pozdrží. A už v pondělí bude na konci náročné horské etapy šlapat na sopku Etnu. Žádný pohodový rozjezd na rovinách.

Postupně se celá karavana přesune z horkého jihu na chladný sever. Kopcovitá časovka v rámci čtrnácté etapy jistě zamíchá pořadím, načež cyklisté vjedou do Alp. Vyšplhají se do 2757 metrů vysokého průsmyku Stelvia a čeká je také zajížďka do Francie na prověřený Izoard. Závěr třítýdenního dobrodružství obstará časovka do Milána.

Zatímco Tour a Vuelta v poslední době zkracují horské výjezdy za účelem větší atraktivity a ukázky okamžité výbušnosti, Giro se novým trendům nechce podřizovat. Vždyť i etapa přes obávané Stelvio má více než 200 kilometrů. K tomu tři časovky oproti jediné na letošní "Staré dámě".

Zkrátka cyklistika klasického střihu.

A zatímco sicilskou La Grande Partenzu doprovází tento víkend počasí s teplotami k třiceti stupňům, v alpských průsmycích spadla rtuť na konci září pod bod mrazu. Leckoho určitě vystrašily obrázky ze Stelvia.

S blížící se zimou se čekají sněhové závěje i na jiných průjezdních místech a není vyloučené, že se trasa Gira bude za pochodu měnit.

Největším favoritem závodu je Geraint Thomas a podle předpokladů by měl 34letý Velšan svádět souboj s britským krajanem Yatesem. Vítěz předloňské Tour má k ruce silnou partu týmu Ineos, který touží po reparátu za nezdařenou francouzskou túru.

Bývalý Sky nevzal Thomase ani Chrise Froomea, ale obhájce Egan Bernal měl k loňské formě hodně daleko. Na Giru už chce ambiciózní stáj dobýt svůj druhý titul z tohoto závodu (Froome vyhrál v roce 2018). Thomas pojede Giro počtvrté a na velký italský výsledek zatím čeká.

O nejvyšší příčky by měl bojovat také Jakob Fuglsang z Astany, jenž má k dispozici luxusního domestika Miguela Ángela Lópeze, domácí Vincenzo Nibali z Treku, Steven Kruijswijk z týmu Jumbo-Visma či Ilnur Zakarin, parťák jediného českého účastníka Josefa Černého ze stáje CCC.

Debut na Giru pak vyhlíží slovenský fenomén Peter Sagan a také on si bude chtít spravit chuť po zvláštní Tour. Sám tvrdil, že ve Francii nejezdil špatně, ale nedokázal zvítězit v žádné etapě a poprvé přijel do Paříže bez zeleného dresu pro šampiona bodovací soutěže.

Jak zvládne druhou třítýdenní akci v krátkém sledu? "Pokusím se vyhrát nějaké etapy a uvidím, jak to půjde v bodovací soutěži," prohlásil Sagan před startem závodu. V bitvě o fialový dres by s ním měli bojovat hlavně Elia Viviani, Arnaud Démare, Michael Matthews či Fernando Gaviria.

Ani Giru se pochopitelně nevyhnou opatření proti šíření koronaviru, cyklisté znovu vytvoří uzavřenou bublinu. Ovšem nebude platit přísné pravidlo, podle kterého dva pozitivní případy v týdnu znamenají konec celého týmu. Jako na Tour, kde však k aplikaci naštěstí nemuselo dojít.

"Život není o čekání na to, až přejde bouřka. Jde o to naučit se tančit v dešti," parafrázovali Italové v závodním manuálu Mahátmu Gándhího. Koronaviru se nebojí, i tak žádají fanoušky, aby používali roušky.

Pro ekonomiku cyklistiky naprosto rozhodující Tour dojela až do cíle a experti ji ověnčili superlativy. Jaké bude letošní Giro a kdo obleče dres "maglia rosa"? Obhájce Richard Carapaz v Itálii není, trůn je volný.

Úvodní časovka z Monreale do Palerma odstartuje dnes krátce po jedné hodině a v přímém přenosu ji můžete sledovat na stanici Eurosport 2.

Úvodní prezentace Gira v chrámu starověké Segesty a představení dresů. Růžový pro celkového vítěze, fialový pro prvního muže bodovací soutěže, modrý pro nejlepšího vrchaře a bílý pro lídra jezdců do 25 let:

 

Právě se děje

Další zprávy