Froome se bude na "střeše Alp" bránit před Quintanou

Ondřej Kurečka
20. 7. 2016 6:11
Úkol ohrozit zatím neotřesitelnou pozici Chrise Frooma má především duo Nairo Quintana - Alejandro Valverde. České fanoušky bude zajímat počínání Romana Kreuzigera bojujícího o první desítku.
Chris Froome bude hájit žlutý trikot lídra Tour de France v náročných kopcích Alp.
Chris Froome bude hájit žlutý trikot lídra Tour de France v náročných kopcích Alp. | Foto: Reuters

Praha - 103. ročník Tour de France má za sebou 16 etap a také druhý volný den. Na závodníky čeká posledních pět dní a hned čtyři náročné etapy v Alpách.

Ty ještě mohou leccos změnit, byť se zatím zdá, že Chris Froome a tým Sky drží otěže závodu velmi pevně. Otázkou pro poslední část závodu tak je, zda někdo Brita s keňskými kořeny ohrozí. České fanoušky pak bude zajímat počínání Romana Kreuzigera bojujícího o první desítku. 

Volný den bez velkých událostí

Volné dny bývají na Tour vyhrazeny vyjednáváním o smlouvách i budoucnosti týmů. Velkou otázkou tak bylo, zda Oleg Tiňkov, majitel týmu Tinkoff, splní slib a po třetím etapovém triumfu Petra Sagana ohlásí pokračování své stáje, která by po sezoně měla skončit. To se zatím nestalo a vzhledem k tomu, že času již moc nezbývá, asi ani nestane. Stáj Tinkoff tak již v příštím roce asi na závodech neuvidíme.

Ve zbytku Tour pak již neuvidíme nejúspěšnějšího spurtera ročníku a vítěze hned čtyř etap Marka Cavendishe. Rychlík z ostrova Man, který se objeví na dráze v Riu, se rozhodl, že mu možnost bojovat o páté letošní vítězství na "Staré dámě" na Champs-Élysées nestojí za trápení ve čtyřech alpských etapách. Získá tak k dobru týden na dráhovou přípravu.

Posledním vyzyvatelem Frooma je Quintana

Jinak se nic extra pozoruhodného o volném dnu nestalo, a tak se řešily především možnosti dalšího vývoje závodu, hlavně otázka, zda se ještě někdo vůbec pokusí ohrozit zatím neotřesitelnou pozici Frooma. To by měl být úkol především pro duo Nairo Quintana - Alejandro Valverde. Kolumbijec ze čtvrté pozice ztrácí bez jedné vteřiny rovné tři minuty, pátý Valverde ještě o 18 sekund více.

Mezi vedoucím Britem a duem Movistaru je sice ještě druhý Bauke Mollema (ztráta 1:47) a v bílém dresu jedoucí Adam Yates (2:45), od těch se ale větší aktivita nečeká. Vždyť kdyby své současné pozice udrželi, jednalo by se s velkým náskokem o jejich životní výsledky. "Budou chtít bránit své pozice,“ souhlasí Valverde.

To Quintana se dosud také spíše bránil. Nevýrazně sice zkoušel útočit na Ventoux, nakonec tam ale na svého hlavního rivala dokonce ztratil. Hned v následující etapě pak nepotvrdil zlepšení v časovce a od Frooma "dostal" další více než dvě minuty. Uvidíme, nakolik jej to psychicky poznamená. Dosud ale odráží kritiku své pasivity slovy, že si mají fanoušci a novináři počkat na alpské etapy.

Froome: Quintana třetí týdny umí

"Vždy jsme viděli, že je výborný ve třetích týdnech Grand Tours, a nečekám, že by tomu tentokrát bylo jinak," nepodceňuje svého soupeře Froome. V minulém roce Quintana také začal útočit až v posledním týdnu.

To už ale bylo pozdě, byť v etapě s cílem na Alpe d´Huez na Brita najel 80 vteřin. Quintana může těžit také z přítomnosti týmového kolegy Alejandra Valverdeho, který po třetím místě na Giru jede výborně i ve Francii.

Froome má ale k dispozici extrémně silný tým, dosud v závodě navíc ani na chvíli nezaváhal. "Pro některé kluky to musí být trochu demotivující," přiznává. A nemá obavy ani z poklesu formy, který jej postihl v minulém roce: "Na začátku závodu jsem říkal, že mou osobní ambicí je být ve vrcholné formě ve třetím týdnu, a myslím, že k tomu mám nakročeno."

Movistar se snaží o koalici s Astanou

Šéf týmu Movistar Eusebio Unzué tak vyzývá další týmy, aby se podílely na podkopání pozice Sky: "Aru je také závodníkem silným ve třetím týdnu. Pravdou je, že s Astanou můžeme najít společné cíle a mít extra munici proti síle Sky."

Fabio Aru nyní z desátého místa ztrácí 5 minut a 16 sekund. Aby dosáhl výsledku, s nímž budou šéfové Astany spokojeni, musí pořádně zabrat. Aktivitu by měl na své poslední Tour projevit i třináctý Joaquin Rodriguez.

Sedmé a osmé místo díky Portemu a Van Garderenovi drží tým BMC a Porte letos vypadá, že míří výše. To platí také o šestém Romainu Bardetovi.  Kreuziger na jedenácté příčce ztrácí osm sekund na první desítku, na první pětku je to pak lehce přes dvě minuty.

Prudhomme: Bude to výjimečná etapa

A co závodníky ve středu čeká? Celá 17. etapa se odehraje ve Švýcarsku. Startuje se v Bernu, cíl je po 184 kilometrech na vrcholu stoupání mimo vypsané kategorie u jezera Emosson. Na trase jsou dvě stoupání třetí kategorie, velké finále ale připraví náročná dvojkombinace "jedničky" Col de la Forclaz (13 kilometrů, průměrný sklon 7,9 %) a již zmíněného kopce HC na Finhaut-Emosson. Ten je dlouhý 10,4 kilometru s průměrným skonem 8,4 %, poslední dva kilometry jsou pak více než desetiprocentní.

"Cíl u přehrady Emosson bude výjimečnou událostí. Tato lokalita je grandiózní se zasněženými vrcholky a opravdu velmi náročnými stoupáními. Etapa na 'střeše Alp', naproti Mont Blancu je opravdu unikátní," popsal tuto etapu při prezentaci ředitel Tour Christian Prudhomme.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Teplická věznice podle nejvyššího státního zástupce Zemana porušila předpisy, když odsouzenému Rathovi dovolila civilní oblečení a vlastní matraci.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Letadla ze zemí EU mohou od pátku přistávat na všech letištích v Česku

Letadla ze zemí Evropské unie mohou od tohoto pátku přistávat na všech letištích v Česku. Ruší se omezení příletů pouze na letiště v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. V pátek o tom rozhodla vláda jako součást opatření pro uvolnění hranic. Na letištích ale budou zachovány hraniční kontroly, opatření bude platit do konce června.

Vláda s účinností od pátečních 12:00 zrušila omezení pro cestování po zemi do Německa, Rakouska a Maďarska, už od čtvrtka neplatí omezení pro cesty na Slovensko. V letecké dopravě ale zůstávají hraniční kontroly zachovány, kabinet to v usnesení zdůvodnil tím, že při cestování letadly trvá závažná hrozba rozšíření epidemie koronaviru v Česku. Policie by měla kontroly na letištích provádět "flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě v závislosti na vývoji situace", uvádí schválený materiál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy