Generálku na Tour vyhrál ve Švýcarsku Bernal. Hirt bojoval o stupně, ale byl pátý

ČTK ČTK
23. 6. 2019 16:59
Kolumbijský cyklista Egan Bernal vyhrál generálku na Tour de France Kolem Švýcarska. Český vrchař Jan Hirt obsadil páté místo a připsal si nejlepší výsledek v celkovém pořadí na závodech WorldTour.
Jan Hirt bojoval o stupně vítězů
Jan Hirt bojoval o stupně vítězů | Foto: ČTK

Dvaadvacetiletý Bernal si v závěrečné deváté etapě s třemi náročnými stoupáními o délce 101,5 km kolem Ulrichenu pohlídal svého největšího soupeře Rohana Dennise. S Australanem dojeli na druhém a třetím místě 1:02 minuty za vítězem etapy Hughem Carthym z Británie. Celkově Bernal porazil mistra světa v časovce o 19 sekund.

Hirt po aktivním výkonu dokončil etapu jako desátý ve skupince s odstupem 2:15 minuty za Carthym, jenž jel v samostatném úniku zhruba 100 kilometrů.

"Měli jsme plán, tým mi hodně pomáhal a já dal maximum do útoku na (posledním stoupání) na Furkpassu. Byl to dobrý pokus, ale nakonec jsem byl dostižen. Později jsem se pokusil následovat Dennise a Bernala, ale nevyšlo to. Jinak jsem ale se závodem spokojený i s formou, kterou jsem si udržel po Giru d'Italia," uvedl na webu svého týmu Astana Hirt, jenž byl v Itálii mimo jiné druhý v jedné z nejnáročnějších horských etap.

Ve Švýcarsku si připsal tři umístění v Top 10. Na celkově třetího Patricka Konrada z Rakouska ztratil Hirt devět sekund, čtvrtý byl Belgičan Tiesj Benoot.

Bernal by se na Tour mohl stát trumfem smůlou pronásledované stáje Ineos. Přejmenovaný tým Sky přišel minulý týden o těžce zraněného Chrise Frooma a nejistá situace je také u obhájce loňského vítězství Gerainta Thomase, jenž ve Švýcarsku po pádu odstoupil. V jeden rok vyhrál Kolem Švýcarska a Tour de France pouze legendární Eddy Merckx v roce 1974.

Mladý Kolumbijec je nicméně připraven dát své služby k dispozici Thomasovi. "Tady se to změnilo, když upadl. Pak jsem byl kapitánem já. Na Tour bude naším lídrem Geraint. Zkusím mu pomoct, nemám s tím problém. Je mi teprve dvaadvacet, čeká na mě ještě hodně Tour," řekl Bernal, jenž už letos na jaře vyhrál závod Paříž-Nice.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 9. etapa (101,5 km):

1. Carthy (Brit./EF Education First) 3:01:49, 2. Dennis (Austr./Bahrajn-Merida), 3. Bernal (Kol./Ineos) oba -1:02, 4. Frank (Švýc./AG2R La Mondiale), 5. Špilak (Slovin./Kaťuša-Alpecin) oba -1:52, 6. Betancur (Kol./Movistar), …10. Hirt (ČR/Astana) oba -2:15.

Konečné pořadí: 1. Bernal 27:43:10, 2. Dennis -19, 3. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -3:04, 4. Benoot (Belg./Lotto-Soudal) -3:12, 5. Hirt -3:13, 6. Špilak -3:48.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

před 1 hodinou

Učitelské platy by měly narůst na 130 procent průměrné mzdy, schválili to poslanci

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v pátek v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci nedokončili vzhledem k tomu, že to dnes nestihli ve lhůtě vyhrazené k přijímání zákonů, která končí ve středu a v pátek dvě hodiny po poledni. Projednávání novely by měla sněmovna dokončit nejdříve příští týden ve středu.

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy