Froome si pojistil čtvrtý triumf na Tour de France, časovku vyhrál Bodnar

22. 7. 2017 17:46
Chris Froome má čtvrtý celkový triumf na Tour de France téměř v kapse. Britský cyklista si ho pojistil třetím místem v sobotní časovce. V neděli už se ve slavném závodě jede jen "ceremoniální etapa". Tu sobotní vyhrál Maciej Bodnarek.
Chris Froome
Chris Froome | Foto: ČTK

Marseille - Britský cyklista Chris Froome díky třetímu místu v dnešní časovce v Marseille udržel před závěrečnou - tradičně ceremoniální - etapou vedení v průběžném pořadí a prakticky si zajistil čtvrté celkové vítězství. Ve slavném závodě triumfoval už v letech 2013, 2015 a 2016.

"Nemám slov, znovu vyhrát je prostě úchvatný pocit. Je to moje nejtěsnější Tour, na špici celkového pořadí to byl velký boj. Nemyslel jsem si, že se rozhodne až v dnešní časovce. Byl jsem pod tlakem, ale to je na druhou stranu dobrá věc," prohlásil Froome, kterému francouzské publikum příliš nepřálo.

Za pískotu a bučení dojel Froome do cíle na fotbalovém stadionu Stade Vélodrome se ztrátou šesti sekund na nejrychlejšího Macieje Bodnara, který si připsal největší úspěch v dosavadní kariéře. O sekundu druhý byl po 22,5 kilometru ulicemi marseilleského přístavu další Polák Michal Kwiatkowski.

"Je to obrovské vítězství. Kwiatkowski mě ohrožoval, ale neporazil, a pak jsem už jen čekal na Froomea, který bývá v časovkách opravdu skvělý," jásal vítězný Bodnar.

V průběžné klasifikaci Froome vede o 54 sekund před Rigobertem Uránem. Kolumbijský cyklista na třetí místo odsunul domácího Romaina Bardeta, který před časovkou ztrácel na britského lídra 23 sekund. Nyní zaostává o více než dvě minuty. "Dal jsem do toho všechno, ale moc mi to nešlo. Spíš jsem závodil hlavou než nohama," uznal Bardet.

Froomea nepřátelská atmosféra v Marseille nepřekvapila. "Je to normální, když je na druhém místě Francouz a když se navíc dojíždí na fotbalovém stadionu. Nemám proč si stěžovat," dodal.

Dvaatřicetiletý Froome si pro čtvrté vítězství na Tour dojel poprvé bez jediného etapového triumfu. Loni jezdec stáje Sky vyhrál dvě etapy, o rok dřív jednu a v roce 2013 ovládl tři. Bude tak prvním vítězem slavného závodu bez etapového prvenství od roku 2006.

V historické tabulce šampionů Tour se Froome osamostatní na druhé příčce. Víc vítězství mají pouze Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Bernard Hinault a Miguel Indurain, kteří všichni ovládli slavný závod pětkrát.

Nejlepším z českých reprezentantů v časovce byl Zdeněk Štybar na 39. místě, Roman Kreuziger dojel na 65. příčce. V průběžném pořadí je Kreuziger na 24. pozici s téměř hodinovou ztrátou na Froomea, Štybarovi patří 102. místo.

Štybar by se rád předvedl při nedělním dojezdu do Paříže, kde se podle tradice závodí na věhlasném bulváru Champs-Élysées už jen o etapový triumf. "Není tady vyloženě sprinterský tým, který by to mohl kontrolovat. Určitě zatím nemám v hlavě, že budu jen sedět v balíku a nic v závěru nezkusím. Pokusím se něco vymyslet. Možnost tam je," citoval ho web iDNES.cz.

Třetí Čech na startu Ondřej Cink odstoupil v páteční 19. etapě. Do nedělního cíle v Paříži mu chybělo asi 350 kilometrů.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 20. etapa (časovka jednotlivců v Marseille, 22,5 km):

1. Bodnar (Pol./Bora) 28:15, 2. Kwiatkowski (Pol./Sky) -1, 3. Froome (Brit./Sky) -6, 4. T. Martin (Něm./Kaťuša) -14, 5. Impey (JAR/Orica) -20, 6. Contador (Šp./Trek-Segafredo) -21, 7. Arndt (Něm./Sunweb) -28, 8. Urán (Kol./Cannondale) -31, 9. Küng (Švýc./BMC) -34, 10. Chavanel (Fr./Direct Energie) -37, …39. Štybar (ČR/Quick-Step) -1:47, 65. Kreuziger (ČR/Orica) -2:19.

Průběžné pořadí:

1. Froome 83:55:16, 2. Urán -54, 3. Bardet (Fr./AG2R) -2:20, 4. Landa (Šp./Sky) -2:21, 5. Aru (It./Astana) -3:05, 6. D. Martin (Ir./Quick-Step) -4:42, 7. S. Yates (Brit./Orica) -6:14, 8. Meintjes (JAR/SAE Team Emirates) -8:20, 9. Contador -8:49, 10. Barguil (Fr./Sunweb) -9:25, …24. Kreuziger -59:58, 102. Štybar -3:09:48.